Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Далучайцесь!!!!!
На страницу 1, 2  След.

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> О Беларуси-Польше-Украине на родном языке
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 5:56 pm    Заголовок сообщения: Далучайцесь!!!!! Ответить с цитатой

Ўсе хто ведае Беларускую мову ..калі ласка далучайцесь, або хто жадае яе пачаць вучыць)))) На Беларусі, нажаль вельмі мала людзей размаўляе па-Беларуску...Таму будзем спрабаваць рабіць яе больш распаўсюджанай....
Вялікі дзякуй РЭЙН!!!!

Последний раз редактировалось: Kadaffe (Пт Сен 22, 2006 5:50 pm), всего редактировалось 2 раз(а)
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Cesco

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 6:21 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Далучаемся паціху )
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
ztr

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 8:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Gdzieś tam cztałem że białoruski język ma też łaciński sposób zapisu! Czy to prawda?
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 8:40 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Так Беларуская лацінка існавала калісьці.. але гэта была даўна.. польская лацінка трохі падобна да той, якая раней была ў Беларускай мове

Последний раз редактировалось: Kadaffe (Пт Сен 22, 2006 6:00 pm), всего редактировалось 1 раз
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 8:41 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ZTR тлумачыць на польскую ня трэба???
ztr

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 8:47 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

nie łatwiej czytac. Urodziłem się w Białymstoku i śąsiedi mojej mamy to Białorusini. Więc białoruski to dlamnie nie problem Very Happy
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 8:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А чаму тады піша(ш/це) па польску...?
ztr

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 8:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bo ja Polak! A to z sąsiadami moi rodzice zaprzyjaźnieni byli od zawszwe, nawet obchodzimy dwa razy Boże Narodzenie i Wielkanoc! Ja znam bialoruski tylko ze słyszenia, nigdy nic nie czytałem i pisałem w tym języku!
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 8:55 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ztr писал(а):
nie czytałem i nie pisałem w tym języku!

Гэта магчыма выправіць.. калі ёсць жаданьне... хутка тут з'явяцца спасылкі, на Беларускія кнігі, музыку...

Последний раз редактировалось: Kadaffe (Пт Сен 22, 2006 6:04 pm), всего редактировалось 1 раз
ztr

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 9:00 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pewnie że chce... ja już od ponad 20 lat mieszkam w Szczecinie i sporadycznie odwiedzam mamę i sąsiadów. Ale Białoruski darze wielkim sentymentem przypomina mi dzieciństwo i podwójne prezenty od świętego Mikołaja Laughing
Cesco

СообщениеДобавлено: Чт Сен 21, 2006 11:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

дарэчы беларуская лацінка зусім ня зьмерла - наадварот, жыве й вельмі ладна сябе адчувае. Спэцыяльна для расейцаў спасылка: http://www.cus.cam.ac.uk/~np214/lacinru.htm
Надзея

СообщениеДобавлено: Пт Сен 22, 2006 9:34 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Прывітанне ўсім)
Tuman

СообщениеДобавлено: Пт Сен 22, 2006 10:57 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Надзея, шчыра вiтаем!
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Сб Сен 23, 2006 6:11 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Надзея писал(а):
Прывітанне ўсім)

Свядомых Беларусаў ўсе больш і больш.... Very Happy Дзякуй што напісала, пішы па больш...))))

Калыханка

СообщениеДобавлено: Вт Сен 26, 2006 7:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Як прыемна гутарыць на роднай мове з тымі, каму гэта таксама прыемна. а то часам адчай хапае. на лекцыі па гісторыі знешняй палітыкі Беларусі лектар адразу незадаволена паведаміў, что чытаць прыйдзецца па-беларуску, бо правілы такія. на семінарах -- свабода. хехе. лепей б ен цалкам парушаў гэтыя правілы, бо слухаць трасянку ў сцянах БДУ абрыдла.
аднакурснікі таксама не радуюць. усе тры суседа, сшыткі якіх мне давялося пабачыць, робяць сінхронны пераклад на расейскую....
мне сумотна...
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение MSN Messenger
соNца

СообщениеДобавлено: Ср Сен 27, 2006 3:48 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Калыханка писал(а):
Як прыемна гутарыць на роднай мове з тымі, каму гэта таксама прыемна. а то часам адчай хапае...бо слухаць трасянку ў сцянах БДУ абрыдла...

вось з гэтым цалкам згодная... у мяне аналагічная сітуацыя... праўда ў некаторых аднагрупнікаў з мовай лепш))... ну канешне ёсьць "кадры", якіх слухаць проста НЕВЫНОСНА...

гэта сумна...
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Ср Сен 27, 2006 5:46 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Але ж не ўсе так дрэнна... не сумаваць, ўсе будзе добра)))
dvarf

СообщениеДобавлено: Ср Сен 27, 2006 8:18 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Калі існуе гэты форум, існуюць людзі, што пішуць сюды, значыць нічога ня згублена. А ў Менску з кожным днём усё больш людзей, што карыстаюцца роднай мовай.
Калыханка

СообщениеДобавлено: Ср Сен 27, 2006 10:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

гэты аддзел на гэтым форуме занадта малы, каб па ім меркаваць аб нечым. пакуль. аднак кожнае дрэва некалі было семенем...
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение MSN Messenger
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Чт Сен 28, 2006 7:42 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Калыханка писал(а):
аднак кожнае дрэва некалі было семенем...

Так... Я згодзен з гэтымі словамі... бузем чакаць пакуль не прарасце ляс.

dvarf

СообщениеДобавлено: Чт Сен 28, 2006 7:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Я вельмі раю паглядзець вакол. Калі ня лес, то падлесак ужо стаіць Smile
соNца

СообщениеДобавлено: Пн Окт 09, 2006 9:33 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Сонейкі, дзякуй, што вы ёсьць!))))
Jungle_Brothers

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 13, 2006 11:30 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Интересно, какая появится тут бел. музыка?
PaniIrcia

СообщениеДобавлено: Вт Дек 19, 2006 5:57 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Прывiтанне, суайчыннiкi! Пишу далее по-русски, иначе засмеете. У меня возникла огромная проблема с белорусским, когда начала активно говорить по-польски. Как только хочу что-либо сказать или написать по-белорусски, полная мешанка в голове - слово по-польски, слово по-белорусски. Вот, сижу и пишу сыну сочинение по бел.языку, а потом моя мама (супер-филолог и знакток белорусского) обхахатывается и правит мой "белорусский". А ведь ничего подобного раньше не было! И че делать-то?
latyshania

СообщениеДобавлено: Чт Дек 21, 2006 8:28 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

У меня такая же фигня Confused Живя в Польше, мне стало сложно говорить по-белорусски. Польские слова лезут в голову быстрее, чем белорусские.
Lucy

СообщениеДобавлено: Чт Янв 11, 2007 1:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вiтаю усiх , я вельмi рада, што ёсць людзi, якiя памятаюць аб роднай мове. За памылкi прашу прабачэння, ужо каля 10 гадоу не размауляла па беларуску, але вельмi хацела бы пагутарыць...

З Новым Старым Годам Усяго Самага Добрага
Веры, Надзеi, Любовi i трошкi Спакою Smile
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Пт Янв 12, 2007 12:51 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вітаю, Lucy, PaniIrcia і latyshania.

Таксама ўсіх віншую зь сьвятам, шчасьця ўсім ды паболей =)))) Very Happy

latyshania писал(а):
Живя в Польше, мне стало сложно говорить по-белорусски
нажаль ўсе сутыкаюцца з гэта праблемай... выйсьце ёсць самое простае, больш размаўляць па-беларуску. =))) Беларусаў ў Польшчы хапае, хоць іншая справа ці яны самі хочуць размаўляць на роднай мове... Rolling Eyes
latyshania

СообщениеДобавлено: Пт Янв 12, 2007 4:20 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Прывітанне, Каддафі!
Дзякую за параду!
Very Happy Smile
wital

СообщениеДобавлено: Вт Янв 16, 2007 10:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Прывi$таннiе Вроцлав далучаeцца да беларусiзацыi Полшы Smile
Jungle_Brothers

СообщениеДобавлено: Ср Мар 28, 2007 8:57 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ха, что то тут тишина....буду надеятся что всех вас 25-го повязали в Минске
klava

СообщениеДобавлено: Ср Мар 28, 2007 9:24 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jungle_Brothers писал(а):
Ха, что то тут тишина....буду надеятся что всех вас 25-го повязали в Минске

Я смотрю ты жгешь...Smile
Я Минскаль, давайте знакомится LOL
Jungle_Brothers

СообщениеДобавлено: Ср Мар 28, 2007 11:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

эх клава-клава....
Denis

СообщениеДобавлено: Сб Апр 07, 2007 6:59 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

klava писал(а):
Я Минскаль

+1 8)

dennis

СообщениеДобавлено: Ср Апр 11, 2007 10:02 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

да, я смотрю что много людей пишут про то что забывают беларусский и я один из них, я его почти и так никогда не знал, а когда приехал в польшу, то тем более забыл...

Jungle_Brothers

Провакатор Smile
Jungle_Brothers

СообщениеДобавлено: Пт Апр 13, 2007 9:43 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Да)

2 Dennis: Я тебя научю беларусскому в воскресенье...
Denis

СообщениеДобавлено: Вс Апр 22, 2007 4:50 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

2 Dennis: Я тебя научю беларусскому в воскресенье...

ахтунг, блЪ Laughing
предлагаю забанить мудака-брсмовца 8)

Jungle_Brothers

СообщениеДобавлено: Пн Апр 23, 2007 2:41 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Предлагаю тебе закрыть рот... если есть какие то вопросы ко мне то могу их обсудить с тобой в Минске! Хотя боюсь ты токо за компьютером отважный на словцо... а что касается 'Я тебя научю беларусскому в воскресенье' то это моё и Dennis'a дело, он всё понял. Так что рыжый лутше помалкивай если есть вопросы могу оставить телефончик...
Denis

СообщениеДобавлено: Пн Апр 23, 2007 7:44 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jungle_Brothers relax, шабаненок Wink
rusek

СообщениеДобавлено: Пн Апр 23, 2007 8:14 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Laughing

Последний раз редактировалось: rusek (Чт Июн 07, 2007 10:45 pm), всего редактировалось 1 раз
Denis

СообщениеДобавлено: Пн Апр 23, 2007 8:33 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

rusek писал(а):
Denis писал(а):
брсмовца

это что такое и как переводится Question Smile

комсомол по-луковски
или лукомол
введи в гугле брсм

Walery

СообщениеДобавлено: Чт Июл 05, 2007 3:54 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

вообщето оч странно, что беларусский ещё помнят-в городах на нём не разговаривают, а в деревнях свои диалекты: вымирает значиццо Confused
AlexBrest

СообщениеДобавлено: Вс Апр 13, 2008 1:34 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Предлагаю тебе закрыть рот... если есть какие то вопросы ко мне то могу их обсудить с тобой в Минске! Хотя боюсь ты токо за компьютером отважный на словцо... а что касается 'Я тебя научю беларусскому в воскресенье' то это моё и Dennis'a дело, он всё понял. Так что рыжый лутше помалкивай если есть вопросы могу оставить телефончик...

Эй брсмвовец, а что ты делаешь во враждебном для луки государстве? Брысь в Минск столицу Европы Very Happy. Или тебя кгбисты направили для подрывной деятельности. Короче урод ты.
Фёдор

СообщениеДобавлено: Вт Апр 15, 2008 10:10 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

а я мыслiу, што тутась на беларускай мове размавляють.......
Фёдор

СообщениеДобавлено: Вт Апр 15, 2008 10:14 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

а я мыслiу, што тутась на беларускай мове размавляюць
памылка Very Happy
niedługo całkiem zapomnę
Embarassed
wital

СообщениеДобавлено: Ср Апр 16, 2008 7:32 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ludzi adkazhycie mne kali laska na takoje pytanne: " Chamu moladz pisha Tarashkewicaj?"

Ja panataju gady "swajoj maladoci" tak my zaganialisia gazetaj Navinki (kali hto pamiataje:))), jakaja pisalasia Tarshkewicaj, ale tady takuju pisuniu nihto sur'jozna neusprymau... Use z jaje smiajalisia...

Belaruskaja mowa i tal welmi melaguchnaja, nawoshta jaje jashche zmiakchac dadatkowymi makkimi znakami???????????????????

xena074

СообщениеДобавлено: Пт Июн 27, 2008 9:49 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вітаю, люди. Цікавенько у вас тут. Пишу українською, бо з України. Знайшла в інтернеті російсько-білоруський перекладач і мучу вашу рідну білоруську мову. Жартую - вчу ! Тобто - перекладаю російською одне оповідання. Як перекладу - завітаю, може рецензента серед вас знайду. Вважаю саме переклад і тлумачення найкоротшим шляхом в розумінні мови. В принципі - можу і українською перекласти, та чи хто прочитає-зрозуміє ? Так само цікавить польська. Поки що жодного слова не вивчила, але коли ваші пости читаю - наче рідною українською писані.
Galka-777

СообщениеДобавлено: Вс Окт 19, 2008 11:51 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Прывітанне ўсім!Smile
Я бачу, што не толькі ў мяне ўзнікала праблема маўлення па-беларуску падчас першых год жыцця ў ПольшчыSmile Так, я таксама блытала словы, усё мне хацелася пераходзіць на польскую мову, ужываць польскія граматычныя канструкцыі і т.п.
Я лічу, што беларуская мова вельмі прыгожая, як сучасная, так і тая, што была да рэформы. Цікава тое, што не только маладая апазіцыя гаворыць і піша на тым, другім варыянце, але і ў польскіх ВНУ выгладаюць бел. мову Тарашкевіча. Прынамсі так здараецца ў адной люблінскай ВНУ - мне калісьці знаёмая прынесла тэкст на бел.мове, как я дапамагла ёй перакласці яго на польскую, дык я заблыталася зусім... Некаторых слоў не разумела, а знайсці ў слоўніках (у тым ліку ў інтэрнэце) не магла... Для знаёмай гэта выглядала здіўна! Very Happy

xena074, прыемна, што не толькі беларусы, але і прадстаўнікі іншых краін цікавяцца балерускаю моваюSmile). У мяне ёсць знаёмы з Украіны, дык ён увогуле сапраўдны фанат бел. мовы і культуры. Пасцягваў з майго кампутара ўсе альбомы "Песняроў" і з задаваленнем слухае сабе...Прыемна!Wink А мне ўкраінская мова вельмі падабаецца, і лёгка вывучаць яе, бо вы маеце вельмі много добрых выканаўцаў, якія спяваюць такія прыгожыя песні на украінскай мове... Малайцы! Smile
Geor

СообщениеДобавлено: Сб Мар 14, 2009 2:08 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Прывітанне суайчыннікам і прыхільнікам беларускай мовы.
Zmicier

СообщениеДобавлено: Пт Июн 05, 2009 9:20 pm    Заголовок сообщения: Вітаю! Ответить с цитатой

Вітаю ўсіх, а правільна пісаць не далучайцесь, а далучайцеся Very Happy Razz
Lanna

СообщениеДобавлено: Вт Июн 16, 2009 9:30 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Замечательно что есть люди которые помнят и используют родной белАруский язык(ибо гос-во называется Беларусь а ни как ни Белорусиия), к сожалению,признаюсь,забыла язык,ибо не пользовалась..прочитать-читаю.но сказать -не могу Mad мне жаль самой! Очень приятно читать людей,для которых белАруский язый является РОДНЫМ и ОБИХОДНЫМ!. К моему огромному стыду я не могу про себя сказать этого.
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> О Беларуси-Польше-Украине на родном языке Часовой пояс: GMT + 1
На страницу 1, 2  След.
Страница 1 из 2

Перейти: