Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Rosja nie powinna przepraszac w sprawie paktu M-R!
На страницу 1, 2, 3  След.

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Dyskutujemy po POLSKU
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
golem

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 12:18 pm    Заголовок сообщения: Rosja nie powinna przepraszac w sprawie paktu M-R! Ответить с цитатой

Można chyba powiedzieć, że tzw. list do Polaków i konferencja prasowa Putina i Tuska wyczerpują to co Putin chciał powiedzieć Polakom. Po popołudniowym przemówieniu Putina nie należy się chyba spodziewać jakiś nowości /przynajmniej z rosyjskiej strony/.
Pora na podsumowania. Jeśli o mnie chodzi to dominuje ostrożny optymizm. Obie strony / co by nie mówić o różnicach w postrzeganiu historii/ chcą chyba wyjść z impasu w którym tkwią stosunki polsko-rosyjskie. Nie ma też zgody co do tego aby wszystkim rządziły historyczne zaszłości. Jasne, ze postęp wymaga czasu i wizytę Putina trudno określić jako jakiś wielki przełom ale kierunek jest dobry.
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Serek

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 2:43 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No i mamy reakcje... najbardziej mi się spodobała jedna, gdyż pokazuje jak subtelną manipulację odbiorcami uprawiają niektóre polskie media, subtelnośc wręcz na poziomie młota:
http://www.newsweek.pl/opinie/tusk-stapa-po-cienkiej-linie,42996,1

Oczywiście najlepszą obroną jest atak, a najlepiej atak wyprzedzający:
Цитата:
Problem polega na tym, że stosunki polsko rosyjskie mogą się ochłodzić na przykład wtedy, gdy Putin okolicznościowe wystąpienia polskich oficjeli uzna za nieprzyjazne Rosji. Uzna na przykład, że zbyt często wypominają oni pakt Ribbentrop-Mołotow lub zbyt dużo mówią o Katyniu. Donald Tusk musi więc pamiętać, żeby nie „urazić” rosyjskiego gościa.
Z drugiej strony jednak, jeśli zbyt słabo będzie dawał wyraz polskiemu punktowi widzenia na okoliczności wybuchu wojny, opozycja i prezydent zarzucą mu, że jest zbyt miękki i uległy wobec Rosjan. To jest z kolei przysłowiowe „kowadło” Tuska.

Nie bardzo rozumiem, co autor ma na myśli mówiąc o "polskim punkcie widzenia". "Okolicznościowe" wypominanie Paktu czy Katynia już widocznie nie jest wystarczająco polskie. A co jest? Chyba najlepsze by było pójście w ślady Saakaszwilego i wypowiedzenie wojny. A poza tym skąd przekonanie na zasadzie wręcz aksjomatu, że to właśnie opozycja i prezydent posiedli jakąś moc decydowania co jest "polskim punktem widzenia"?!

Lecimy dalej:
Цитата:
Premier musi więc połączyć obie sprzeczne postawy – koncyliacyjność wobec Rosji i akcentowanie polskiego punktu widzenia. W pierwszych godzinach wizyty Putina udawało mu się to. Z jednej strony sympatycznie i ciepło rozmawiał z Putinem w cztery oczy na sopockim molo, dogadał się w sprawie Zalewu Wiślanego, zbliżył się do porozumienia w sprawie gazu. Z drugiej strony na pytanie rosyjskiego dziennikarza o kulisy wybuchu wojny odpowiedział twardo, że przyczyną był pakt Ribbentrop-Mołotow. Wspomniał też o Katyniu. Dał więc świadectwo polskiej prawdzie.

Autor już wprost, jak by ktoś nie pojął, pisze że "polski punkt widzenia" nie może być jakkolwiek wspólny z rosyjskim, bo jest przecież sprzeczny. Dalej się dowiadujemy o istnieniu jakiejś "polskiej prawdy". Rewelacja. Czy mamy już prawdę, gówno prawdę i polską prawdę. Przy czym polska prawda jest wyłącznie taka jaką zaakceptuje opozycja (czyli PiS) i prezydent (czyli PiS). Inna prawda będzie niepolska, a więc be.

Polecam rewelacyjny felieton Ludwika Stommy w "Polityce" sprzed 4 lat. Felieton o jakże trafnym tytule "Prawda"
http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=2002340

Цитата:
Wszystko wskazuje, że nasza prawda, jakakolwiek by była serdeczna i bliska, jest prawdą nie przez wielkie „P”, a tylko przez trzy „p” – polska prawda partykularna. (...)
Zdobądźmy się może wreszcie na to minimum skromności, by stwierdzić, że w rozliczeniach historii reprezentujemy tylko naszą prawdę. A jeśli tak, czy na pewno mamy prawo narzucać ją innym i od niej jedynie uzależniać pojednanie?
Coraz częściej w Europie pojawia się pogląd, że dialog z Polakami jest niemożliwy. Może jednak coś jest na rzeczy?
golem

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 5:27 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Prasą nie ma co się podniecać. Liczy się to co mówi rząd. Tak naprawdę musimy męczyć się do wyborów prezydenckich. Potem wszystko przyspieszy.

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 7:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Mam nadzieję, że Golem mi wybaczy, że pozwoliłem sobie troszeczkę zmodyfikować nazwę tego wątku i dodać "Co dalej?". Wszystkich, bowiem interesuje to pytanie, co dalej?

Wiemy, że obchody tej rocznicy są, co roku. Rosja świętuje swoje, Polska swoje a USA swoje. Teraz było inaczej ze względu na okrągłą rocznicę 70 lat i wizytę Putina. Budziła ona z jednej strony obawy z drugiej nadzieje. Wyszło na to drugie i dobrze jak mówią w Polsce.

Ja się z tym zgadzam, z tego punktu widzenia, że udało się uniknąć jakiegoś większego skandalu i Putin też nie odmówił wizyty. Jednak wszyscy musimy przyznać, że w latach poprzednich (jak powiedział Ciosek w jednym z programów) historia nie zamieniała się w histerię.

Nie przypominam sobie prób przepisywania historii, nie przypominam sobie debat na ten temat, czy oświadczeń OBWE. Nie przypominam sobie, żeby Rosja musiała odpowiadać w formie nowych książek i odtajnienia części archiwów.

W roku 2009 mamy sytuację, w której rosyjskie dane i rosyjską interpretację zdarzeń i historii nazywają oficjalnie cyt. "świństwem". Mamy sytuacje, w której ponownie słyszymy, że rosyjska wersja jest niedopuszczalna i, że dalsze poprawienie stosunków i dialog są uzależnione od ponownego przepraszania!

To jest bez wątpienia chore. Wszyscy dobrze wiemy, że nikt w Rosji dodatkowo przepraszać nie będzie i interpretacji historii i podręczników też nie zmieni.

Dokąd nas w takim razie to wszystko prowadzi?...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 7:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
To jest bez wątpienia chore. Wszyscy dobrze wiemy, że nikt w Rosji dodatkowo przepraszać nie będzie i interpretacji historii i podręczników też nie zmieni.

Dokąd nas w takim razie to wszystko prowadzi?...

Ja się zastanawiam co musiałby zrobic Putin żeby antyrosyjskim dziennikarzom zamknąc usta. Oni wszędzie znajdą jakieś "ale".
Rain

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 8:05 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
Ja się zastanawiam co musiałby zrobic Putin żeby antyrosyjskim dziennikarzom zamknąc usta. Oni wszędzie znajdą jakieś "ale".

Dobrze, że nie powiedziałaś "Putin knebluje niewyparzone gęby polskim dziennikarzom". Smile W Polsce jest demokracja (Wiktor Bater już się z tym nie zgodzi, ale trudno), w Polsce jest pewna zmowa milczenia, jest bowiem tylko jedno oficjalna ideologia - antyrosyjska. Czasami zdarza się, że niektóre wydania albo łagodzą swój ton (jak coś oficjalnie się poprawia, jest to proces odgórny), albo szukają sensacji i skandalu jak np. tygodnik "NIE".

Trudno o inne zdanie na temat Rosji, jeżeli nie ma nikogo, kogo na to stać, nikogo, kto się nie boi zostać nazwany komuchem lub agentem KGB...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
golem

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 8:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jak już pisałem szkoda czasu na dziennikarzy. Popieram ustalenia premierów żeby kwestiami historycznymi zajmowała się komisja ds trudnych jej ustalenia były wiążące dla polityków. Zwłaszcza że gdy rozmawiali profesjonaliści to rezultaty były co najmniej zachęcające. Tak było np w sprawie jeńców radzieckich z 1920 roku.
Nie zaszkodzi także podkreślić, że nasi ówcześni sojusznicy tj Anglia i Francja znali treść tajnego protokołu do paktu Ribbentrop - Mołotow i nie raczyli nas o niej poinformować. O nieudzieleniu nam pomocy po 15 września 1939 nawet nie wspominam.

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 8:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ad. Agata
Nierzetelni dziennikarze znajdują wszędzie jakieś "ale" dla tego, że takie są wytyczne ich chlebodawców. Gdyby właściciel jakiegoś "najbardziej opiniotwórczego dziennika" chciał, nigdy by nie dopuścił żeby jego pismacy uprawiali antyrosyjską demagogię pod jego"dachem". W moim odczuciu media są bardziej upolitycznione niż się to większości wydaje, co za tym idzie, właścicielom koncernów prasowych czy stacji telew/radiowych nie jest "wszystko jedno" jeśli chodzi o sprawy polityczne. Ktoś, kto uważa, że robią to przede wszystkim dla pieniędzy jest dziecinny. Dzięki mediom i ich rozmaitym socjotechnikom steruje się umysłami ludzkimi jak zabawkami. To jest dopiero polityka. Powstaje pytanie, komu służy i jaki jest jej ostateczny cel?
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 12:12 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Mirek писал(а):
Gdyby właściciel jakiegoś "najbardziej opiniotwórczego dziennika" chciał, nigdy by nie dopuścił żeby jego pismacy uprawiali antyrosyjską demagogię pod jego"dachem".

To fakt. Nie raz i nie dwa byliśmy świadkami tego, jak prasa i telewizja łagodzą ton swoich wypowiedzi wystarczy, że coś się stanie dobrego na najwyższym szczeblu. Działo się tak zazwyczaj przed wizytami premierów czy prezydentów. Tym razem to już zupełnie inna historia...

agata_88

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 7:28 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
To fakt. Nie raz i nie dwa byliśmy świadkami tego, jak prasa i telewizja łagodzą ton swoich wypowiedzi wystarczy, że coś się stanie dobrego na najwyższym szczeblu.

Fakt, że wczoraj było wiele wypowiedzi bardzo wyważonych i oby potrwało to jak najdłużej.
Ale jeszcze dzień wcześniej oglądałam jakiś reportaż w TVP Info i raziła mnie jednostronnośc dziennikarki, która politykę Rosji określała tylko negatwnymi epitetami. To nie jest tak, że ja się ze wszystkim o czym Putin mówił zgadzam. Ale trzeba widziec obie strony medalu, a nie tylko atakowac i żądac.
EA

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 10:54 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Mi się podobało przemówienie uważam je za obiektywne Wink myślę że może być jakiś przełom w stosunkach oczywiście na lepsze Wink
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 11:14 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ja pamiętam rok 2002, kiedy Putin był w Polsce z oficjalną wizytą. Wszyscy mówili o wiośnie w stosunkach i o przełomie. Później PIS wygrało i nie pozostało nawet wspomnień po tym wszystkim...
golem

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 11:53 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No ale teraz PIS już nie wygra / na szczęście/.

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 11:54 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Oto pierwsze jaskółki :
http://wiadomosci.onet.pl/2035724,11,item.html

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 1:51 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
No ale teraz PIS już nie wygra / na szczęście/.

Miejmy nadzieję Smile
W ogóle wczoraj przy konferencji prasowej Tuska i Putina padło kilka ciekawych sformułowańi, ale niestety ich nie zapisałam, a w artykułach o tejże konferencji akcentowano inne wypowiedzi. Czy jeszcze gdzieś to można obejrzec?
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 4:14 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Niestety jazgotliwi wyznawcy PiS-u nie znają takiego słowa jak dyplomacja... Smile No to czekamy aż nie będą już nikomu przeszkadzać...
Екатерина Олеговна

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 6:12 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Oglądajac program na telewizji miałam wrażenie ,że uroczystość zorganizowano po to ,żeby poniżyć inne narody. Każdy z premierów przepraszał Polskę (oprócz Putina) ponizając siebie. Polska święta nie jest też nieźle dawali czadu i bez winy nie są.
Mirek

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 6:40 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Екатерина Олеговна писал(а):
Oglądajac program na telewizji miałam wrażenie ,że uroczystość zorganizowano po to ,żeby poniżyć inne narody. Każdy z premierów przepraszał Polskę (oprócz Putina) ponizając siebie. Polska święta nie jest też nieźle dawali czadu i bez winy nie są.

Nie rozpędzaj się !, Za drugą wojnę światową nie odpowiadamy. Jako państwo padliśmu jej ofiarą. Nie lubię tego typu zuchwałych wypowiedzi, znaj proporcje.
Екатерина Олеговна

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 6:47 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nie mówię ,ze Polacy zaczeli wojnę,ale co robili ,gdy ona trwała. I wcale sie nie rozpędzam,wyrażam własne zdanie.
golem

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 6:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

O ile pamiętam przepraszali nas Niemcy/ chyba Anglicy coś tam bąknęli/. Z grupy 30 delegacji przedstawicieli innych państw to jednak znacząca mniejszość Wink
Kaczyński za to przeprosił Czechów za 1938. O jakim poniżaniu innych narodów tu mowa Wink

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 7:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

To była rocznica wybuchu wojny, czasu kiedy Polacy zostali zostawieni sami sobie, więc przy tej okazji chyba nie mieliśmy za co przepraszac.
Nikt nikogo nie poniżał... Też apeluję o ostrożne dobieranie słów. Dla mnie i wszystkich Polaków pamięć o bohaterskiej postawie w czasie września 1939 jest powodem do dumy.
Екатерина Олеговна

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 7:27 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ja wyraziłam tylko swoje odczucia na to co widziałam w telewizji.
Екатерина Олеговна

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 7:30 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):

To była rocznica wybuchu wojny, czasu kiedy Polacy zostali zostawieni sami sobie, więc przy tej okazji chyba nie mieliśmy za co przepraszac.
Nikt nikogo nie ponizał.

A czy ja powiedziałam ,że wy macie za coś przepraszać ???

agata_88

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 7:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No dobrze Smile A my wyraziliśmy odczucia do Twoich słów.
Екатерина Олеговна

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 7:33 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
O jakim poniżaniu innych narodów tu mowa Wink

Na tej uroczystości wyglądało tak jakby Polska oczekiwała ,że Niemcy i Rosja przeproszą za wojnę.

golem

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 8:33 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

W fakcie przeprosin nie widzę niczego poniżającego, zwłaszcza gdy mówimy o Niemcach. Ci zresztą dobrze to rozumieją.
Ostatecznie Kaczyński też przeprosił Czechów za 1938 i ja nie czuję się z tego powodu poniżony. A przecież mógł usprawiedliwiać Polskę, tym, że wcześniej Czesi siłą zajęli Polsce te tereny w latach 1919-1920.
Kaczyński uznał jednak, że sprawę trzeba postawić jasno i mimo poprzedniej akcji czeskiej uznał że późniejsze zajęcie Zaolzia przez Polskę było niedopuszczalne. I miał racje. Nie lubię Kaczyńskiego ale w tej kwestii zachował się jak prawdziwy mąż stanu.

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 12:28 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Zgadzam się z tymi, którzy odnieśli wrażenie, że w tym roku chodziło o przeprosiny i jedyną możliwą ze wszyskich polską rację. Wyglądało to czasami tak (mam na myśli nie tyle ceremonię ile przygotowania i podgrzewanie tematu w mediach), że 1 września stanie się dniem jakiegoś sądu ostatecznego. Trzeba przyznać, że w Polsce umieją robić takie imprezy. Bardzo dużo szumu w jakiejś sprawie, która zazwyczaj tylko dla Polski jest ważna (np. obchody rocznicy Solidarności z laser show, koncertem oraz stwierdzeniem, że to Polacy pokonali komunizm i ZSRR) Smile. W innych krajach jak ocenili to obserwatorzy i nie polska prasa specjalnie żadnych obchodów i szumu nie było. Z przykrością także muszę stwierdzić, że to do bólu przypominało mi imprezy w najlepszych tradycjach Związku Radzieckiego, zabrakło tylko Breżniewa na trybunie, poza tym niczego nie brakowało - orkiestry, żołnierze, salwy, flagi i dużo-dużo-dużo propagandy poprzedzającej całe wydarzenie.

Żeby do końca zrozumieć cały charakter tego, co się tutaj w Polsce dzieje, wystarczy spojrzeć na nazwy programów (np. w TVN-24), które są dostępne w sąsiednim topiku. Dowiemy się rzeczy bardzo ciekawej, np. takiej, że w Polsce toczy się "walka o pamięć 1939-2009". Zatem każdy kto tu przebywa musi albo od razu kapitulować, przyjmując tylko polską wizję i interpretację historii, albo stoczyć walkę.

Takim właśnie Don Kichotem jest szef "Rosyjskiego Kuriera Warszawskiego", który, jako jedyny obrońca honoru i racji Rosji w Polsce coś próbuje wytłumaczyć, ale nikt go specjalnie nie słucha...

agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 8:01 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A czy ja powiedziałam ,że wy macie za coś przepraszać ???

Taki wyciągnęłam wniosek. Ja nie oczekiwałam żadnych przeprosin od gości w Gdańsku, miałam nadzieję, że najważniejsze jednak będą obchody rocznicy a nie to co się działo dookoła.
Rain писал(а):
Trzeba przyznać, że w Polsce umieją robić takie imprezy. Bardzo dużo szumu w jakiejś sprawie, która zazwyczaj tylko dla Polski jest ważna (np. obchody rocznicy Solidarności z laser show, koncertem oraz stwierdzeniem, że to Polacy pokonali komunizm i ZSRR) Smile.

No w Rosji też umieją, 9 maja zawsze jet świętowany z pompą (nie uważam, że to jest złe). Osobiście sądze, że dobrze jeśli pamięć o ważnych wydarzeniach łączy naród. Tylko problem polega na tym, że cała otoczka w Polsce już tylko dzieli i to jest w tym wszystkim smutne. Z resztą już była o tym mowa. A co do flag, slaw honorowych, to nie wyobrażam sobie żeby to wyglądało inaczej.
Rain писал(а):
Takim właśnie Don Kichotem jest szef "Rosyjskiego Kuriera Warszawskiego", który, jako jedyny obrońca honoru i racji Rosji w Polsce coś próbuje wytłumaczyć, ale nikt go specjalnie nie słucha...

Na tym forum go słuchamy Smile

Последний раз редактировалось: agata_88 (Чт Сен 03, 2009 8:15 am), всего редактировалось 1 раз
golem

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 8:10 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Zgadzam się z tymi, którzy odnieśli wrażenie, że w tym roku chodziło o przeprosiny i jedyną możliwą ze wszyskich polską rację. Wyglądało to czasami tak (mam na myśli nie tyle ceremonię ile przygotowania i podgrzewanie tematu w mediach), że 1 września stanie się dniem jakiegoś sądu ostatecznego. Trzeba przyznać, że w Polsce umieją robić takie imprezy. Bardzo dużo szumu w jakiejś sprawie, która zazwyczaj tylko dla Polski jest ważna (np. obchody rocznicy Solidarności z laser show, koncertem oraz stwierdzeniem, że to Polacy pokonali komunizm i ZSRR) Smile. W innych krajach jak ocenili to obserwatorzy i nie polska prasa specjalnie żadnych obchodów i szumu nie było. Z przykrością także muszę stwierdzić, że to do bólu przypominało mi imprezy w najlepszych tradycjach Związku Radzieckiego, zabrakło tylko Breżniewa na trybunie, poza tym niczego nie brakowało - orkiestry, żołnierze, salwy, flagi i dużo-dużo-dużo propagandy poprzedzającej całe wydarzenie.

Żeby do końca zrozumieć cały charakter tego, co się tutaj w Polsce dzieje, wystarczy spojrzeć na nazwy programów (np. w TVN-24), które są dostępne w sąsiednim topiku. Dowiemy się rzeczy bardzo ciekawej, np. takiej, że w Polsce toczy się "walka o pamięć 1939-2009". Zatem każdy kto tu przebywa musi albo od razu kapitulować, przyjmując tylko polską wizję i interpretację historii, albo stoczyć walkę.

1 września w Polsce to odpowiednik 9 maja w Rosji. Każdy z nas ma własne święto obchodzone z należytym ceremoniałem.
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 9:30 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
1 września w Polsce to odpowiednik 9 maja w Rosji. Każdy z nas ma własne święto obchodzone z należytym ceremoniałem.

Jest jednak kilka zasadniczych różnic.
Po pierwsze, świętowanie zwycięstwa w wojnie, zwłaszcza w wojnie na totalne wyniszczenie, w której zginęło kilkanaście procent ludności kraju, jest całkowicie zrozumiałe. Natomiast świętowanie rozpoczęcia wojny, którą się faktycznie przegrało (powiedzmy sobie szczerze, Polska jako państwo wojnę przegrała pod każdym względem) to jest dość osobliwy przykład polityki historycznej. W ogóle wdrażana ostatnio nowa świecka tradycja świętowania klęsk wszelakich jest unikalnym przypadkiem w dziejach ludzkości.
Po drugie, sama forma świętowania. Jak powszechnie wiadomo, trudno mnie nazwać wielkim miłośnikiem rosyjskich władz, ale jednak nawet one nie posuwały się do tak eleganckiego dyplomatycznego kroku jak zapraszanie "pierwszych garniturów" po to tylko żeby im, mówiąc wprost, nawsadzać i jeszcze oczekiwać przeprosin (określając to delikatnie "przedstawianiem polskiej prawdy"). Aha, przy okazji nawsadzania swoich racji oraz oczekiwania przeprosin oczekuje się też wymiernych korzyści gospodarczych i załatwienia po swojej myśli na swoim terenie pewnych wielomiliardowych geszeftów. Jedno co mi w tej sytuacji przychodzi do głowy to "ułańska fantazja".
agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 9:54 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Polska jest krajem dużo mniejszym niż Rosja i dlatego liczebnie ofiar było mniej (ale nie procentowo - w czasie wojny zginęło 16% ludności Polski) czy to oznacza, że Polaków którzy zginęli nie należy uczcić? 1 września to nie święto upamiętniające klęskę, bo rzeczywiście taką ponieśli Polacy, ale upamiętniające bohaterską postawę, obronę do ostatniej kropli krwi.
Co do tego co się działo wokół - mi też się to nie podobało. Ale ostatecznie na samych obchodach nikt nikogo nie poniżał i chwała Bogu Smile
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 11:51 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Obawiam się, że lepiej niż Serek to ujął nikomu już ani teraz ani w przyszłości się nie uda...
golem

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 12:00 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):

Jest jednak kilka zasadniczych różnic.
Po pierwsze, świętowanie zwycięstwa w wojnie, zwłaszcza w wojnie na totalne wyniszczenie, w której zginęło kilkanaście procent ludności kraju, jest całkowicie zrozumiałe. Natomiast świętowanie rozpoczęcia wojny, którą się faktycznie przegrało (powiedzmy sobie szczerze, Polska jako państwo wojnę przegrała pod każdym względem) to jest dość osobliwy przykład polityki historycznej. W ogóle wdrażana ostatnio nowa świecka tradycja świętowania klęsk wszelakich jest unikalnym przypadkiem w dziejach ludzkości.
Po drugie, sama forma świętowania. Jak powszechnie wiadomo, trudno mnie nazwać wielkim miłośnikiem rosyjskich władz, ale jednak nawet one nie posuwały się do tak eleganckiego dyplomatycznego kroku jak zapraszanie "pierwszych garniturów" po to tylko żeby im, mówiąc wprost, nawsadzać i jeszcze oczekiwać przeprosin (określając to delikatnie "przedstawianiem polskiej prawdy"). Aha, przy okazji nawsadzania swoich racji oraz oczekiwania przeprosin oczekuje się też wymiernych korzyści gospodarczych i załatwienia po swojej myśli na swoim terenie pewnych wielomiliardowych geszeftów. Jedno co mi w tej sytuacji przychodzi do głowy to "ułańska fantazja".

1 września nie świętujemy rozpoczęcia wojny tylko w uroczystej formie rozpamiętujemy jej tragiczne dla Polski skutki. Jasne, że więcej mamy rocznic związanych z klęskami bo i klęsk mamy więcej niż zwycięstw. Ostatnie większe zwycięstwo, które możemy upamiętnić to to z 1920r. Jeżeli uważasz, że powinniśmy skupiać się na zwycięstwach to ok Wink Coś mi jednak mówi, że uznano by to w Rosji za przykład rusofobstwa. Wink
Co do skutków II wojny światowej to oczywiste jest że Polska przegrała ją pod każdym względem. Zabawne jest tylko że kiedy próbowałem tę oczywistość upowszechnić na naszym forum uzasadniając dlaczego Polska nie świętuje 9 maja rosyjscy uczestnicy dyskusji na wyprzódki przekonywali mnie o zwycięstwie Polski w wojnie.
Co do samej wizyty. Od początku było wiadomo, że dojdzie do jakiś kontrowersji i że ich źródłem będzie Kaczyński /oraz jak się okazało pytania dziennikarzy (do tego momentu premierzy się trzymali) Wink/. Wiadomo też było że Tusk znajdzie się między młotem i kowadłem. Z jednej strony dąży on do poprawy stosunków z Rosją, z drugiej zaś strony nie mógł się okazać za miękki przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Podobnie Putin mówił nie tylko do Polaków ale i do Rosjan. Obie strony były zakładnikami swojej wizji historii.
Tym niemniej dobrze się stało, że Putin przyjechał. Mam nadzieję, że ekstremistom z obu stron nie uda się storpedować rezultatów tej wizyty chociaż bardzo się starają. Kaczyński za wszelką cenę chce doprowadzić do zerwania z Rosją tylko dlatego, że Tusk postawił min na poprawę stosunków polsko-rosyjskich. Mam tylko nadzieję, że w Rosji rozumieją te niuanse wewnętrznej polityki polskiej.
Nie sądzę, żeby ktokolwiek starał się w Polsce ubić jakiś wielki interes podczas tej wizyty. Załatwiono rzeczy istotne ale nie najistotniejsze. Wizyta to tylko krok w dobrym kierunku. Istotny postęp będzie możliwy dopiero po wyborach prezydenckich w Polsce.
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 1:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
1 września to nie święto upamiętniające klęskę, bo rzeczywiście taką ponieśli Polacy, ale upamiętniające bohaterską postawę, obronę do ostatniej kropli krwi.

Bohaterska obrona, która skończyła się klęską, to jednak klęska. Nie jest sztuką bohatersko paść na polu bitwy, tylko tę bitwę wygrać i sprawić że padnie wróg. I czym innym jest pamięć o poległych, a czym innym świętowanie klęsk narodowych i lansowanie poglądu "odwiecznej ofiary", co nie ma nic wspólnego z upamiętnieniem ofiar, tylko wręcz przeciwnie - urąga tej pamięci.

Цитата:
Ostatnie większe zwycięstwo, które możemy upamiętnić to to z 1920r. Jeżeli uważasz, że powinniśmy skupiać się na zwycięstwach to ok

15 sierpnia jest państwowym świętem wojska polskiego, ostatnio wprawdzie nie było defilady, ale... W każdym razie, data ta jest świętowana i to jak najbardziej w skali ogólnokrajowej, na najwyższym szczeblu. Nie wiedziałem, że będę musiał o tym przypominać POLAKOWI mieszkającemu w POLSCE! Wink

Цитата:
Z jednej strony dąży on do poprawy stosunków z Rosją, z drugiej zaś strony nie mógł się okazać za miękki przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Nie rozumiem, dlaczego stosunki międzynarodowe mają być zakłądnikami (i to już od wielu lat) ściśle wewnętrznych idiotycznych rozgrywek między jakimiś popaprańcami i cwaniakami od polityki? Dlaczego wewnątrzną degrengoladę należy wylewać na inne kraje?!

Цитата:
Kaczyński za wszelką cenę chce doprowadzić do zerwania z Rosją tylko dlatego, że Tusk postawił min na poprawę stosunków polsko-rosyjskich. Mam tylko nadzieję, że w Rosji rozumieją te niuanse wewnętrznej polityki polskiej.

Tak, rozumieją. I sam potwierdzasz, że źródeł konfliktowych sytuacji w stosunkach polsko-rosyjskich należy tak naprawdę szukać w Warszawie a nie w Moskwie. Moskwa, Putin czy Miedwiediew mogą na głowie stawać, ale czy to cokolwiek zmieni w Warszawie?

Цитата:
Istotny postęp będzie możliwy dopiero po wyborach prezydenckich w Polsce.

Po których będą wybory parlamentarne, samorządowe, kolejne prezydenckie... w sumie co rok-dwa mamy jakieś wybory. Wobec tego stwierdzam, że jakikolwiek postęp będzie mozliwy dopiero albo po wprowadzeniu w Polsce dziedzicznej monarchii absolutnej, albo po ostatecznej utracie przez Polskę państwowości na rzecz Unii Europejskiej i udzieleniu Brukseli jak najszerszych kompetencji w zakresie polityki w poszczególnych krainach (bo już nie krajach) członkowskich.
golem

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 2:19 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):

15 sierpnia jest państwowym świętem wojska polskiego, ostatnio wprawdzie nie było defilady, ale... W każdym razie, data ta jest świętowana i to jak najbardziej w skali ogólnokrajowej, na najwyższym szczeblu. Nie wiedziałem, że będę musiał o tym przypominać POLAKOWI mieszkającemu w POLSCE! Wink

Pamiętam pamiętam. Tak się jednak składa że święto to funkcjonuje w odczuciu społecznym jako Dzień Wojska Polskiego bez szczególnego związku z Bitwą Warszawską od której się wywodzi. Mnie chodziło o "uwypuklenie" tego święta w kontekście ówczesnego przeciwnika.

Цитата:
Nie rozumiem, dlaczego stosunki międzynarodowe mają być zakłądnikami (i to już od wielu lat) ściśle wewnętrznych idiotycznych rozgrywek między jakimiś popaprańcami i cwaniakami od polityki?

Tak jest w każdym kraju na świecie.

Цитата:
I sam potwierdzasz, że źródeł konfliktowych sytuacji w stosunkach polsko-rosyjskich należy tak naprawdę szukać w Warszawie a nie w Moskwie. Moskwa, Putin czy Miedwiediew mogą na głowie stawać, ale czy to cokolwiek zmieni w Warszawie?

No pewnie, przynajmniej w znacznej mierze.

Цитата:
Po których będą wybory parlamentarne, samorządowe, kolejne prezydenckie... w sumie co rok-dwa mamy jakieś wybory. Wobec tego stwierdzam, że jakikolwiek postęp będzie mozliwy dopiero albo po wprowadzeniu w Polsce dziedzicznej monarchii absolutnej, albo po ostatecznej utracie przez Polskę państwowości na rzecz Unii Europejskiej i udzieleniu Brukseli jak najszerszych kompetencji w zakresie polityki w
poszczególnych krainach (bo już nie krajach) członkowskich.

Prezydenckich oczywiście. Pozostałe warunki są nierealne Smile
Draker

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 5:13 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nazistowska akcja AB polegająca na wymordowaniu polskiej inteligencji została dzięki tym konferencjom skoordynowana z radziecką akcją rozstrzeliwania jeńców w Katyniu, Twerze i Charkowie oraz więźniów w Bykowni i Kuropatach pod Mińskiem. Protokół końcowy III Metodycznej Konferencji Gestapo-NKWD zakładał likwidację ludności polskiej do roku 1975 poprzez jej wymordowanie i deportacje. Stronę niemiecką reprezentował Adolf Eichmann i późniejszy szef dystryktu radomskiego GG Zimmerman. Delegację radziecką reprezentowali Grigorij Litwinow (syn niedawno odwołanego sowieckiego ministra spraw zagranicznych), Eichmans (były sowiecki komendant Wysp Sołowieckich i Ekspedycji na Wałgaczu, twórca systemu zabijania strzałem w tył głowy w izolowanych pomieszczeniach) oraz Rita Zimmerman (szefowa łagru dziecięcego i komendantka kopalni złota na Kołymie).
Zakres współpracy
Współpraca obejmowała:
Wymianę informacji między ZSRR oraz III Rzeszą na temat polskiej konspiracji.
Eliminację polskiej elity przywódczej oraz polskiej inteligencji.
Działania zmierzające do wynarodowienia Polaków w celu pozbawienia ich tożsamości narodowej i włączenie populacji narodowości polskiej w narody obu krajów w ramach germanizacji bądź rusyfikacji

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencje_Gestapo-NKWD
A Putin porównuje ofiary m.in. Katynia do zmarłych w obozach jeńców wojny 1920r. Za Jelcyna można jeszcze było prowadzić badania historyczne (otwarte archiwa) i wspólna polsko-rosyjska komisja hisotryków podpisała się pod ustaleniem, że żadnych zabójstw jeńców nie było. Trudno o porozumienie kiedy rosyjski przywódca ujawnia swój pogląd, że, "największą katastrofą geopolityczną XX wieku był upadek Związku Radzieckiego". Dla Was katastrofa, a dla Waszych sąsiadów nadzieja na normalne, bezpieczne, dostatnie życie. Co będzie dalej? Czarno widzę przyszłość...
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 5:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Gdyby jeszcze w polskiej Wiki aktywiści pisania artykułów historycznych prowadzili tak samo ciekawe merytorycznie dyskusje jak w rosyjskiej... ale się rozmarzyłem. Bo na razie to jest tylko (niestety) pseudohistoryczne bla bla bla bez powołania się na jakiekolwiek sprawdzalne i w pełni wiarygodne źródła. Tzn. powołanie się na pewne źródła jest, ale ich sprawdzalność i wiarygodnośc jest na poziomie, z przeproszeniem, filmów "dokumentalnych" na kanale Wiesti.

Цитата:
Co będzie dalej? Czarno widzę przyszłość...

Może pomóc pewien instytut na ul. Sobieskiego w Warszawie. W przypadku nawrotów - kuracja w Pruszkowie.
Draker

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 5:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

źródła:
Robert Conquest: Stalin: breaker of nations. Nowy Jork: Viking, 1991.

Louis Robert Coatney, The Katyn Masacre: An Assessment of its Significance as a Public and Historical Issue in the United States and Great Britain, 1940-1993

Podejrzewam, że nie uwierzyłbyś, nawet gdybyś na własne oczy widział dokumenty. Kilkadziesiąt lat propagandy i fałszowania historii robi swoje.
Jeżeli czytasz po angielsku to znajdziesz mnóstwo informacji w necie, które wyrócą Twoje pojęcie o historii.

Szkoda, że Rosja zamknęła swoje archiwa...
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 6:01 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

To co przywołujesz to nie są źródła, bo na co się powołują ci autorzy? No ciekawe, na co? Conquest w życiu nie widział żadnego radzieckiego archiwum na oczy. Dziś powoływanie się na niego, mając bezpośredni dostęp do dokumentów to, przepraszam, jakiś kiepski żart. Wiarygodnymi źródłami są np. wydawane zbiory dokumentów, jak to się stało choćby w przypadku Katynia.

Цитата:
Szkoda, że Rosja zamknęła swoje archiwa...

Jaja robisz czy o drogę pytasz? Nie zamkneła, tylko wręcz wydaje dokumenty, książki możesz kupić. Możesz też obejrzeć w internecie skany zrobione przez pracowników archiwów.

Цитата:
znajdziesz mnóstwo informacji w necie, które wyrócą Twoje pojęcie o historii

Oczywiście. Np. o lotach UFO, Marsjanach, żydomasonach i in.
Reengo

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 6:28 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Podejrzewam, że nie uwierzyłbyś, nawet gdybyś na własne oczy widział dokumenty. Kilkadziesiąt lat propagandy i fałszowania historii robi swoje.

Polacy też na temat naszych dokumentów o tajnych protokołach i innych powiedzieli 1 września tylko jedno, że to świństwo i kłamstwo. Co ciekawe, żadna polska organizacja oficjalna lub nieoficjalna nie potrafiła powiedzieć coś więcej na ten temat. Dlaczego to nieprawda? Czy są na to jakieś dowody?
golem

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 6:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jakich waszych dokumentów o tajnych protokołach? Może powinniście pokazać same tajne protokoły a nie dokumenty o nich ?

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 6:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Chyba ty sobie jaja robisz.

Rosja wydaje dokumenty? Owszem. Te które są wygodne dla władzy.
Książki możesz kupić? Np. te dwie napisane przez generała wywiadu Lwa Sockowa?

Chodzi o wolność badań naukowych, której w Rosji nie ma, jak z resztą wielu innych wolności.
Została już chyba tylko jedna niezależna gazeta - Nowaja Gazeta i jeden niezależny instytut praw człowieka "Memoriał"

Możesz sobie czytać o UFO w necie, ale ja Ci polecam publikacje historyczne i artykuły z gazet.

Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość
George Orwell
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 6:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No to jak zawsze, dyskusja w stylu "сам дурак". Ponieważ nikt dokumentami nie dysponuje można ją spokojnie zakończyć.

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć tylko jedno - to jest już bez wątpenia choroba. Choroba przewlekła, bo trwa od wieków, choroba nieuleczalna. Każda rocznica, każda data, każdy fragment historii w Polsce zamieniają (za przeproszeniem) w gówno. Teorie spiskowe, nienawiść, krew, wojny. Zawsze ktoś jest winny i zawsze tylko Polska ma rację. Polska nigdy nikogo nie przeprasza, Polska nigdy nie zmienia tonu i nigdy nie potrzebuje kompromisu.

Jeden z kolejnych przykładów tej nieuleczalnej choroby to artykuł niejakiego Dariusza Baliszewskiego:

Czy Niemcy i Sowieci porozumieli się w sprawie zagłady Polaków w powstaniu warszawskim

Jedni sprawiali wrażenie, że nacierają, drudzy sprawiali wrażenie, że uciekają. Gdy jednak w Warszawie na odgłos zbliżającego się frontu wybuchło powstanie, ci, którzy nacierali, nagle wstrzymali natarcie. Zaś ci, którzy uciekali, równie nagle wstrzymali swą paniczną ucieczkę. Walczące z sobą dwie największe armie II wojny światowej nagle, jak gdyby umówione, zawiesiły na tym froncie wszelkie działania. Na niemal pół roku. W tym czasie jedni mordowali Polaków i równali z ziemią ich niepokorne miasto, a drudzy na prawym brzegu Wisły czekali i pilnowali, by nikt im w tej zbrodni nie przeszkodził...

Oryginał polski: http://www.wprost.pl/ar/115278/Powstanie-Stalina/?O=115278&pg=0
Tłumaczenie rosyjskie: http://inoforum.ru/inostrannaya_pressa/vosstanie_stalina/

Draker

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 8:02 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
"Zawsze ktoś jest winny i zawsze tylko Polska ma rację. Polska nigdy nikogo nie przeprasza, Polska nigdy nie zmienia tonu i nigdy nie potrzebuje kompromisu"

A Rosja kogoś przeprasza? Rosja ma za co się wstydzić....

Polacy naprawdę nie chcą używać historii do pognębienia i poniżenia kogoś, tylko ku przestrodze na przyszłość. Za dużo razy byliśmy dojeżdżani i mordowani i chcemy tylko spokojnie żyć. Niestety brak pogłębionej refleksji Rosjan nad swoją przeszłością oraz odchodzenie współczesnej Rosji od demokracji w stronę atorytaryzmu, każe nam się obawiać, że historia się powtórzy.

Rain, w innych wątkach powoływałeś się na BBC jako najrzetelniejsze z zachodnich mediów. Otóż obecnie mozna obejrzeć w polskiej telewizji film dokumentalno-historyczny w odcinkach, produkcji BBC, który przedtawia historię, która całkowicie rozchodzi się ze świadomością Rosjan i który nigdy nie zostanie publicznie wyemitowany w Rosji, bo Wy macie swoją historię....
Екатерина Олеговна

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 8:23 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

[quote="Draker"]
A Rosja kogoś przeprasza? Rosja ma za co się wstydzić....

Wyobraź sobie ,że tę uroczystość ja oglądałam z Polakami. Cały czas słyszam " ... o Putin !!! Putin!!!... .... Ruskie tylu Polaków wymordowali , mordercy, ..."
Jak myslisz jak sie czułam słuchając tego. Polacy tacy świeci, a na wojnie nie lepsi byli, szkoda ,że zauwazycie błędy innych,a nie swoje.

[quote="Draker"]
Polacy naprawdę nie chcą używać historii do pognębienia i poniżenia kogoś, tylko ku przestrodze na przyszłość. Za dużo razy byliśmy dojeżdżani i mordowani i chcemy tylko spokojnie żyć. Niestety brak pogłębionej refleksji Rosjan nad swoją przeszłością oraz odchodzenie współczesnej Rosji od demokracji w stronę atorytaryzmu, każe nam się obawiać, że historia się powtórzy.

Swoim zachowaniem dowodzicie obrażając współczesną Rosję dowodzicie tylko tym,że jesteście prymitywny naród. Nikt z nas nie jest winny, więc po co Polacy tak poniżają Rosjan???

golem

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 8:46 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć tylko jedno - to jest już bez wątpenia choroba. Choroba przewlekła, bo trwa od wieków, choroba nieuleczalna. Każda rocznica, każda data, każdy fragment historii w Polsce zamieniają (za przeproszeniem) w gówno. Teorie spiskowe, nienawiść, krew, wojny. Zawsze ktoś jest winny i zawsze tylko Polska ma rację. Polska nigdy nikogo nie przeprasza, Polska nigdy nie zmienia tonu i nigdy nie potrzebuje kompromisu.

To tak chyba nie do końca. Kwaśniewski przepraszał za Jedwabne, Kaczyński Czechów za 1938r i to całkiem niedawno.
Draker

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 8:55 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Wyobraź sobie ,że tę uroczystość ja oglądałam z Polakami. Cały czas słyszam " ... o Putin !!! Putin!!!... .... Ruskie tylu Polaków wymordowali , mordercy, ..."
myslisz jak sie czułam słuchając tego. Polacy tacy świeci, a na wojnie nie lepsi byli, szkoda ,że zauwazycie błędy innych,a nie swoje.

A wiesz dlaczego tak mówią? Bo Rosjanie nie potrafili się odciąć od swojej stalinowskiej, zbrodniczej przeszłości i jeszcze wchodzą w idiotyczne spory historyczne. Fakty są faktami i w wolnych krajach, do których rosyjska propaganda nie sięga istnieje mniej więcej wspólna pamięć. W Rosji wszystko inaczej.

Цитата:
Polacy tacy świeci, a na wojnie nie lepsi byli

jakieś fakty?

Цитата:
Swoim zachowaniem dowodzicie obrażając współczesną Rosję dowodzicie tylko tym,że jesteście prymitywny naród.

Wy za to jesteście wielkim, cywilizowanym narodem... Smile

Цитата:
Nikt z nas nie jest winny, więc po co Polacy tak poniżają Rosjan???

Sami się poniżacie, zamiast odzyskać wielkość rozliczając zbrodnie Stalina
ryhu

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 9:09 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Postuluję przeniesienie Koleżanki Jekatieriny Oliegownej do sekcji gimnastycznej Cool
agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 9:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Swoim zachowaniem dowodzicie obrażając współczesną Rosję dowodzicie tylko tym,że jesteście prymitywny naród.

Ja rozumiem, że można dyskutować, spierać się, ale żeby od razu wszystkich Polaków nazwać narodem prymitywów to chyba lekka przesada.
Z resztą innych wypowiedzi też już nie są merytoryczne, aż nie chcę zabierać głosu.
ryhu

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 9:38 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
Z resztą innych wypowiedzi też już nie są merytoryczne, aż nie chcę zabierać głosu.

Jak to nie są merytoryczne..? "Rejsu" widocznie Koleżanka nie oglądała, ale jeśli "88" w loginie oznacza datę urodzenia, to jest Koleżanka usprawiedliwiona.
Zaś co do Koleżanki Jekatieriny, to tylko starałem się, unikając dosadności, wyrazić swój stosunek do głębi Jej wynurzeń (zanurzeń..?)
Wink
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Dyskutujemy po POLSKU Часовой пояс: GMT + 1
На страницу 1, 2, 3  След.
Страница 1 из 3

Перейти: