Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Polskie media o Rosji (tylko pozytywnie?)
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5  След.

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Przemyslaw

СообщениеДобавлено: Пн Сен 07, 2009 11:14 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

postaram się znaleźć kontakt jak naszybciej, słowo sadizłem, zę mają jakieś tam swoje oficjalne strony dla fanów.
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Serek

СообщениеДобавлено: Пн Сен 07, 2009 11:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
sadizłem, zę mają jakieś tam swoje oficjalne strony dla fanów.

Chłopie... Wink

A tu już się zaczyna poważna gra, własnie dostałem maila od kolegi:

Цитата:
Wiesz kto napisal ten list? Albo kto sie pod nim podpisal? Chetnie bym to opisal w "Rzepie"

Pozdrawiam
owlet

СообщениеДобавлено: Пн Сен 07, 2009 11:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
To są słowa nie jakiegoś buraka ze wsi, tylko wręcz przeciwnie - człowieka po 30., wykształconego, urzędnika państwowego. Dla niego to tekst jest po prostu ironiczny, ot takie fajne ma poczucie humoru dziennikarka w Wyborczej.

Serek, akurat ten człowiek nie jest moim zdaniem najlepszym przykładem Wink. On jest dosyć specyficzną osobą. Na wszystko patrzy z punktu widzenia rozumu i logiki i mam wrażenie, że emocje to dla niego trochę obcy świat. Tak samo zareagowałby na niemiecki artykuł o Polakach. On już po prostu taki jest. Takie rzeczy go nie ruszają – spływają po nim jak woda po kaczce. I dlatego raczej nie jest w stanie zrozumieć emocji Rosjan odnośnie tego artykułu, nie ma w takich sprawach empatii. To trochę taki pan Spock Wink. I stąd jego takie a nie inne podejście do moderacji na wiadomym blogu (kasować tylko spam i nie ingerować). On takich spraw zupełnie nie czuje, z tego co zauważyłam, nieważne czy dotyczą one Rosjan czy Polaków Wink.

Serek писал(а):
A tak na poważnie: co byście powiedzieli na jakis list otwarty? Poważnie pytam. Ale problem w tym że Rosjanie nie mogą takiego listu napisać, bo (znając retorykę redakcji z Czerskiej) od razu się dowiemy że chcemy, podobnie jak w Rosji, nałożyć kaganiec wolnej prasie, ograniczyć wolnośc wyrażania opinii, że jesteśmy przewrażliwieni i zakompleksieni etc. Błędne koło.

Ja się noszę z zamiarem napisania listu od siebie jako czytelniczki do redakcji „Gazety Wyborczej”. Ale nigdy czegoś takiego nie robiłam i nie wiem gdzie i do kogo taki list się wysyła Rolling Eyes. Nawet nie znam adresu redakcji Razz. Czy można coś takiego wysłać na maila? Serek, Ty się pewnie znasz, to podpowiedz Razz.
A pod tym listem otwartym też się mogę podpisać, jakby co. Tylko że ja jestem zwykły człowiek, moje nazwisko na nikim wrażenia nie zrobi, więc nie wiem czy jest sens Razz.

Ale ja myślę, że Rosjanie też powinni się zorganizować i wyrazić swoje oburzenie, choćby w formie osobnego listu. Przecież mieszkacie w tym kraju, wielu z Was pewnie jest obywatelami Polski. Niech dziennikarze wiedzą, że w Polsce mieszkają Rosjanie i mają uczucia, które oni beztrosko depczą. To „Pożegnanie z Rosją” to jest na tyle skrajny przypadek, że moim zdaniem jakaś reakcja by się przydała.

Rain писал(а):
Powiem krótko - strata czasu. Na naszym forum pisał w swoim czasie piękny człowiek, którego miałem okazję nawet poznać na jednej z imprez w Warszawie i którego bardzo szanuję, a mianowicie Michał Krasenkow ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Krasenkow ). Nie wiem czy pamiętacie tę sprawę (pisano o tym dużo na Inosmi), ale kilka lat temu Michał złożył pozew do prokuratury po pewnych publikacjach antyrosyjskich w Wyborczej i oczywiście przegrał sprawę. Trochę więcej na ten temat tutaj: http://www.trud.ru/article/2005/03/26/grossmejster_v_takie_igry_ne_igraet.html

Ja nic o tym nie słyszałam. Szczerze mówiąc moim zdaniem pozwy tutaj raczej nic nie dadzą. Trzeba się z tym przebić do opinii publicznej, nagłośnić, wywołać jakąś dyskusję. To zwróci uwagę na problem, z którego pewnie większość Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy.

Serek писал(а):
Wszelkie poprawki redakcyjne mile widziane, z przyjemnością je uwzględnię.

W zdaniu: „Czy redakcje już naprawdę nie mają nam nic więcej do przekazania jak poza stekiem obelg wobec naszych sąsiadów”, słowo „jak” zamieniłabym na „oprócz steku obelg”. I może „pod adresem naszych sąsiadów”, a nie „wobec”.
I od razu jakoś na początku listu nawiązałabym do tego „artykułu” Ludwiki Włodek-Biernat. Żeby było widać, że to była kropla, która przelała czarę goryczy Wink. I dopiero potem podałabym inne przykłady.
Do tych fragmentów też bym jakoś nawiązała:
„Podróżowanie po b. ZSRR ma jednak jedną, za to kolosalną, zaletę. Leczy z wszelkich kompleksów. Codziennie, od 2 miesięcy, z wdzięcznością myślę, że urodziłam się w Polsce, że wszyscy moi przodkowie przytomnie wynieśli się dostatecznie daleko na Zachód, by nie obudzić się któregoś pięknego dnia, jako ludzie radzieccy.”
„Podobno we Lwowie można kupić koszulki z napisem "Slawa Bohu szo ja ne Moskal". Chyba sobie taką obstaluję po powrocie.”
Ale to wszystko IMHO Wink.

Serek писал(а):
Warto tez pomysleć jak zrobic mechanizm umożliwiający podpisywanie. A więc, jakie pomysły i propozycje?

Ja widziałam kiedyś taką petycję czy list otwarty przeciwko rozpowszechnianiu propagandy nazistowskiej na Youtube na takiej specjalnej stronie z petycjami. Chyba każdy może na niej umieścić taką petycję i można się tam podpisywać. Przypuszczam, że to był amerykański portal, ale nie pamiętam jego nazwy. Pewnie skończy się na tym, że ludzie będą przesyłać Ci imiona i nazwiska na priv Wink.

Serek писал(а):
Цитата:
Teraz mówią aktorzy - Daniel Olbrychski i Michał Żebrowski.

Głupio zapytam - czy ma ktoś do nich maila? W wiadomej sprawie...
Rain, może się na coś wreszcie przydasz? Wink

Dokładnie o tym samym pomyślałam Wink . Ja bym dodała jeszcze Mateusza Damięckiego.
A Piotr Gąsowski i Michał Figurski mają chyba korzenie rosyjskie. Może oni też?
Rain

СообщениеДобавлено: Пн Сен 07, 2009 11:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Wow!
Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Serek

СообщениеДобавлено: Вт Сен 08, 2009 7:29 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

List został opublikowany na stronie:
http://www.petycje.pl/petycja/4381/przeciwko_szowinizmowi_w_polskich_mediach.html

Wszystkie podpisy proszę składać właśnie tam.

PS. Wszystkich, którzy dotychczas zgłosili swoje podpisy także bardzo się prosi o ich ponowne złożenie na ww. stronie (z przyczyn formalnych). Złożenie podpisu nie jest zbyt skomplikowane Smile

Последний раз редактировалось: Serek (Вт Сен 08, 2009 8:01 am), всего редактировалось 2 раз(а)
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 08, 2009 7:57 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
PS. Wszystkich, którzy dotychczas zgłosili swoje podpisy także bardzo się prosi o ich ponowne złożenie na ww. stronie (z przyczyn formalnych). Złożenie podpisu nie jest zbyt skomplikowane Smile

Czy ty za dużo od nas nie wymagasz...? Wink
Serek

СообщениеДобавлено: Вт Сен 08, 2009 8:04 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Ja bym dodała jeszcze Mateusza Damięckiego.

Jeżeli ich znasz to możesz poprosić o podpisanie. Albo jeśli uważasz że sprawa jest godna zaangazowania, to przecież możesz sama spróbowac ich znaleźć i przekonać. Szczerze, powodzenia Smile
Ja na razie wychodzę z założenia, że niechby każdy przekonał kilku swoich znajomych, to już będą dziesiątki podpisów. Ja mam takich znajomych, którzy to podpisują, ktoś ma innych - każda opinia jest ważna.
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 08, 2009 9:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Powiem wam, że tak średnio jest ze zrozumieniem. Wielu podziela opinię drugiej osoby, która podpisała się przeciw.
Цитата:
W rosyjskich mediach Polska i Polacy, podobnie jak Gruzini, Ukraincyi wielu innych obrazani są obelżywymi słowami i określeniami. A może petycja tam?

Ale paru moich przyjaciół obiecało się zastanowić Smile Ogólnie rozumieją ideę, ale ludzie boją się różne tego typu petycje podpisywać.
Serek

СообщениеДобавлено: Вт Сен 08, 2009 10:35 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Ogólnie rozumieją ideę, ale ludzie boją się różne tego typu petycje podpisywać.

Bo co, przyjdzie ABW i rozstrzela? Ponoć mamy demokrację i wolność wyrażania poglądów...
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 08, 2009 10:52 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Raczej nie w tym rzecz (wątpię żeby przeciętny Polak w ogóle się obawiał ABW i jakiejkolwiek innej kontroli), ale niektórzy z zasady niczego takiego nie podpisują...
Niestety znaleźli się i tacy, którzy w ogóle nie popierają akcji. Jest też jakaś ukryta niechęć między częścią obu naszych narodów. Chociażby przeglądając stare posty z tego forum znalazłam parę bolesnych stereotypów dot. Polaków czy Polek np. w tym temacie http://rosjanie.pl/forum/viewtopic.php?t=4688&start=30 i podobne uprzedzenia niestety istnieją wśród tych, którzy nie popierają tej petycji.
owlet

СообщениеДобавлено: Ср Сен 09, 2009 11:33 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
Цитата:
Ja bym dodała jeszcze Mateusza Damięckiego.

Jeżeli ich znasz to możesz poprosić o podpisanie.

Pewnie, że nie znam Laughing. Po prostu pomyślałam, że znane nazwiska przyciągnęłyby trochę uwagi do sprawy Rolling Eyes.

Serek писал(а):
Albo jeśli uważasz że sprawa jest godna zaangazowania, to przecież możesz sama spróbowac ich znaleźć

Taaa, ciekawe jak Rolling Eyes.

Serek писал(а):
Ja na razie wychodzę z założenia, że niechby każdy przekonał kilku swoich znajomych, to już będą dziesiątki podpisów. Ja mam takich znajomych, którzy to podpisują, ktoś ma innych - każda opinia jest ważna.

Część moich znajomych już podpisała Wink.
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Сен 10, 2009 2:14 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Część moich znajomych już podpisała

Sporo masz tych znajomych Wink
agata_88

СообщениеДобавлено: Вс Сен 13, 2009 10:02 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

W tym kraju trwa jakiś wieczny kabaret:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7032408,Obrona_Niesiolowskiego__O_ludobojstwie_nie_mowia_nawet.html

Czy już na prawdę nie ma większych problemów?
mickey

СообщениеДобавлено: Вс Сен 13, 2009 11:55 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek, przeczytałem ten list. IMHO wzmianka o "jednym publicyście/felietoniście jednego z dzienników/tygodników" nie brzmi zbyt przekonująco. Lepiej od razu podać nazwisko autora, nazwę gazety, numer, stronę (ew. nazwę artykułu), skąd pochodzi cytat - po pierwsze, aby rozwiać wątpliwości ew. podpisantów, po drugie, tych danych i tak zażądają przeciwnicy listu. Ponieważ tekstu, pod którym zaczeła się zbiórka podpisów, nie wolno już zmieniać, może te dane warto umieścić pod tekstem?

A tak w ogóle - nie jestem przekonany, czy ten głupi tekst (autorka przecież chciała dobrze, a wyszło jak zawsze) jest dobrą okazją do listu przeciwko rusofobii.

Нормальным людям, невозможно одолеть.
(А.Розенбаум)
mickey

СообщениеДобавлено: Вт Сен 15, 2009 8:14 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Strona z listem się nie otwiera. Co się stało?
(А.Розенбаум)
Rain

СообщениеДобавлено: Вт Сен 15, 2009 8:30 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Godz. 21:29, strona się otwiera, przeglądarka Mozilla FireFox...
Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
mickey

СообщениеДобавлено: Вт Сен 15, 2009 10:03 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Godz. 21:29, strona się otwiera, przeglądarka Mozilla FireFox...

IE7 - nie otwiera się Sad Godzina 23:02 Evil or Very Mad

(А.Розенбаум)
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 15, 2009 10:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Chodzi o tę stronę?
http://www.petycje.pl/petycja/4381/przeciwko_szowinizmowi_w_polskich_mediach.html
Mi się otwiera, również przez mozillę.
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Сен 16, 2009 12:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

mickey писал(а):
IE7 - nie otwiera się

Nabierz dystansu do "małych i miękkich"...

owlet

СообщениеДобавлено: Ср Сен 16, 2009 10:28 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Młodzi Polacy napisali do młodych Rosjan jakiś list otwarty - było o tym w wiadomościach:

http://www.tvp.info/wiadomosci/wideo/16092009-1930
golem

СообщениеДобавлено: Чт Сен 17, 2009 12:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Tekst listu przedrukowała Новая Газета
http://www.novayagazeta.ru/data/2009/102/01.html

СообщениеДобавлено: Чт Сен 17, 2009 3:33 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Smile No to koniec rusofobii w Polsce. Po dzisiejszych programach w polskiej TV ja myślę, że już w ogóle nie ma o czym rozmawiać. Takiej histerii ja nie pamiętam, po prosto jakieś apogeum nienawiści...
agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Сен 17, 2009 6:43 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain chyba dla świętego spokoju musisz co roku 17 września wyłączać telewizor, nie wiem czy warto się irytować. Przed chwilą słyszałam słowa naszego JWP prezydenta i na to po prostu ręce opadają...
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Сен 17, 2009 6:46 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ja spokojnie do tego podchodzę, w końcu 20 lat niektóre rzeczy tu obserwuję, ale w tym roku jakoś wyjątkowo wesoło się zrobiło... Smile
agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Сен 17, 2009 6:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No wiesz, okrągła rocznica, jest co świętować Wink
W ogóle w akcie patriotycznym nie powinnam dziś się na tym forum udzielać Smile
Draker

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 12:04 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dla równowagi powinien być wątek: "Rosyjskie media o Polsce - prawie zawsze negatywnie", tylko komu by się chciało pisać.
Tyle kłamstw, że aż przykro... Ale rozumiem - racja stanu ponad wszystko.

Z resztą po przeczytaniu wielu wątków stwierdzam, że to forum polonofobów i rusofili - poza paroma wyjątkami.
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 9:10 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Zawsze możesz spróbować taki wątek założyć.
Polska jest generalnie krajem demokratycznym i jeżeli coś się w jej polityce Rosjanom tu mieszkającym nie podoba, to chyba mogą wyrazić swój sprzeciw? Nie nazwałabym tego polonofobią.
Choć na tym forum paru polonofobów też się znajdzie, ale stanowią oni mniejszość.
maks761

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 9:28 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
... po prosto jakieś apogeum nienawiści...

apogeum teposci

Цитата:
Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska razem ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego organizują nietypowy happening - będą zachęcać kierowców w stolicy do trąbienia przed ambasadą Rosji.Jest okazja, by przypomnieć rosyjskim władzom o napaści na Polskę sprzed 70 lat
przed Ambasada Niemiec tez trabili?
Draker

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 9:37 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pod ambasadą Niemiec nie trzeba trąbić, bo Niemcy są świadomi swojej historii.

Tylko 16% Rosjan wie o 17 września. A z tych 16% pewnie większość uważa że taka była konieczność dziejowa, raja stanu, itd... No i oczywiście wyzwolenie Ukrainy, Białorusi...

Draker

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 10:40 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Polska jest generalnie krajem demokratycznym i jeżeli coś się w jej polityce Rosjanom tu mieszkającym nie podoba, to chyba mogą wyrazić swój sprzeciw?

Oczywiście. Niech wyrażają swój sprzeciw. Tyle, że dziwię się takim opiniom wyrażanym w innych, nie medialno-historycznych wątkach, że Polacy są dwulicowi, prymitywni, fałszywi itd.

Ludzie na całym świecie są podobni, bo podobna jest natura ludzka.
Jeżeli ktoś ma takie opinie o innych, to moja uwaga jest taka. Jest takie podstawowe prawo psychologiczne - prawo projekcji. Tzn. jeżeli jesteśmy nieświadomi negatywnych (bądź pozytywnych) emocji i uczuć w sobie, to projektujemy je na zawnątrz, na innych.

Golem - podziwiam Twój żelazny pancerz i żelazną cierpliwość Smile
Маша_

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 11:29 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Piłsudski zachęcany Francją i Anglią w Kijowie - jest "cacy".
Stanisław Bułak-Bałachowicz - dowódca sprzymierzonej armii białoruskiej walczący o niepodległość Polski w 1920 roku - jest bohaterem.
I to że polski wojskowy prokurator, pułkownik Lisowski, nie ocenia pozytywnie działalność tej armii walczącej o niepodległość Polski, nie ma żadnego znaczenia:
«…Армия Балаховича представляет собой банду разбойников, которая переправляет награбленное золото. Чтобы занять какой-нибудь город, посылается армия, солдаты которой грабят и убивают. И лишь только после многочисленных погромов, два дня спустя, приезжает Балахович со своим штабом. После грабежа начинаются пьянки. …Что касается Балаховича, он позволяет грабить, иначе они отказались бы продвигаться вперёд … каждый офицер, вступающий в армию Балаховича, обливает себя грязью, которую ничем нельзя смыть»
To właśnie Lisowski przeprowadził śledztwo, w wyniku którego okazało się, że "bałachowcy" zgwałcili ok. 70 żydowskich dziewczyn w wieku od 12 do 15 lat w mieście Turow... Rozumiem, że to była "konieczność dziejowa i racja stanu", jak i umieszczenie memorialnej tablicy na budynku prawosławnego seminarium w Warszawie.

Traktat Ryski, wg którego Polska otrzymała Zachodnią Białoruś i Zachodnią Ukrainę, - to uszczęśliwienie miejscowych. Przy okazji nauczanie w ojczystych językach zlikwidowano, ale co tam... Bolszewicy - więzienniach, co zrozumiałe - racja stanu. I racją stanu było stworzenie takich warunków czerwonoarmistom, że 80 000 z tych 140-200 000, co trafiło do niewoli, umarło. Pozytywnym momentem w tej opowieści jest to, że Polacy nie zabijali strzałem w tył głowy, tylko na ten fakt miały wpływ okoliczności - siła wyższa (epidemia tyfusu, brak produktów żywnościowych). W zasadzie, i w hitlerowskich obozach umierali z wycieńczenia, ale to były inne obozy, nie polskie, a historia Polski - jak gwiazda na firmamencie, bez skazy.
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 11:59 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Tyle, że dziwię się takim opiniom wyrażanym w innych, nie medialno-historycznych wątkach, że Polacy są dwulicowi, prymitywni, fałszywi itd.

No mnie też dziwią i wkurzają, ale co zrobić? Tylko pozytywnym przykładem można takie opinie zmienić. Jednak wydaje mi się, że nie stanowią one większość forum.
Draker писал(а):
Ludzie na całym świecie są podobni, bo podobna jest natura ludzka.

Zgadzam się.
maks761

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 12:28 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Pod ambasadą Niemiec nie trzeba trąbić, bo Niemcy są świadomi swojej historii.

Tylko 16% Rosjan wie o 17 września. A z tych 16% pewnie większość uważa że taka była konieczność dziejowa, raja stanu, itd... No i oczywiście wyzwolenie Ukrainy, Białorusi...
a co Draker jestes swiadom wlasniej historii? Jak sie okazuje problem polega wlasnie ta tym, ze czesto nie akceptujecie zadniej historji oprocz 'wlasnej'

A co do trabienia, wspomniales o prawu projekcji. To moze Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska tez tam 'projektuje'? Wink
golem

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 12:52 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Piłsudski zachęcany Francją i Anglią w Kijowie - jest "cacy".
Stanisław Bułak-Bałachowicz - dowódca sprzymierzonej armii białoruskiej walczący o niepodległość Polski w 1920 roku - jest bohaterem.
I to że polski wojskowy prokurator, pułkownik Lisowski, nie ocenia pozytywnie działalność tej armii walczącej o niepodległość Polski, nie ma żadnego znaczenia:
«…Армия Балаховича представляет собой банду разбойников, которая переправляет награбленное золото. Чтобы занять какой-нибудь город, посылается армия, солдаты которой грабят и убивают. И лишь только после многочисленных погромов, два дня спустя, приезжает Балахович со своим штабом. После грабежа начинаются пьянки. …Что касается Балаховича, он позволяет грабить, иначе они отказались бы продвигаться вперёд … каждый офицер, вступающий в армию Балаховича, обливает себя грязью, которую ничем нельзя смыть»
To właśnie Lisowski przeprowadził śledztwo, w wyniku którego okazało się, że "bałachowcy" zgwałcili ok. 70 żydowskich dziewczyn w wieku od 12 do 15 lat w mieście Turow... Rozumiem, że to była "konieczność dziejowa i racja stanu", jak i umieszczenie memorialnej tablicy na budynku prawosławnego seminarium w Warszawie.

Traktat Ryski, wg którego Polska otrzymała Zachodnią Białoruś i Zachodnią Ukrainę, - to uszczęśliwienie miejscowych. Przy okazji nauczanie w ojczystych językach zlikwidowano, ale co tam... Bolszewicy - więzienniach, co zrozumiałe - racja stanu. I racją stanu było stworzenie takich warunków czerwonoarmistom, że 80 000 z tych 140-200 000, co trafiło do niewoli, umarło. Pozytywnym momentem w tej opowieści jest to, że Polacy nie zabijali strzałem w tył głowy, tylko na ten fakt miały wpływ okoliczności - siła wyższa (epidemia tyfusu, brak produktów żywnościowych). W zasadzie, i w hitlerowskich obozach umierali z wycieńczenia, ale to były inne obozy, nie polskie, a historia Polski - jak gwiazda na firmamencie, bez skazy.

Ile można słuchać bzdur:
Najpierw o Bałachowiczu Bułaku. Jeżeli doszło do gwałtów to winnych trzeba ścigać względnie napiętnować ale co do ma do całej dywizji ?. Na tej samej zasadzie można by stwierdzić że Armia Czerwona to była banda gwałcicieli bo zgwałciła ok 2.000.000 kobiet w Niemczech. Zresztą Sergiej Kowaliow tak właśnie Armię Czerwoną określił.
Co do jeńców. sprawa była juz omówiona przez historyków polskich i rosyjskich. Oto wyniki:
"Rozpowszechniane w Rosji opinie wymieniające kilkakrotnie bądź kilkunastokrotnie większą liczbę ofiar śmiertelnych wśród tej grupy ofiar wojny (40, 60 bądź ponad 100 tysięcy) uznane zostały za nieprawdziwe przez wspólny polsko-rosyjski dokument opracowany przez historyków w 2004 roku. Dokument opracowany został przez Dyrekcję Archiwów Państwowych i Federalną Agencję ds. Archiwów Rosji i wydany po rosyjsku pt. "Krasnoarmiejcy w polskom plenu w 1919–1922 g. Sbornik dokumentow i materiałow" (Moskwa 2004). Obejmuje on zestaw 338 dokumentów źródłowych z archiwów polskich i rosyjskich, opracowany naukowo przez archiwistów oraz historyków. Ze strony polskiej udział brali m.in. prof. Waldemar Rezmer i prof. Zbigniew Karpus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, po stronie rosyjskiej prof. Giennadij Matwiejew z Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa. Według ocen historyków polskich, liczba jeńców rosyjskich przetrzymywanych w polskich obozach pod koniec 1920 r. wahała się od 80 tys. do 85 tys., zaś liczba zmarłych w całym okresie działania obozów wynosiła 16–17 tysięcy, prof. G. Matwiejew szacuje liczbę zmarłych jeńców na 18–20 tysięcy.

Zachowane dokumenty oraz świadectwa nie potwierdzają również stawianej przez część Rosjan tezy, że jeńcy byli poddawani celowej eksterminacji przez polskie władze obozowe (masowe rozstrzeliwania). Główną przyczyną śmierci jeńców były epidemie chorób zakaźnych, spowodowane złymi warunkami sanitarnymi w obozach, co z kolei było spowodowane ich przepełnieniem. Zaznaczyć przy tym należy, że w zniszczonym wojnami kraju choroby zbierały obfite żniwo nie tylko w obozach jenieckich, lecz także wśród walczących żołnierzy i ludności cywilnej.
Odnotować należy, że w tym samym czasie śmiertelność jeńców polskich w niewoli rosyjskiej była większa od śmiertelności jeńców sowieckich. W obozach sowieckich i litewskich zginęło około 20 tysięcy jeńców polskich spośród ogólnej ich liczby wynoszącej około 51 tysięcy".
Tak więc znowu wyszliśmy gorzej na wymianie jeńców i to zarówno w liczbach bezwzględnych jak i procentach.
To że ludzie umierali w obozach po obu stronach to niestety nic dziwnego. Szalały epidemie, min. hiszpanka, ludzie nie dojadali, żołnierze byli wyniszczeni pierwszą wojną światową czy wojną domową. Wielu było ciężko rannych i umierało później.
http://wyborcza.pl/1,76842,6986378,Jak_zgineli_sowieccy_jency_1920_roku_.html?as=1&ias=4&startsz=x
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,6995238,Wesolowski__Rosjanie_zbadali_juz_sprawe_jencow_z_1920.html
rusek

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 3:07 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Te dwa mln sam policzyłeś czy w ipńie znalazłeś?

I kiedy ówczesne solidurnościowcy przeproszą za polską agresje i ludobójstwo na jeńcach wojennych?
He

Маша_

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 3:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Ile można słuchać bzdur:

Golem, a Pan, rozumiem, ma monopol na prawdę?
Jeżeli już polski prokurator wojskowy pisze, że armia Bałachowicza była "bandą rozbójników", możno sobie wyobrazić, co tak naprawdę się działo. Bałachowicz jednak jest bojownikiem w walce o niepodległą Polskę, i tak był oceniony władzami polskimi.

golem писал(а):
Sergiej Kowaliow tak właśnie Armię Czerwoną określił.

Trudno mi się zgodzić z Panem Kowaliowem, jak i Garrim Kasparowym. Nie zgadzam się z nimi, ponieważ w ich wypowiedziach upatruję wyłącznie nienawiść do Rosji jako państwa, które ma znaczenie na arenie politycznej. Najlepiej rozwalić, szkoda tylko, że nie mówią o tym, jak zbudować. Moim zdaniem, są to krzykacze na usługach określonych grup osób.

golem писал(а):
prof. G. Matwiejew szacuje liczbę zmarłych jeńców na 18–20 tysięcy.

Prof. G. Matwiejew pisze również:
- "Варшавские руководители бросили свой народ в войну с Советской Россией вовсе не по идеологическим соображениям, как это пытаются представить некоторые авторы. Руководствуясь различными мотивами, в том числе стратегическими соображениями и воспоминаниями о былом величии Речи Посполитой, они стремились включить в состав возрождающегося государства, помимо этнически польских земель, территории со значительной, но не преобладающей долей польского населения."

- "Число погибших красноармейцев и красных командиров в этой войне до сих пор точно не установлено из-за отсутствия достоверных источников".

- "Сложность проблемы заключается в том, что доступные в настоящее время польские документы не содержат сколько-нибудь систематических сведений о численности попавших в польский плен красноармейцев."

- "З. Карпус установил, что "на момент прекращения военных действий на восточном фронте на территории Польши находилось около 110 тыс. большевистских пленных".

- "Вне всякого сомнения, данные З. Карпуса занижены, причем весьма существенно."

- "Тем более что никаких аргументов, кроме эмоционального "всем известно, что..." в пользу своей позиции З. Карпус не приводил. Если следовать этой логике, то польские штабисты на протяжении всей войны последовательно вводили в заблуждение своих начальников".

- "Свидетельством тому может служить напечатанная по горячим следам Варшавского сражения в польском военном журнале "Беллона" заметка, содержавшая сведения о потерях Красной армии. В ней, в частности, говорится: "Потери пленными до 75 тыс., потери погибшими на поле боя, убитыми нашими крестьянами и ранеными - очень большие".
http://vivovoco.rsl.ru/VV/JOURNAL/NEWHIST/PREKATYN.HTM Artykuł był napisany w 2006.

Tzn. ok. 157 000 było w niewoli, zwróconych wg polskich źródeł - 66 762, a wg radzieckich - 75 699.
Reszta - to matematyka.

Rosjanie - swoje, Polacy - swoje, Golem - prawdę, a Masha - bzdury.
"В результате польско-украинской и польско-советской войн 1919—1920-х годов десятки тысяч солдат Красной армии, попавших в плен, были заключены в польские лагеря для военнопленных. Точное количество пленных красноармейцев неизвестно. По данным польских источников всего в ходе этих войн в плен попало около 100 тысяч красноармейцев, из них погибло 16-18 тысяч. Советские и российские источники приводят оценки в свыше 80 тысяч погибших советских военопленных. Крупнейшими лагерями, где содержались красноармейцы были большой лагерь в Стшалкове, Щипюрно (польск. Szczypiórno), четыре лагеря в Брестской крепости, лагерь в Тухоли."
http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/270041#cite_note-1

Tylko upraszczać nie trzeba. Gdyby tak Rosja każdy raz krzyczała, że też macie za co nas przepraszać...

Последний раз редактировалось: Маша_ (Пт Сен 18, 2009 4:26 pm), всего редактировалось 1 раз
Draker

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 3:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Problem jest w tym, że jeden okrutny totalitaryzm został pokonany przez drugi okrutny totalitaryzm. Wy jesteście dziedzicami tego drugiego.
Цитата:
Moim zdaniem, są to krzykacze na usługach określonych grup osób

Taki język, w Polsce już przerabialiśmy, a teraz to można go spotkać jedynie w kabaretach parodiujących tamte, komunistyczne czasy.
Ci "krzykacze na usługach określonych grup" bronią honoru Rosji i Rosjan i ich świadomość wyprzedza daleko świadomość przeciętnego Rosjanina.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 4:09 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_
W danych które podałaś nie ma niczego odkrywczego.
W żaden sposób nie zanegowano najistotniejszego to jest tego, że
Według ocen historyków polskich, liczba jeńców rosyjskich przetrzymywanych w polskich obozach pod koniec 1920 r. wahała się od 80 tys. do 85 tys., zaś liczba zmarłych w całym okresie działania obozów wynosiła 16-17 tys., prof. G. Matwiejew szacuje zaś liczbę zmarłych jeńców na 18-20 tys.

Publikacja obala tym samym rozpowszechniane często w Rosji opinie wymieniające kilkakrotnie bądź kilkunastokrotnie większą liczbę ofiar śmiertelnych wśród tej grupy ofiar wojny (40, 60 bądź ponad 100 tysięcy). Publikacja odrzuca także tezę o masowych rozstrzeliwaniach sowieckich jeńców w polskich obozach, co, zdaniem niektórych historyków rosyjskich, "uzasadniało" w oczach Stalina zbrodnię katyńską.
Nikt inny oprócz tej jednej polsko-rosyjskiej komisji nie badał sprawy jeńców więc wszystkie inne wyliczenia to bzdury. Istotne jest również, że nikt w Polsce celowo i na masową skalę nie mordował jeńców radzieckich i do takich wniosków doszła komisja.
Powtarzam wszelkie inne wyliczenia opierające się na informacjach gazetowych nie mają żadnego sensu. Zwłaszcza, że w czasie wojny gazety zawyżały straty bolszewickie ku "pokrzepieniu serc".
Liczą się ustalenia komisji bo ona zapoznawała się z materiałami źródłowymi.

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 4:18 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_
I jeszcze z wywiadu z prof. Matwiejewem:
"Gdy Polska domagała się wyjaśnienia prawdy o Katyniu, rosyjscy historycy przypomnieli tragedię białoruskiej wioski Chatyń - tak, aby jedna nazwa wyparła drugą. Po tym jak Rosja ujawniła prawdę o Katyniu, rosyjscy uczeni otrzymali dyrektywę, aby zająć się losami jeńców po wojnie polsko-bolszewickiej. Ta sprawa była eksponowana jako swoisty historyczny szantaż, taki "anty-Katyń".

- Jestem historykiem, nie zajmuję się polityką. Nie wiem w ogóle, czy takie dyrektywy były i czy powstał zespół badawczy, który miał te sprawy przedstawić w taki, a nie inny sposób.

Skąd ten pogląd, wyrażony przez Szerdakowa, że Piłsudski wymordował 100 tysięcy jeńców Armii Czerwonej?

- Z braku informacji. Nie ma dokładnych danych co do tego, ilu było rosyjskich jeńców w polskich obozach. W Rosji oceniano, że łącznie było około 170 tysięcy jeńców, w ramach repatriacji po 1921 roku wróciło 65 tysięcy i z tego zrodził się wniosek, że 100 tysięcy jeńców nie żyje. W Rosji pojawiły się informacje z ówczesnej polskiej prasy, które krytykowały sytuację w obozach jenieckich, pisały o zmarłych. Stąd kolejny wniosek - ci jeńcy zostali zlikwidowani.

Ale przecież część jeńców wstąpiła do białoruskiej dywizji gen. Stanisława Bułaka-Bałachowicza. Inni poszli z Semenem Petlurą, kolejni z Borysem Sawinkowem... Prof. Zbigniew Karpus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika twierdzi, że łącznie w polskiej niewoli zmarło około 18 tysięcy rosyjskich jeńców - głównie z powodu tyfusu i grypy.

- Ależ ja to wszystko wiem! Część jeńców weszła w skład jednostek walczących z Rosją sowiecką. Zresztą plagą tej wojny były dezercje, żołnierze często przechodzili na drugą stronę. Powody były różne: zmęczenie wojną, zwykły strach, przyczyny ideologiczne. W polskiej armii przecież również byli komuniści. Po rosyjskiej stronie było wielu przeciwników komunizmu.

Jest takie charakterystyczne zdarzenie z lipca 1920 roku, gdy Armia Czerwona następuje na Warszawę i wydaje się, że jej zwycięstwo jest bliskie. Otóż na stronę polską przeszedł cały oddział Kozaków Jakowlewa. Dlaczego? Otóż ten oddział został kilka tygodni wcześniej wzięty do niewoli w walkach bolszewików z Denikinem. Niemal natychmiast został załadowany do pociągu i wysłany na front zachodni. Kozacy, gdy tylko nadarzyła się okazja, wymordowali swoich komisarzy i poszli do Polaków.

Przechodzenie na stronę wroga zdarzało się częściej ze strony Armii Czerwonej. To zrozumiałe - choćby z tego względu, że była to armia wielonarodowa. Ze strony polskiej były to przypadki rzadsze. W polskiej armii za to bardzo często dochodziło do dezercji, szczególnie w przypadku żołnierzy z poboru, głównie chłopów.

W jednej z wypowiedzi powiedział Pan, że do polskiej niewoli trafiło przeszło 200 tysięcy jeńców. Zapewne rosyjscy nacjonaliści zrozumieli to tak, że Polacy mają o wiele więcej na sumieniu niż owe 100 tysięcy.

- To nieporozumienie. Mówiłem, że gdyby badać dokładnie dane archiwum III Oddziału Sztabu Głównego, gdzie notowano meldunki między innymi o tym, ilu jeńców trafiło do niewoli, to wyszłoby ponad 200 tysięcy. Dodałem jednak, że polscy historycy kwestionują tę liczbę z prostego powodu, że wojskowi przesyłając meldunki bojowe, zwykli wyolbrzymiać swoje sukcesy.
Moim zdaniem ustalenia profesora Karpusa, który mówi o blisko 18 tysiącach zmarłych w niewoli jeńców, w przybliżeniu odpowiadają faktom. Natomiast prawdopodobnie większa była liczba jeńców wojennych. Część z nich w czasie wojny przyłączyła się do oddziałów Bałachowicza, Sawinkowa czy Peremykina i potem pozostała na emigracji. Około tysiąca jeńców pozostało w Polsce z przyczyn rodzinnych. Po prostu jeńcy pracowali, zdarzało się, że któryś z nich znalazł sobie dziewczynę, ożenił się. Między innymi tak został w Polsce mój ojciec.

Naprawdę?

- Dlatego tak dobrze mówię po polsku. Mieszkaliśmy na wschodzie Polski. W Rosji znaleźliśmy się po II wojnie.

Czy Pana ojciec wspominał swój pobyt w polskiej niewoli?

- O wojnie i niewoli mówił bardzo mało. Mówił jedynie, że w polskiej niewoli pracował i że nie było najgorzej. Miał 19 lat, gdy szedł na front, niewiele rozumiał z tego, co się wokół działo."

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 4:38 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Taki język, w Polsce już przerabialiśmy, a teraz to można go spotkać jedynie w kabaretach parodiujących tamte, komunistyczne czasy.

Draker, nie ma to, jak okazywanie wyższości, stosując twierdzenia w kierunku opponenta w rodzaju wyżej cytowanego. Jeżeli przez to czujesz się lepszy, to niech Ci będzie : ) Honoru Rosji bronią Ci, którym na sercu leży dobro kraju. Słuchając ich, zastanawiam się, o czyje dobro im chodzi, i dochodzę do wniosku, że na pewno nie Rosji i Rosjan.
golem писал(а):
W danych które podałaś nie ma niczego odkrywczego.

Cytuję tego samego historyka, który pisze coś zupełnie innego.
"При изучении проблемы общей численности красноармейцев в польском плену, закономерно возникает вопрос о том, чем объясняется огромная разница между показаниями сводок оперативного отдела генштаба (более 200 тыс.) и моим подсчетом (не менее 157 тыс.). Какую-то универсальную причину назвать невозможно. Поэтому я остановлюсь только на одной, которая выяснилась в ходе работы над сборником. Она была для меня неожиданной. Речь идет о том, что, по крайней мере, в заключительной фазе войны, в августе - октябре 1920 г., в польской армии имела место практика оставлять на поле боя, даже без оказания медицинской помощи, раненых солдат противника, но при этом сообщать о них в сводках как о взятых в плен."
Tzn., w niewoli 157 000 (byłoby 200 000, gdyby Polacy nie zostawiali rannych na polu walki."
Wywiad z prof. G. Matwiejewym przeczytałam. W artykule cytowanym przeze mnie mówi o innych liczbach, jak i o traktowaniu jeńców przez Polaków. Jest czego się wstydzić i za co przepraszać (jeżeli będziemy stosować politykę Waszego rządu).
golem

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 4:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Może więc rosyjscy historycy mówią każdemu to co chce usłyszeć? Very Happy Very Happy Very Happy
Całkowicie potwierdzało by to opinię jaką o nich mam.

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 4:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Draker, nie ma to, jak okazywanie wyższości, stosując twierdzenia w kierunku opponenta w rodzaju wyżej cytowanego.

Tu nie ma nic z poczucia wyższości. Zwróciłem tylko uwagę, że pewnie nieświadomie poruszasz się w schematach, które my znamy ze swojej przeszłości. I my mieliśmy swoich "wrogów ludu inspirowanych przez wiadome siły" i sporo ludzi w to wierzyło. Tylko później po roku 89 okazali się oni bohaterami.

Маша_

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 5:09 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Może więc rosyjscy historycy mówią każdemu to co chce usłyszeć?

A może temat zbyt trudny? Zresztą Matwiejew wskazuje na brak usystematyzowanych źródeł:
"Сложность проблемы заключается в том, что доступные в настоящее время польские документы не содержат сколько-нибудь систематических сведений о численности попавших в польский плен красноармейцев. В Польше, несмотря на неоднократные приказы и инструкции высших военных инстанций, так и не была налажена система строгого учета пленных и происходивших в их судьбе изменений, как того требовало международное право.

Jeżeli polscy naukowcy bliżsi prawdy, to 16-18 tysięcy - to też liczba.
I polonizacja terenów Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi - też prawda. Tylko niezbyt wygodna, gdyż, jak już mówiła, polska historia ma być bez skazy.

Draker писал(а):
pewnie nieświadomie poruszasz się w schema

Nie, Draker, trudno mówić o nieświadomości w moim przypadku. Przeżyłam w Polsce 20 lat i nigdy nie interesowałam się polityką. Do niedawna.
Маша_

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 5:14 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

O... i zapomniałam napisać o bohaterach po 89 roku. I o tych kłótniach przy "korycie".
I Wałęsa jest agentem, a Kuroń - pijak. Mazowiecki - konformista, a Gieremek i Bartoszewski - żydzi. I tak bez końca. A Kaczyński... pomimo urzędu, który zajmuje, z racji którego należy mu się szacunek, takowego we mnie nie wzbudza. Jak i jego brat zresztą. Zakompleksieni, pełni chorobliwej nienawiści do wszystkich, ktorzy myślą inaczej.
Draker

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 5:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Nie, Draker, trudno mówić o nieświadomości w moim przypadku. Przeżyłam w Polsce 20 lat i nigdy nie interesowałam się polityką. Do niedawna

No właśnie. Jakbyś przeżyła w Polsce 30 lat, a nie ostatnie 20, to byś pewnie wiedziała o jaki schemat mi chodzi.
Draker

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 5:21 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
O... i zapomniałam napisać o bohaterach po 89 roku. I o tych kłótniach przy "korycie".
I Wałęsa jest agentem, a Kuroń - pijak. Mazowiecki - konformista, a Gieremek i Bartoszewski - żydzi. I tak bez końca

No wiesz... tylko w reżimach autorytarnych jest jednomyślność. Generalnie wszystko idzie w dobrym kierunku. Zauważyłem, że dopiero z biegiem czasu tworzy się wspólna świadomość i ocena. Np. dopiero w tym roku tak powszechnie i spontanicznie świętowaliśmy czerwcowe wybory 89r. Poglądy się ucierają - to normalne.
Цитата:
Kuroń - pijak. Mazowiecki - konformista, a Gieremek i Bartoszewski - żydzi.

radzę zmienić towarzystwo Wink
golem

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 5:40 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
golem писал(а):
Może więc rosyjscy historycy mówią każdemu to co chce usłyszeć?

A może temat zbyt trudny? Zresztą Matwiejew wskazuje na brak usystematyzowanych źródeł:
"Сложность проблемы заключается в том, что доступные в настоящее время польские документы не содержат сколько-нибудь систематических сведений о численности попавших в польский плен красноармейцев. В Польше, несмотря на неоднократные приказы и инструкции высших военных инстанций, так и не была налажена система строгого учета пленных и происходивших в их судьбе изменений, как того требовало международное право.

Jeżeli polscy naukowcy bliżsi prawdy, to 16-18 tysięcy - to też liczba.
I polonizacja terenów Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi - też prawda. Tylko niezbyt wygodna, gdyż, jak już mówiła, polska historia ma być bez skazy.

to 16-18 tysięcy - to też liczba - a i owszem tylko że i tak jest niższa niż liczba naszych jeńców, którzy zmarli w niewoli sowieckiej w 1920.
Nie to jest istotą sporu. Jeńcy radzieccy nie byli celowo mordowani w polskich obozach jenieckich tak jak to się stało w Katyniu. Liczy się zamiar. Rozróżniasz zabójstwo i śmierć w wyniku wypadku samochodowego? Niby trup jest w obu przypadkach. Różnicą jest zamiar /lub jego brak/ właśnie.
Маша_

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 7:07 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Jakbyś przeżyła w Polsce 30 lat

Powiało wspomnieniami "kombatanta", co to wszystko lepiej wie: плавали - знаем.
Kaczyńskim za komuny nawet całkiem nieźle się powodziło, a tyle mają obecnie do niej pretensji.
Draker писал(а):
Generalnie wszystko idzie w dobrym kierunku.

W jakim? W dzieleniu Polski na Polskę A i B? W dzieleniu władzy i strefy wpływów? W nieustającej kłótni pomiędzy politykami? Pierwszy rozbiór Polski został zaakceptowany przez Sejm, bo [ponoć] posłów przekupiono. Tu też chodziło o wolność wg Deklaracji Niepodległości?
Draker писал(а):
radzę zmienić towarzystwo

Zakładam, że miało być dowcipnie. Wystarczy włączyć tv czy przeczytać gazetę. Żadnych autorytetów. Na wszystkich Pan Kurtyka ma odpowiednie teczki.
golem писал(а):
Jeńcy radzieccy nie byli celowo mordowani w polskich obozach jenieckic

Właśnie... Niemcy też celowo nie mordowali jeńców w obozach koncentracyjnych, kiedy ci umierali z wycieńczenia, chorób i zimna. A 16-18 tysięcy - to liczba wg polskich historyków. Zakładam, że zależy im na tym, żeby nie przedstawiać Polski w złym świetle.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 7:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):

golem писал(а):
Jeńcy radzieccy nie byli celowo mordowani w polskich obozach jenieckic

Właśnie... Niemcy też celowo nie mordowali jeńców w obozach koncentracyjnych, kiedy ci umierali z wycieńczenia, chorób i zimna. A 16-18 tysięcy - to liczba wg polskich historyków. Zakładam, że zależy im na tym, żeby nie przedstawiać Polski w złym świetle.

Błąd. Obozy koncentracyjne miały za zadanie likwidację więźniów. W zasadzie prawie nikogo nie zwalniano. Nie zawsze likwidowano gazem czasem właśnie ciężką pracą jak w Gross Rosen. Ale zamiar był jednoznaczny.
Z jeńcami było inaczej. Niemcy polskich jeńców wojennych poza sporadycznymi przypadkami nie mordowali. Większość przeżyła wojnę ale oczywiście też zmarło parę tysięcy /właśnie z powodu chorób, ran itd itp/ i nikt w Polsce nie uważa tego za zbrodnię wojenną. Oficerom polskim w swej masie nic się w Niemczech nie stało.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 7:34 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A kto oprócz ciebie mówi o zagłodzeniu na śmierć ?
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku Часовой пояс: GMT + 1
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5  След.
Страница 3 из 5

Перейти: