Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Czy w stosunki polsko-rosyjskie na stale wpisany konflikt?
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5  След.

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Маша_

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 3:24 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

http://www.gzt.ru/topnews/politics/270180.html
I jeszcze... specjalnie dla Holly Molly.
Niektóre rosyskie media starają się zrozumieć, co mogło być przyczyną takiego wystąpienia:
«Сейчас между Варшавой и Вашингтоном идет торг из-за компенсации, которую США должны предоставить Польше за отказ размещать на ее территории элементы своей ПРО. Поэтому поляки пытаются максимально поднять ставки и ужесточают риторику. Они стараются драматизировать ситуацию, чтобы выторговать себе как можно больше, полагает эксперт ЦПТ.

Так что данное заявление Сикорского адресовано только Вашингтону, а не Москве. Хотя очевидно, что на Смоленской площади его воспримут болезненно."

O tym, jak zareagował Lavrov, Pani na pewno już czytała i zarzucić mu Pani nic nie może.
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Маша_

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 3:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Problem z gazem dotyczył Ukrainy nie Rosji

Golem, niech mi Pan wytłumaczy, dlaczego to jest oczywiste dla Pana, a dla Holly Molly i podobnie jej myślących nie?
agata_88

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 5:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

...

Последний раз редактировалось: agata_88 (Сб Ноя 07, 2009 7:28 pm), всего редактировалось 1 раз
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 6:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
golem писал(а):
Problem z gazem dotyczył Ukrainy nie Rosji

Golem, niech mi Pan wytłumaczy, dlaczego to jest oczywiste dla Pana, a dla Holly Molly i podobnie jej myślących nie?

Jeżeli w rurze dostarczającej gaz z punktu A do punktu C (i dalej) przez punkt B spadnie ciśnienie i gaz nie dociera do punktu C, to sprawa dotyczy punktów A, B i C oraz innych, którzy z tej rury korzystają D, E, F... itd.
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 7:00 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
Маша_ писал(а):
dlaczego to jest oczywiste dla Pana, a dla Holly Molly i podobnie jej myślących nie?

Może nie rozróżniają Ukrainy i Rosji...

Odróżniam Ukrainę od Rosji o wiele bardziej jak Pani może sobie wyobrazić.
Pani natomiast w swoich postach często nie odróżnia niektórych podstawowych rzeczy... Confused
agata_88

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 7:27 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly писал(а):
Odróżniam Ukrainę od Rosji o wiele bardziej jak Pani może sobie wyobrazić.

Nawet przez chwilę w to nie wątpiłam i dlatego na koniec postawiłam taki o to uśmiech: Wink Nie wiedziałam, że mam do czynienia z taką poważną osobą.
Маша_

СообщениеДобавлено: Вс Ноя 08, 2009 3:24 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
"We are a border country of NATO and we all know what it means," he said. [Jak Pani Holly Molly to skomentuje? Wpływ Interfaksu? Adin - dwa - tri... i tak 6 miesjacew...]

Z wielkim zainteresowaniem czekam na komentarz Pani Holly Molly.
Wg Pani, "Interfaks" kłamie, bo to ruskie media. W Polsce wiele krzyku o tym, że rosyjskie media manipulują informacją. A ja mam pytanie: dlaczego tylko o rosyjskich mediach się krzyczy w Polsce, jeżeli zachodnie również piszą podobnie.
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/poland/6515731/Poland-demands-US-troops-be-based-on-Polish-soil.html.
I jeszcze jeden artykuł w rosyjskiej prasie - doprawdy, trudno o większe wyważenie, w odróżnieniu od tego, co pisze się w Polsce.
http://www.vz.ru/politics/2009/11/6/346071.html

Последний раз редактировалось: Маша_ (Вс Ноя 08, 2009 4:35 pm), всего редактировалось 1 раз
Маша_

СообщениеДобавлено: Вс Ноя 08, 2009 3:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly писал(а):
Jeżeli w rurze dostarczającej gaz z punktu A do punktu C (i dalej) przez punkt B spadnie ciśnienie i gaz nie dociera do punktu C, to sprawa dotyczy punktów A, B i C oraz innych, którzy z tej rury korzystają D, E, F... itd.

A co robić, jeżeli w punkcie B zamiast powiedzmy 10 uzgodnionych w kontrakcie jednostek "wypływa" 20, i punkt B nie płaci za 10 jednostek, tym bardziej za dodatkowe 10, które zniknęły w tajemniczy sposób?
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 11:01 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Маша_ писал(а):
"We are a border country of NATO and we all know what it means," he said. [Jak Pani Holly Molly to skomentuje? Wpływ Interfaksu? Adin - dwa - tri... i tak 6 miesjacew...]

Z wielkim zainteresowaniem czekam na komentarz Pani Holly Molly.

I co w tym dziwnego?
"Radek Sikorski, Poland's foreign minister, said he was alarmed by recent military exercises conducted by the Russian army in Belarus, a country that borders Poland, and wanted the US military as a counterweight"
Jezeli na granicy Rosjanie trenują napaść i nuklearne uderzenie na Polskę to dziwnym byłoby, gdyby minister spraw zagranicznych nie szukał środków zabezpieczających przed agresją...

Маша_ писал(а):
Holly Molly писал(а):

A co robić, jeżeli w punkcie B zamiast powiedzmy 10 uzgodnionych w kontrakcie jednostek "wypływa" 20, i punkt B nie płaci za 10 jednostek, tym bardziej za dodatkowe 10, które zniknęły w tajemniczy sposób?

"A co to konia obchodzi że się wóz przewrócił?"...
Jest umowa o dostawie gazu z Rosji między Polską (i innymi krajami) i Rosją, więc co to obchodzi Polaków, że Rosjanie nie mogą i nie potrafią w sposób cywilizowany dogadać się z państwem tranzytowym?...
Tak jest jak uzywa się gazu dla realizacji swoich wielkomocarstwowych i imperialnych celów politycznych.
P.S. Mój ulubiony polityk W.W. Putin już jeździł po Europie i straszył kolejnym kryzysem gazowym z winy oczywiście Ukrainy a tu jak na złość Ukraina zapłaciła!... Laughing
Маша_

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 11:12 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A więc jednak powiedział...
Tylko mowa była o manipulacji "Interfaks'u", zupełnie "przypadkiem" polskie media nie napisali o tym, że nie tylko "Interfaks" powoływał się na słowa Sikorskiego. W sprostowaniu polskiego MSZ również nie wspomina się o zachodnich mediach. To taka wybiorcza uwaga?
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 11:15 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Moim zdaniem, to wszystko jedno czy powiedział czy nie. (Wynika z tego, że jego wypowiedź została zmanipulowana.) Ale powinien powiedzieć.
Маша_

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 11:18 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Z czego wynika, że jego wypowiedź została zmanipulowana?
Dlaczego w manipulacji obwinia się media rosyjskie i dlaczego przemilcza się fakt, że również media zachodnie o tym pisały?
Dlaczego w sprostowaniu MSZ nie ma ani słowa o tym, że zachodnie media także manipulują informacją?
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 11:31 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):

To jest moim zdaniem sprawa drugorzędna. Ważne jest to, że obawy Polski rozumieją i podzielają państwa zrzeszone w UE, NATO i USA.

(Czy chce Pani rozpocząć nowy wątek o manipulacji i kłamstwach rosyjskich mediów?... Materiału jest moc! Laughing )
Маша_

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 6:43 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pani Holly Molly, tematu się trzymajmy.

A więc, przypomnę kolejność postów w dyskusji, i o czym one były:
golem писал(а):
Zdaje się, że akurat w tym przypadku rosyjskie media nie popisały się.

Rain писал(а):
A dlaczego MSZ nie podaje, co naprawdę powiedział. Też przydałby się cytat..

golem писал(а):
Nie wiem jak MSZ ale prasa polska dosyć szczegółowo relacjonowała wypowiedzi Sikorskiego. W wersję Interfaxu nie wierzyć chciał nawet Ławrow i chyba miał rację.

agata_88 писал(а):
Delikatnie mówiąc...
Rzeczywiście dobrze, że Ławrow nie skomentował tych doniesień.

Holly Molly писал(а):
A moze Pani Masza coś na temat "cytatu" wypowiedzi Sikorskiego napisze...

Napisałam, że:
1. Nie "popisali" się również zachodnie media, bo napisali to samo.
2. Polskie MSZ uparło się na manipulacje właśnie mediów rosyjskich, nie komentując tego, co zostało napisane w zachodniej prasie.

Zadałam Pani 3 pytania, na które nie uzyskałam odpowiedzi, bo Pani tak po babsku, przewidywalnie: kiedy argumentów brakuje, zmieniamy temat, albo udajemy, że sprawa jest drugorzędna.

P.S. Jeżeli Pani chce wypowiedzieć się na temat kłamst rosyjskich mediów, proszę stworzyć osobny temat i rozpocząć dyskusję.
Маша_

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 6:52 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly писал(а):
Ważne jest to, że obawy Polski rozumieją i podzielają państwa zrzeszone w UE, NATO i USA.

Wypowiadać się w imieniu UE, NATO i USA... no-no, ma się ten tupet : )
Każde państwo pilnuje własnych interesów, i nikt z NATO, UE i USA nie polegnie jak ci, spod Monte Cassino, w obronie interesów Polski, elity rządzące której nie chcą nawiązać normalnych relacji z Rosją, licząc na protektorat USA.
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 9:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Holly Molly писал(а):
Ważne jest to, że obawy Polski rozumieją i podzielają państwa zrzeszone w UE, NATO i USA.

Wypowiadać się w imieniu UE, NATO i USA... no-no, ma się ten tupet : )
Każde państwo pilnuje własnych interesów, i nikt z NATO, UE i USA nie polegnie jak ci, spod Monte Cassino, w obronie interesów Polski, elity rządzące której nie chcą nawiązać normalnych relacji z Rosją, licząc na protektorat USA.

Nie ja wypowiadam się w imieniu EU i NATO lecz ich przedstawiciele. Piszą o tym w polskich gazetach. Dobrze jakby Pani sobie trochę ich poczytała.

Normalne relacje to takie, gdzie obowiązują zasady partnerskie. Rosja, nie tylko w odniesieniu do Polski, na takie nie jest jeszcze gotowa...

Polacy nie liczą na żadne "protektoraty" ale na wspólnotę interesów. W tym w relacjach polsko - amerykańskich.

Tupet to mają Rosjanie tacy jak Pani. Przedstawiciele narodu, który Polakom wyrządził tyle złego, żyjąc w Polsce, zamiast być wdzięczni za gościnę szukają tylko powodów żeby wylewać błoto na swoich gospodarzy, a potem piszą: "И что….это действительно правда? Нас тут ненавидят!....

A najwazniejsze: Poległymi pod Monte Cassino proszę sobie szanownej buzi nie wycierać!
golem

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 10:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Myślę, że sprawa wypowiedzi Sikorskiego dobiega końca Wink
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7239180,Rosyjska_agencja_Interfax_przeprasza_Sikorskiego.html

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 11:12 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Myślę, że sprawa wypowiedzi Sikorskiego dobiega końca Wink
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7239180,Rosyjska_agencja_Interfax_przeprasza_Sikorskiego.html

A to ci heca! Takiego psikusa zrobiła agencja Interfax Pani Maszy. A tak się kobieta tu napracowała... Laughing Laughing Laughing
Маша_

СообщениеДобавлено: Пн Ноя 09, 2009 11:41 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly,

Proszę, niech Pani nie każe mi wątpić w to, że jest Pani w stanie zrozumieć tekst pisany:
Маша_ писал(а):
Dlaczego w manipulacji obwinia się media rosyjskie i dlaczego przemilcza się fakt, że również media zachodnie o tym pisały?
Dlaczego w sprostowaniu MSZ nie ma ani słowa o tym, że zachodnie media także manipulują informacją?

Nadal zero odpowiedzi.

Маша_ писал(а):

Holly Molly писал(а):
A najwazniejsze: Poległymi pod Monte Cassino proszę sobie szanownej buzi nie wycierać!

Kto tu wyciera i co? Jeżeli Pani uważa, że NATO, UE i USA polegną w obronie interesów Polski, to proszę tak napisać, a nie próbować w ordynarny sposób zwrócić mi uwagę, co mogę, a co nie.
Jestem pewna, że nie jeden Polak myśli podobnie, jak ja.

Holly Molly писал(а):
Tupet to mają Rosjanie tacy jak Pani. Przedstawiciele narodu, który Polakom wyrządził tyle złego, żyjąc w Polsce, zamiast być wdzięczni za gościnę szukają tylko powodów żeby wylewać błoto na swoich gospodarzy, a potem piszą: "И что….это действительно правда? Нас тут ненавидят!....

Ja tu nie goszczę, ja tu mieszkam, ciężko pracuję, płacę podatki i wychowuję dzieci. Walka z rusofobią - to nie jest wylewanie błota na gospodarzy. Na szczęście, w życiu realnym nie mam w otoczeniu prywatnym czy służbowym osób, o poglądach podobnych do Pani, a mieszkam tu już 20 lat. Napawa mnie to optymizmem, że takich rusofobów, jak Pani, w Polsce nie jest dużo, tylko krzyczą najgłośniej.
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 12:06 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Nadal zero odpowiedzi.

Pani Maszo! Halloooooo! ;90;
Widzę ze to Pani ma problem z czytaniem... Laughing
"Rosyjska agencja Interfax przeprasza Sikorskiego: To błąd reportera"
A nalepki foba to niech Pani nie mnie i innym, ale przede wszystkim sobie na czole przylepi! ;95;
Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 12:16 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly писал(а):
Pani Maszo! Halloooooo!
Widzę ze to Pani ma problem z czytaniem...
"Rosyjska agencja Interfax przeprasza Sikorskiego: To błąd reportera"

I co Pani ma mi do zakomunikowania poprzez linki i emotki?

Nie odrzuciłam wersji o niemożliwości błędnej interpretacji - pisałam przecież:
Маша_ писал(а):
Holly Molly писал(а):
A moze Pani Masza coś na temat "cytatu" wypowiedzi Sikorskiego napisze...

Napisałam, że:
2. Polskie MSZ uparło się na manipulacje właśnie mediów rosyjskich, nie komentując tego, co zostało napisane w zachodniej prasie.

Маша_ писал(а):

Pani nie odpowiedziała nawet na pierwsze pytanie: błąd nie oznacza manipulacji.
Nie mówiąc o pozostałych dwóch.
A więc, nie trzeba krzyczeć "hallo", tylko odpowiedzieć na pytania.
Marcin86

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 12:24 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Przepraszam, że się wcinam ale pierwsze słyszę by naród rosyjski zrobił Polakom cokolwiek złego. Mam nadzieję, że Holly Molly nie wierzy komunistycznej propagandzie, że 7/11 to była rewolucja i to jeszcze "wielka".
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 11:30 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Nie odrzuciłam wersji o niemożliwości błędnej interpretacji -
Napisałam, że:

Маша_ писал(а):

Zachodnie media korzystają z agencji prasowych. W tym również z Interfaxu. Po tej "pomyłce" będą pewnie bardziej ostrożne i lepiej oceniać wiarygodność tego źródła informacji.

O jakiej interpretacji Pani pisze?...
Tam był cytat a nie interpretacja. Takiej wypowiedzi Sikorskiego nie było a "cytat" był...
Cytat (łac. citatio, niem. Zitat) – dosłowne przytoczenie czyichś słów.
Więc to nie była żadna interpretacja ani błąd ale "stworzenie" "cytatu". A to nazywa się manipulacja.

Agencja jednak pod wpływem interwencji polskiego MSZ przeprosiła. I to napawa optymizmem.
Draker

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 12:44 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pomyłka pomyłką, ale komentarze obiegły rosyjską prasę.
Jeżeli państwo jest rządzone przez służby, to koszty są takie, że Polakom trudno jest uwierzyć w "pomyłkę". Przynajmniej mi i Holly Molly Wink Pewnie niewielka strata w kategoriach geopolitycznych Smile

Serek

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 2:18 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Jeżeli państwo jest rządzone przez służby

Mówisz o Polsce?
Rain

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 2:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ja tak patrzę na to wszystko i dochodzę do wniosku, że ta rozmowa to kolejne "wiele szumu o nic". Polskie elity polityczne marzą o tym, żeby obecność militarna USA była w Polsce jak największa. Mówią o tym otwarcie od lat.

Mam nadzieję, że wszyscy się ze mną zgodzicie, że niezależnie od cytatu Sikorskiego (był czy nie był) fakt pozostaje faktem: Polska się boi. Polska nie wierzy, że sojusznicy będą dla niej nadstawiać karku w przypadku konfliktu zbrojnego z Rosją etc.

W Polsce dobrze wiedzą, że kilka baterii patriotów niczego nie zmienią. Nawet tarcza niczego nie zmieni. Zdaniem Polaków tylko jakieś większe bazy wojskowe mogą zmusić USA do włączenia się do walki po stronie polskiej. I to też bzdura...

Bazy można szybko zwinąć, personel wycofać... I po wielkiej przyjaźnie i zobowiązaniach. I tak będzie! Zapewniam.

No i ostatnia rzecz. Przestańcie Rosję prowokować, przestańcie ściągać na swoje tereny obiekty wojskowe trzecich państw, rakiety, bazy inne instalacje. Będziecie 100 razy bezpieczniejsi. Żadne umowy, żadne NATO Polsce nie pomoże w przypadku konfliktu z Rosją...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Draker

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 3:06 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
Цитата:
Jeżeli państwo jest rządzone przez służby

Mówisz o Polsce?

Mówię o Twojej mentalnej ojczyźnie.

Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 3:06 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Polakom trudno jest uwierzyć w "pomyłkę".

http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=110626&sectionid=351020606
Speaking at a conference on Central Europe at the Center for Strategic and International Studies in Washington, Sikorsky said Germany felt secure against the threat of a Warsaw Pact invasion during the Cold War not because of NATO's mutual defense clause, but because there were 300,000 US soldiers on its territory.

A mi trudno uwierzyć, że ze strony Interfaksu była to "intentional manipulation".
Interfaks - godzina temu:
http://www.interfax.ru/politics/news.asp?id=109306&sw=%D0%2E%D1%E8%EA%EE%F0%F1%EA%E8%E9&bd=5&bm=11&by=2009&ed=10&em=11&ey=2009&secid=1446&mp=0&p=1

Holly Molly писал(а):
Zachodnie media korzystają z agencji prasowych.

Zachodnie media korzystają również ze swoich agencji prasowych. To nie są dzieci we mgle, żeby polegać na rosyjskim przekazie tego, co powiedziano w Washington na spotkaniu przedstawicieli władz Polski i Ameryki. A jeżeli umieścili w swoich serwisach bez wskazania Interfaks'u jako źródła, może oznaczać, że było dla nich to oczywistym, że nie zwerifikowali informacji. I komentarz posła USA w Rosji również na to wskazuje.
Draker

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 3:32 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Mam nadzieję, że wszyscy się ze mną zgodzicie, że niezależnie od cytatu Sikorskiego (był czy nie był) fakt pozostaje faktem: Polska się boi. Polska nie wierzy, że sojusznicy będą dla niej nadstawiać karku w przypadku konfliktu zbrojnego z Rosją etc.

To prawda. Może nie jest to "nie wiara", ale obawa. Prawdą jest również, choć nie wiem czy się zgodzicie, że Rosja się też boi. Oczywiście nie Polski tylko NATO.
Rain писал(а):
No i ostatnia rzecz. Przestańcie Rosję prowokować, przestańcie ściągać na swoje tereny obiekty wojskowe trzecich państw, rakiety, bazy inne instalacje. Będziecie 100 razy bezpieczniejsi. Żadne umowy, żadne NATO Polsce nie pomoże w przypadku konfliktu z Rosją...

Obecność USA w Europie zachodniej była gwarantem bezpieczeństwa i niezależności krajów zachodnich. Polska nie chcę niczego innego, tylko bezpieczeństwa i niezależności. Jeżeli nie da się być niezależnym, to Polska woli być zależna od USA niż od Rosji, przynajmniej mi się tak wydaje.

Rain

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 3:57 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
To prawda. Może nie jest to "nie wiara", ale obawa. Prawdą jest również, choć nie wiem czy się zgodzicie, że Rosja się też boi. Oczywiście nie Polski tylko NATO.

Rosję fakt rozszerzenia NATO i wzmocnienia tego sojuszu nie może nie niepokoić. To jest oczywiste. Największym błędem strategicznym byłych przywódców, którzy doprowadzili do upadku ZSRR było to, że nie zapewnili równowagi sił w Europie. A mogli bez problemy postawić taki warunek dla dobra oba stron. Układ Warszawski został zlikwidowany, NATO natomiast zaczęło się rozszerzać, mimo, że była to właśnie "przeciwwaga" tego ugrupowania. Gdyby NATO było organizacją wyłącznie obronną i nikogo nie bombardującą, obaw ze strony Rosji byłoby znacznie mniej.

Draker писал(а):
Polska nie chcę niczego innego, tylko bezpieczeństwa i niezależności. Jeżeli nie da się być niezależnym, to Polska woli być zależna od USA niż od Rosji, przynajmniej mi się tak wydaje.

Zgadzam się. Polacy zbyt dobrze pamiętają historię naszych wzajemnych stosunków dlatego nie uda mi się nikogo przekonać w tej sprawie. A chciałbym powiedzieć, że obecnie znacznie większe zagrożenia dla Polski wynikają nie z faktu sąsiedztwa z Rosją, lecz z działań w innych regionach świata.

Także działania mające poprawić bezpieczeństwo z punktu widzenia logiki, nie zawsze to bezpieczeństwo zwiększają. Wiele znanych polskich polityków (włącznie z Lechem Wałęsą) wypowiadało się na przykład na temat tarczy antyrakietowej i skutków instalacji takiego obiektu w Polsce. W czasach gdy warto się rozbrajać znowu jesteśmy skazani na wyścig zbrojeń.

Wydaję mi się czasami, że o zasadach teorii gier, którą miałem na 1 roku studiów, politycy w Polsce w ogóle nie słyszeli. Dziwna sprawa...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 4:32 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Układ Warszawski został zlikwidowany, NATO natomiast zaczęło się rozszerzać, mimo, że była to właśnie "przeciwwaga" tego ugrupowania.

... pomimo uzgodnień, że NATO miało się nie rozszerzać na wschód.
Umowy o rozbrojeniu pomiędzy USA i ZSRR były podpisane przez patałachów z otoczenia Gorbaczowa w taki sposób, że po stronie ZSRR mieliśmy niszczyć potencjał jądrowy, a po stronie USA - ... magazynować. Dla równowagi pewnie.
Draker

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 4:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):

Wydaję mi się czasami, że o zasadach teorii gier, którą miałem na 1 roku studiów, politycy w Polsce w ogóle nie słyszeli. Dziwna sprawa...

A mógłbyś pokrótce wyjaśnić? na przykładzie polskich polityków? Nie obrażę się, chyba Smile

Holly Molly

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 4:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
A chciałbym powiedzieć, że obecnie znacznie większe zagrożenia dla Polski wynikają nie z faktu sąsiedztwa z Rosją, lecz z działań w innych regionach świata.

Nie słychać jakoś, żeby w innych regionach świata odbywały się manewry w czasie których trenuje się zrzucanie bomb atomowych na Polskę...

Маша_ писал(а):
... pomimo uzgodnień, że NATO miało się nie rozszerzać na wschód.
Umowy o rozbrojeniu pomiędzy USA i ZSRR były podpisane ...

Pani Maszo! Halloooo!
Podobno ZSRR już nie istnieje...
Rosjanie wciąż przypominają że Rosja to nie ZSRR... Laughing
Marcin86

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 5:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rany, co za dyskusja. Jaka wojna z Rosją. Proponuję się uspokoić. Z całą pewnością wojna z Marsjanami jest tysiąckrotnie bardziej prawdopodobna. Zagrożenie ze strony Rosji to wymysł niektórych polityków i dziennikarzy. To typowe, w USA jest podobne straszenie Iranem i ogłupianie ludzi. Dziennikarze żyją z wymyślania coraz to nowych zagrożeń - gryp świńskich, ptasich i wszelakich, ociepleń klimatu, a w Polsce imperializmu putinowskiego czy rewizjonizmu niemieckiego. W ogóle zagrożenie dla Polski ze strony jakiegokolwiek państwa (teoretycznie oprócz USA) nie istnieje i przez najbliższe 50 czy 100 lat nie zaistnieje. Tak samo rzekomy konflikt czy sprzeczność interesów na linii NATO-Rosja jest totalną, wręcz kosmiczną bzdurą ale tak często powtarzaną, że wszyscy w nią wierzą. Oczywiście, istnieją pewne punkty sporne (jak i np. w relacjach polsko-niemieckich) ale co do istoty rzeczy ma miejsce współpraca, a nie rywalizacja. NATO od 1991 nie jest sojuszem antymoskiewskim, przepisało na nowo swoją koncepcję strategiczną (m.in. podjęcie współpracy z byłymi przeciwnikami) co więcej Sojusz i Rosja ustanowiły z czasem wspólną radę, w ramach której współpracują we wszystkich dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa. Politycy i dziennikarze już są tak zaprogramowani, że muszą czymś straszyć, wynajdywać nieistniejące zagrożenia i wyolbrzymiać te niewielkie, ale to nie powód, by w te brednie wierzyć!
Podobnie ze słynną tarczą antyrakietową - jedni bredzą, że tarcza ma chronić przez Iranem, a drudzy, że tarcza zagraża ich bezpieczeństwu. Jedni i drudzy mają ludzi za debili.
Kolejnym mitem jest to, że Rosja nie wyraziła zgody na rozszerzenie NATO, że nie było w tej kwestii z nią konsultacji i że nie uzyskała żadnych koncesji od drugiej strony.

A to, że NATO prowadziło nielegalną wojnę z Jugosławią (tak nawiasem, nie było medialnej nagonki na Billa Clintona, jak później na Georga Busha...), bo rozumiem, że o tym pisze Rain, to zupełnie inny temat. Korea Północna mając broń atomową jest całkowicie bezpieczna i to samo dotyczy Rosji.

Draker

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 6:00 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Marcin86 писал(а):
Zagrożenie ze strony Rosji to wymysł niektórych polityków i dziennikarzy.

A śniadania to jest wymysł producentów corn flakes'ów Wink
A tak na serio... to nie do końca się z Tobą zgadzam, ale dobrze że jesteś optymistą. Smile
Цитата:
Tak samo rzekomy konflikt czy sprzeczność interesów na linii NATO-Rosja jest totalną, wręcz kosmiczną bzdurą ale tak często powtarzaną, że wszyscy w nią wierzą. Oczywiście, istnieją pewne punkty sporne (jak i np. w relacjach polsko-niemieckich) ale co do istoty rzeczy ma miejsce współpraca, a nie rywalizacja.

Zobaczymy jak potoczą się losy Ukrainy.
Цитата:
A to, że NATO prowadziło nielegalną wojnę z Jugosławią (tak nawiasem, nie było medialnej nagonki na Billa Clintona, jak później na Georga Busha...)

Bo Bill Clinton jest demokratą, a demokraci wojen nie prowadzą Wink

Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 8:27 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly писал(а):
Pani Maszo! Halloooo!
Podobno ZSRR już nie istnieje...
Rosjanie wciąż przypominają że Rosja to nie ZSRR...

Rosja, a ściślej - Federacja Rosyjska, jest prawnym następcą ZSRR, tzn. że Rosyjska Federacja przejęła prawne i finansowe zobowiązania, jak również uprawnienia.
Wspomniane umowy podpisane pomiędzy ZSRR i USA, obowiązywały strony, tzn. USA i Rosję od 91 roku, kiedy Rosja ogłosiła w Ałma-Aty swój status, a w ONZ i jeszcze jakichś organizacjach międzynarodowych zajęła miejsce ZSRR.
Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 8:32 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
A śniadania to jest wymysł producentów corn flakes'ów

Marcin przynajmniej próbował uzasadnić swój punkt widzenia.
Draker писал(а):
Bo Bill Clinton jest demokratą, a demokraci wojen nie prowadzą

Wojna na terenie byłej Jugosławii nie była śmieszna.

P.S. Pakistan rownież ma bombę atomową. Na razie, z Pakistanu Polska chce odwoływać ambasadę, a USA walczyć z terrorystami z terenu Afganistanu. Ironia losu: wszystko się odwróciło, bo w 79 roku to przyjaźń z Pakistanem i Zija-ul-Hakiem zapewniła im tereny pod obozy modżahedów w zachodniej części Pakistanu.
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 8:59 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Rosja, a ściślej - Federacja Rosyjska, jest prawnym następcą ZSRR, tzn. że Rosyjska Federacja przejęła prawne i finansowe zobowiązania, jak również uprawnienia.

Przypomnę Pani o tym przy jakiejś okazji... Laughing
Chętnie przypomniałabym o tym również Putinowi...
Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 9:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly, a czymże (razem czy osobno?) Putin tak Panią zraził do siebie?
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 9:36 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
czymże (razem czy osobno?)

Razem. Ale u mnie zawsze z tym jest najwięcej wątpliwości Smile
golem

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 10:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Marcin86 писал(а):
rzekomy konflikt czy sprzeczność interesów na linii NATO-Rosja jest totalną, wręcz kosmiczną bzdurą

Ten konflikt istnieje realnie. Rosja także tego nie neguje.
Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Ноя 10, 2009 10:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Tu zgadzam się z Golemem: ten konflikt istnieje, i będzie istnieć, dopóki USA będą montować wojskowe bazy wzdłuż granic Rosji.
Gdyby Alaska i Teksas chciałyby się oddzielić od USA, a Federacja Rosyjska postawiłaby tam bazy wojskowe, myślę, że USA też byłoby trudno zaakceptować taki "konsensus".
Inna sprawa: w jakiej fazie kulminacyjnej ten konflikt się znajduje.
Marcin86

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 11, 2009 1:12 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nie wiem jak definiujecie "konflikt". Jeśli strony w żadnym dokumencie ani oficjalnej doktrynie nie postrzegają siebie jako wrogów, doprowadzają do zinstytucjonalizowania wzajemnej współpracy i dość regularnie przeprowadzają wspólne ćwiczenia wojskowe, to chyba trudno nazwać je stronami konfliktu...
Draker писал(а):
To jest ciekawe, bo Ukraińcy (w sensie społeczeństwo) są w zdecydowanej większości przeciw wejściu do NATO, interesuje ich jedynie przynależność do UE.
golem писал(а):
Marcin86 писал(а):
rzekomy konflikt czy sprzeczność interesów na linii NATO-Rosja jest totalną, wręcz kosmiczną bzdurą
Ten konflikt istnieje realnie. Rosja także tego nie neguje.
To znaczy co robi? Odróżniajmy oficjalne stanowisko państwa, jego strategię bezpieczeństwa i doktrynę wojskową od wystąpień polityków, którzy gdyby nie wygadywali bzdur o zagrożeniu natowskim, to nie byliby politykami.
Proponuję przestać zwracać jakąkolwiek uwagę na wypowiedzi polityków obracających się w świecie lęków i fobii i spojrzeć na fakty. Na przykład - z ostatnich wydarzeń:
1. NATO (konkretnie jego gensek) zaproponowało tarczę antyrakietową natowską (w miejsce amerykańskiej, która wiadomo już, że nie powstanie) z udziałem Rosji.
2. Rosja na tę propozycję przystaje, a przynajmniej na dzień dzisiejszy sprawia wrażenie bardzo zadowolonej z pomysłu. Nawet słynny Ragozin, którego polskie media ciągle cytują, gdy krytykuje NATO, jest zwolennikiem tarczy natowskiej w proponowanym kształcie.
Маша_ писал(а):
Tu zgadzam się z Golemem: ten konflikt istnieje, i będzie istnieć, dopóki USA będą montować wojskowe bazy wzdłuż granic Rosji.
Skoro Pani utożsamia NATO z USA, to chyba już widzę, gdzie leży problem. Bazy są montowane na całym świecie i nie słyszałem, by Brazylia czy Nowa Zelandia czuły się zagrożone obecnością Amerykanów w sąsiedztwie. Straszenie Sojuszem czy Ameryką przez rosyjskich polityków jest dokładnie tym samym co strasznie Polaków RFN i Rosją w wykonaniu Kaczyńskich, nie ma żadnego uzasadnienia. Po prostu nie wszyscy potrafią się pogodzić z końcem zimnej wojny.
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 11, 2009 11:50 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Gdyby Alaska i Teksas chciałyby się oddzielić od USA, a Federacja Rosyjska postawiłaby tam bazy wojskowe, myślę, że USA też byłoby trudno zaakceptować taki "konsensus".
Inna sprawa: w jakiej fazie kulminacyjnej ten konflikt się znajduje.

Rzecz w tym ,że bazy amerykańskie znajdują się na terenie suwerennych państw. Za ich zgodą i przy ich zadowoleniu. Na przykład Niemcy, Japonia, Korea Pld. Tajwan itd
Rosyjskie bazy znajdują się na terenie innych krajów w większości niezbyt temu chętnych a często wbrew ich woli. Na przykład Sewastopol na Ukrainie...
http://bratstvo.info/bratstvo-text-16604.html

Również Polska miała pełne prawo pożegnać ozięble bazy rosyjskie i starać się o utworzenie na swoim terytorium baz amerykańskich. I nikt nie ma prawa ingerować w suwerenną decyzję polskich władz.

Маша_ писал(а):
Holly Molly, a czymże (razem czy osobno?) Putin tak Panią zraził do siebie?

Eh tam! Szkoda gadać. Taka osobista animozja... Laughing
ryhu

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 11, 2009 1:38 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Marcin86 писал(а):
Draker писал(а):
To jest ciekawe, bo Ukraińcy (w sensie społeczeństwo) są w zdecydowanej większości przeciw wejściu do NATO, interesuje ich jedynie przynależność do UE.

Tu idzie raczej o kwestię przedłużenia, lub nie przedłużenia dzierżawy baz dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
Holly Molly

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 11, 2009 2:25 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ryhu писал(а):
Tu idzie raczej o kwestię przedłużenia, lub nie przedłużenia dzierżawy baz dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Czyżby?... To proszę poczytać...
http://obozrevatel.com/news/2009/9/12/321591.htm
http://obozrevatel.com/news/2009/9/5/320469.htm
http://obozrevatel.com/news/2009/8/27/319234.htm
http://obozrevatel.com/news/2009/8/17/317772.htm
http://obozrevatel.com/news/2009/8/11/316867.htm
To już coś więcej. To zagrożenie integralności terytorialnej suwerennego państwa...
Draker

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 11, 2009 4:46 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Draker писал(а):
Bo Bill Clinton jest demokratą, a demokraci wojen nie prowadzą

Wojna na terenie byłej Jugosławii nie była śmieszna.

Jak każda wojna. Po co ta uwaga. Bomby nam głowę nie lecą także możemy sobie pozwolić na odrobinę dystansu. Pani też tego życzę
Маша_ писал(а):
[Gdyby Alaska i Teksas chciałyby się oddzielić od USA, a Federacja Rosyjska postawiłaby tam bazy wojskowe, myślę, że USA też byłoby trudno zaakceptować taki "konsensus".

Oczywiście, ale to niemożliwe. Alaska i Teksas to nie Ukraina. Teksańczycy woleli być w Unii niż w Meksyku. NATO to sojusz WOLNYCH narodów. Jeżeli będzie baza USA w Polsce to tylko wtedy kiedy Polska wyrazi taką wolę. Jeżeli wolna Ukraina zażyczy sobie bazy wojskowe Federacji Rosyjskiej to bardzo proszę.
Цитата:
ten konflikt istnieje, i będzie istnieć, dopóki USA będą montować wojskowe bazy wzdłuż granic Rosji.

Na miejscu Rosjan zamiast się nakręcać "wrogim otoczeniem" zastanowiłbym się, dlaczego sąsiedzi dookoła Rosji chcą baz wojskowych USA, a nie Rosji.
Rosjanie często krytykują polską politykę i polską demokrację. Życzę Rosji, żeby miała tylu przyjaciół dookoła swoich granic co Polska.

golem

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 11, 2009 4:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Marcin86 писал(а):
To znaczy co robi? Odróżniajmy oficjalne stanowisko państwa, jego strategię bezpieczeństwa i doktrynę wojskową od wystąpień polityków, którzy gdyby nie wygadywali bzdur o zagrożeniu natowskim, to nie byliby politykami.
Proponuję przestać zwracać jakąkolwiek uwagę na wypowiedzi polityków obracających się w świecie lęków i fobii i spojrzeć na fakty. Na przykład - z ostatnich wydarzeń:
1. NATO (konkretnie jego gensek) zaproponowało tarczę antyrakietową natowską (w miejsce amerykańskiej, która wiadomo już, że nie powstanie) z udziałem Rosji.
2. Rosja na tę propozycję przystaje, a przynajmniej na dzień dzisiejszy sprawia wrażenie bardzo zadowolonej z pomysłu. Nawet słynny Ragozin, którego polskie media ciągle cytują, gdy krytykuje NATO, jest zwolennikiem tarczy natowskiej w proponowanym kształcie.
Маша_ писал(а):
Skoro Pani utożsamia NATO z USA, to chyba już widzę, gdzie leży problem. Bazy są montowane na całym świecie i nie słyszałem, by Brazylia czy Nowa Zelandia czuły się zagrożone obecnością Amerykanów w sąsiedztwie. Straszenie Sojuszem czy Ameryką przez rosyjskich polityków jest dokładnie tym samym co strasznie Polaków RFN i Rosją w wykonaniu Kaczyńskich, nie ma żadnego uzasadnienia. Po prostu nie wszyscy potrafią się pogodzić z końcem zimnej wojny.

Straszenie przez polityków to jedno a realne działania to drugie. Zasadniczą rozbieżnością jest to, że Zachód najogólniej nie akceptuje żadnych / w tym przypadku rosyjskich sfer wpływów/ i stara się prowadzić aktywną politykę w miejscach które Rosja do tej pory uważała za swoją wyłączną domenę / np. Azja Średnia/. Rosja próbuje powstrzymać te tendencje /wystarczy spojrzeć na kwestię baz wojskowych w tamtym regionie./ Rosja aktywnie przeciwstawia się członkostwu Ukrainy czy Gruzji w NATO podczas gdy dla Zachodu kwestia ta /przynajmniej werbalnie / pozostaje otwarta.
Kolejna sprawa to Karta Energetyczna, której Rosja nie chce ratyfikować i z pewnością nie ratyfikuje. Można jeszcze wiele pisać np. o traktowaniu zachodnich inwestorów w Rosji czy rosyjskich na Zachodzie. Nadal istnieją amerykańskie ograniczenia w transferze technologii do Rosji itd itp

Последний раз редактировалось: golem (Ср Ноя 11, 2009 4:52 pm), всего редактировалось 1 раз
golem

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 11, 2009 4:51 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):

Na miejscu Rosjan zamiast się nakręcać "wrogim otoczeniem" zastanowiłbym się, dlaczego sąsiedzi dookoła Rosji chcą baz wojskowych USA, a nie Rosji.
Rosjanie często krytykują polską politykę i polską demokrację. Życzę Rosji, żeby miała tylu przyjaciół dookoła swoich granic co Polska.

Dobre pytanie chociaż retoryczne Wink
Маша_

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 11, 2009 9:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Holly Molly писал(а):
Na przykład Sewastopol na Ukrainie...

Sewastopol jest teraz na terenie Ukrainy. Wg podpisanych umów, flota czarnomorska zostanie tam do 2017 roku. Opłata roczna: 98 mln. USD.
O historii Sewastopola, myślę, że nie ma sensu pisać. Pani i tak nie zrozumie, co to oznacza dla Rosjan "город российской славы".
Holly Molly писал(а):
Również Polska miała pełne prawo pożegnać ozięble bazy rosyjskie i starać się o utworzenie na swoim terytorium baz amerykańskich. I nikt nie ma prawa ingerować w suwerenną decyzję polskich władz.

Wg umów, NATO najpierw nie miało prawa rozszerzać się na wschód. Potem, przy okazji rozszerzenia NATO, Rosja uzyskała zapewnienie, że na terytorium nowych państw członkowskich nie zostaną rozlokowane znaczące siły zbrojne NATO.
Teraz Sikorski próbuje interpretować te uzgodnienia poprzez interpetację definicji "znaczące siły zbrojne NATO": że niby przez to rozumiano co najmniej dwie ciężkie dywizje, a nie w ogóle NATO-wskie oddziały.
Holly Molly писал(а):
Taka osobista animozja...

Ciekawe, ciekawe : )
Draker писал(а):
Życzę Rosji, żeby miała tylu przyjaciół dookoła swoich granic co Polska.

Draker, myślę, że nie ma Pan więcej, niż 25 lat (wyczuwa się taka naiwność w sformułowaniach). Nawet moja córka, lat 20, studiująca europeistykę, wie, że przyjaciół w polityce nie ma, a są interesy.
Jerzy Stanisław Lec: "Cezarów zabijają najczęściej przyjaciele. Bo są wrogami."
Marcin86 писал(а):
Skoro Pani utożsamia NATO z USA

Nie przeczy to chyba logice, ponieważ USA jest częścią NATO i jego siłą napędową. Tak, jak utożsamienie ZSRR z Układem Warszawskim.
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku Часовой пояс: GMT + 1
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5  След.
Страница 3 из 5

Перейти: