Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Rozmowy o Rosji (prawa czlowieka, geopolityka, stosunki itd)
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  След.

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Draker

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 06, 2009 7:04 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
I jeszcze staram się o półroczne stypendium, ale będzie ciężko... Dlatego nie chcę rozmawiać o wakacjach, bo to mnie niedługo wpędzi w depresję.

Jak Ci nie wyjdzie z tym stypendium, to polecam Instytut Puszkina w Moskwie. Z resztą każdemu. Za jakieś 2000 zł można mieszkać przez miesiąc w internacie plus 22h/tyg. lekcji rosyjskiego.

Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 06, 2009 7:18 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Jak Ci nie wyjdzie z tym stypendium, to polecam Instytut Puszkina w Moskwie. Z resztą każdemu. Za jakieś 2000 zł można mieszkać przez miesiąc w internacie plus 22h/tyg. lekcji rosyjskiego.

No ja tam właśnie chcę jechać na stypendium, a jak nie to tak zrobię na pewno. Chciałam właściwie skończyć studia w IP, ale samo mieszkanie i studia kosztują w sumie ok. 35 tysięcy złotych, więc jest to nierealne... A do nas przyjeżdżają Rosjanie i mają studia za darmo...
Stig

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 06, 2009 7:24 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A warunki w tym internacie w porządku? Bo już słyszałem przeróżne historie...
Draker

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 06, 2009 7:39 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):
A warunki w tym internacie w porządku? Bo już słyszałem przeróżne historie...

Rzeczywiście historie mogą być przeróżne Smile
Warunki... hmm. Nie jest to wysoki standard, wręcz przeciwnie, ale mi to w zupełności wystarczyło. Nie wiem jak teraz, ale przypuszczam, że niewiele się zmieniło. Meble sprzed 30 lat. Mieszkania zrobione po dwa pokoje, 2-3 osobowe, lodówka w mieszkaniu. Za niewielką dopłatą oficjalnie lub u etażowej dostaniesz samodzielny pokój. Podobno są prusaki, ale u mnie nie było. Wspólna kuchnia na kilka mieszkań na piętrze i w tych kuchniach co wieczór były imprezy Smile Ja raczej wolałem iść na miasto...
Zwykle jest tam mocna grupa z Polski. Za pierwszym razem kiedy byłem, to jacyś dziwni byli tam Polacy. Niby studenci, ale wśród nich byli tacy zadymiarze i prostaki, że wolałem nie mieć z nimi do czynienia. Któregoś wieczoru była taka zadyma, kiedy Polacy tłukli się z Afgańczykami, że dopiero OMON z długa bronią uspokoił towarzystwo Smile Pogotowie, łby pozszywane.. oj działo się Smile

Маша_

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 06, 2009 9:18 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
Nie studiowałem, uczyłem się języka.

Bożesz Ty mój : ) A skąd takie zainteresowanie, jeżeli nawet pijanie rosyjskiej wódki w sercu naszej Ojczyzny nie sprowadziło Cię na jedynie słuszną drogę?
golem писал(а):
Moskwa -1988, Sankt-Petersburg - 1991. Ogólne wrażenia pozytywne poza istniejącymi jeszcze w tamtym okresie ogólnosowieckimi absurdami.

Życie bez absurdu jest nudne. Ja akurat w tym czasie przyjechałam po raz pierwszy do Polski. A wszystko przez mój upór. Na wydziale mówiono u nas, że można się nauczyć normalnie każdego języka słowiańskiego bez odpowiedniego wsparcia, oprócz polskiego. Założyłam się, że będę w stanie mówić, nawet bez wódki. Nauczyłam się, więc wysłali na praktyki. Ot, żyzń : )
Nie byłam akurat w Baku i Erewaniu, ale Kaukaz ma swój klimat, nie mówiąc już o winie, kuchnie, kulturze...
Marcin86 писал(а):
Na pewno byłem w dzielnicy Chiny

A może to Himki? Bo jakoś nie kojarzę sobie dzielnicy Chiny... W Centrum jest część historycznego miasta koło Kremla, która nazywa się Китай-город (Chiny-miasto). Może o to come on?
Маша_

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 06, 2009 9:22 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Draker писал(а):
W Polsce też jest taki relikt po PRL-u jak obowiązek meldunkowy, tylko nikt go nie przestrzega.

U nas w pracy kolegę do sądu Administracja Dzielnicy podała. Za brak meldunku.
Chciał paszport wyrobić, zobaczyli, że nie ma zameldowania, i odmowili. On powołał się na to, że nie ma obowiązku wyrabiać paszport w miejscu zamieszkania, no to pani w czynie zwrotnym okazała się być społecznicą. I teraz facet ma problem.
Marcin86

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 06, 2009 10:28 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
W Centrum jest część historycznego miasta koło Kremla, która nazywa się Китай-город (Chiny-miasto). Może o to come on?
Tak, dokładnie o to.

Obowiązek meldunkowy istnieje nie tylko w Polsce ale również we Włoszech i w państwach niemieckich (i jeszcze w paru innych ale nie pamiętam jakich).

Draker

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 3:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Bożesz Ty mój : ) A skąd takie zainteresowanie, jeżeli nawet pijanie rosyjskiej wódki w sercu naszej Ojczyzny nie sprowadziło Cię na jedynie słuszną drogę?

Lubię poznawać ludzi z różnych narodów i kultur. Jedynie słuszna droga to moja droga Smile
Цитата:
Obowiązek meldunkowy istnieje nie tylko w Polsce ale również we Włoszech i w państwach niemieckich (i jeszcze w paru innych ale nie pamiętam jakich

Pod tym względem zdecydowanie wolę tradycję anglosaską niż kontynentalną. Z resztą nie tylko pod tym względem. W Anglii nie ma nawet ID, a co dopiero meldunku.

Shalun

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 4:55 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

W Anglii trzeba udowodnic, ze sie mieszka, tam gdzie sie mieszka. Moze byc prawo jazdy z adresem, moze byc korespondencja z banku, z urzedu podatkowego....
ID jest, ale nie jest obowiazkowe. I to glowna roznica miedzy Anglia, a Polska w tym wzgledzie. I jeszcze. Obywatel RP, nie musi miec meldunku w Polsce, jesli mieszka na stale za granica.
EA

СообщениеДобавлено: Сб Ноя 07, 2009 8:41 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Draker писал(а):
W Polsce też jest taki relikt po PRL-u jak obowiązek meldunkowy, tylko nikt go nie przestrzega.

U nas w pracy kolegę do sądu Administracja Dzielnicy podała. Za brak meldunku.
Chciał paszport wyrobić, zobaczyli, że nie ma zameldowania, i odmowili. On powołał się na to, że nie ma obowiązku wyrabiać paszport w miejscu zamieszkania, no to pani w czynie zwrotnym okazała się być społecznicą. I teraz facet ma problem.

A u nas w suszarni mieszka facet już 10 lat ( taki pijaczek) teraz chcą go wyrzucić bo nie jest w tej suszarni zameldowany. A tam już ma wszystko urządzone łóżko, szafy, nawet TV a myć to go wpuszcza sąsiadka Laughing
Jubus
Гость

СообщениеДобавлено: Вс Янв 03, 2010 6:58 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Zalążek artykułu dotyczący książki o chyba najznamienitszym okresie w historii Rosji, o którym kilka razy pisałem na tym forum.
Zastanawia mnie czy w Rosji funkcjonuje a jeśli nie to dlaczego mit dotyczący Republiki Nowogrodzkiej jako tej prawdziwej, skrajnie wolnej propolskiej i stuprocentowo europejskiej oraz bogatej i cywilizowanej Rosji/Rusi. Jak wiadomo od czasów jej zniszczenia przez moskiewskich zbrodniarzy, władza zarówno carska jak też komunistyczna chciała za wszelką cenę zatrzeć po niej ślad, trochę szkoda że polski badacz musi po 25 latach badań wydawać książkę o prawdziwej Rosji a w kraju którego książka dotyczy nic się na ten temat nie okazało. Jeśli ktoś zna jakieś materiały rosyjskie nt. temat to proszę o podzielenia się informacjami.
PS. Nie wiem kto skasował link ale chodziło mi o książkę pt. "Atlantyda, Tak nie daleko" Stefana Bratkowskiego, nie jest to reklama tylko informacja.

Последний раз редактировалось: Jubus (Пн Янв 04, 2010 7:13 pm), всего редактировалось 1 раз
Маша_

СообщениеДобавлено: Пн Янв 04, 2010 4:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jubus писал(а):
mit dotyczący Republiki Nowogrodzkiej jako tej prawdziwej, skrajnie wolnej propolskiej i stuprocentowo europejskiej oraz bogatej i cywilizowanej Rosji/Rusi.

A już miałam się zdziwić przy okazji poprzednich postów Jubusa, skąd taki sentyment do Nowgorodzkiej Rusi... a tu masz - wszystko jest jasne : )
I cóż takiego się zdarzyło, że Pan, Panie Jubusie, Ruś Nowgorodzką propolską określił? : )
Jubus
Гость

СообщениеДобавлено: Пн Янв 04, 2010 7:04 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Znam co nieco jej historię, ale niestety tylko co nieco, póki co nie kupiłem tej książki i pytam czy znam jakieś rosyjskie materiały w tym stylu.
Republika (a nie Ruś jak to przedmówczyni napisała, choć w zasadzie to nazywano ją Rzeczpospolitą) Nowogrodzka miała przez kilka lat sojusz wojskowy z Koroną, choć złośliwi powiedzą że była w stosunku lennym, poza tym wysłała dość znaczne siły pod Grundwald, na pewno dużo lepsze jakościowo niż Litwini i Rusini, bo zaprawione w bojach z Kawalerami Mieczowymi z którymi Nowogród, Włodzimierz i Psków walczyły od początki ich tam się pojawienia.
Zakon Krzyżacki i Zakon Kawalerów Mieczowych był dla Polski, Litwy i Nowogrodu wspólnym wrogiem, zresztą.
Potem po podboju przez Moskwę i buncie Nowogrodzian w XVI wieku Korona a przede wszystkim Litwa wspomogła ich(tzn. buntujących się Nowogrodzian)co po części doprowadziło do wojny moskiewsko-litewskiej wspieranej po części przez Polskę, a co perfidnie przedstawiono w filmie "Car" jako wtrącanie się Polski w sprawy rosyjskie jeszcze przed sławną interwencją magnatów na przełomie XVI i XVII wieku.
Pisałem już o tym, ale nigdzie przy okazji bitwy pod Grunwaldem nie piszę się o udziale wojsk nowogrodzkich, o Sienkiewiczu czy Fordzie nie będę nawet wspominał bo bym im przez głowę nie przeszło żeby o tym wspomnieć.
Zapewne w lipcu też nikt o tym nie wspomni.
Маша_

СообщениеДобавлено: Пн Янв 04, 2010 8:20 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Czy pisząc "Nowogród", ma Pan na myśli "Новгород Великий"?
Jubus
Гость

СообщениеДобавлено: Вт Янв 05, 2010 12:16 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No raczej niе "Нижний Новгород", czyli byłe Gorki, tymczasową i nieformalną stolicę ZSRR.Wink
Używając słowa Nowogród można mieć na myśli albo miasto Nowogród Wielki czyli stolicę zarówno Rusi Nowogrodzkiej a potem państwa Republika Nowogrodzka jak też Nowogród jako państwo, rozumiane bardziej jako Republikę Nowogrodzką aniżeli Ruś Nowogrodzką, bo ta jak wiadomo tworzyła z Rusią Kijowską można tak to określić, jedno państwo.
Wczesna Ruś Nowogrodzka zresztą, co mnie ostatnio dosyć zaskoczyło, nie była państwem słowiańskim, tylko germańskim, normańskim można powiedzieć wręcz wikingowskim, tylko zamieszkanym częściowo przez ludność słowiańską. Z tego też wynika jego unikalność oraz unikalność późniejszego Nowogrodu-Republiki.
Маша_

СообщениеДобавлено: Вт Янв 05, 2010 12:47 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jubus писал(а):
Wczesna Ruś Nowogrodzka zresztą, co mnie ostatnio dosyć zaskoczyło, nie była państwem słowiańskim, tylko germańskim, normańskim można powiedzieć wręcz wikingowskim, tylko zamieszkanym częściowo przez ludność słowiańską.

Mocno wątpliwe: gród słowiański istniał do 862r., przed przyjściem Ruryka. Oczywiście, na tych terenach mieszkali i Słowianie, i Ugrofinowie, i Bałtowie, ale teza, iż Nowgorod był państwem germańskim czy wikingowskim, jest całkowicie bezpodstawna.
Jubus
Гость

СообщениеДобавлено: Вт Янв 05, 2010 2:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Źle to określiłem, bo wtedy jako takiego państwa - Rusi Nowogrodzkiej nie było podobnie jak w IX wieku nie istniało państwo polskie, choć Polska jako zbiór wielu organizacji państwowo-plemiennych już tak.
Ruryk i jego brat, Duńczycy przybyli z Jutlandii przybyli na Ruś(Nowogrodzką, której jako państwa wtedy nie było ale tak można ją określać)owszem 862 roku, ale miasto - Nowogród Wielki powstało dopiero w X wieku, w pobliżu miejsca gdzie on wyrósł była tzw. Twierdza Ruryka.
Poza tym jak badania archeologiczne dowiodły, na tym terenie można było znaleźć monety pochodzące z Bagdadu, które znalazły się wskutek handlu między ówczesnym Kalifatem a Wikingami. Informacje te cytuje z amerykańskiej "Encyklopedii Ludów Europejskich" Carla Waldmana i Catherine Mason w której akurat ta informację znalazłem. Książka ta bazuje na anglo oraz rosyjskojęzycznej literaturze, wiec nie jest to jakiś wymysł tych autorów.
Mimo wielu błędów tam zawartych ta akurat wyjadę się dosyć logiczna, w końcu tak jak na terenie Polski pierwszymi mieszkańcami byli Celtowie, potem Germanowie, a dopiero koło V-VI wieku zaczęli pojawiać się Słowianie, tak samo też było w przypadku północnej Rusi, gdzie poza rdzennymi Bałtami i Ugrofinami blisko do niej mieli Germanowie mający swoje pierwsze siedziby w płd. Szwecji i Danii a Słowianom mieszkającym na obszarze środkowej części pogranicza Białorusi i Ukrainy(żeby łatwiej zobrazować rejon największego skażenia po katastrofie czarnobylskiej) nie specjalnie chciało się tam iść. Wynika z tego że pierwotnie na tych terenach zaczęła się już wcześniej penetracja Wikingów, i mniej więcej około VIII-IX wieku zaczeło się tu pierwsze osadnictwo plemion słowiańskich idących z południa.
Draker

СообщениеДобавлено: Чт Фев 04, 2010 10:45 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Czy Instytut Rozwoju Współczesnego (INSOR) to przyczółek wiadomych wrogich sił, a Igor Jurgens i Jewgienij Giontmacher to zdrajcy narodu?
Цитата:
Autorzy raportu zarekomendowali prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi zdecydowanie i ostro przeciwdziałać elitom, które sprzeciwiają się demokratycznym reformom w Rosji. Szef Instytutu Rozwoju Współczesnego (INSOR) Igor Jurgens i ekonomista Jewgienij Giontmacher, którzy zaprezentowali dokument z tezami raportu, ogłosili: "Odnowa systemu politycznego jest konieczną składową modernizacji".

Twórcy raportu wzywają do daleko posuniętej liberalizacji rosyjskiego systemu politycznego i przeciwstawienia się "dobrze zorganizowanemu sprzeciwowi", na które napotykają próby reform instytucjonalnych.

Tylko one mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji ekonomicznej w Rosji. Potrzebna jest także wymiana kadr w kierownictwie kraju i radykalna reforma systemu politycznego - twierdzą autorzy. W tym celu proponują: likwidację Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), uspołecznienie milicji, redukcję armii. Rosja ma w przyszłości wstąpić do NATO i Unii Europejskiej, zbudować system partyjny złożony z 20 partii (a nie z 7, jak jest teraz). Eksperci domagają się także przywrócenia wyborów gubernatorów i senatorów, czyli członków Rady Federacji.

http://wiadomosci.onet.pl/2123479,12,sensacyjny_raport_o_rosji_kazdy__kto_przeczyta_bedzie_wstrzasniety,item.html

Aborygen

СообщениеДобавлено: Ср Мар 16, 2011 11:27 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Kolejny wyciek!
Prawdopodobnie raport miał być opublikowany dopiero 1 kwietnia... Very Happy

Serek

СообщениеДобавлено: Чт Мар 17, 2011 12:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Cały raport chyba najlepiej ilustrują dwa cytaty:
- zmniejszenie liczby ubogich oznacza zwiększenie zamożności społeczeństwa
- zmniejszenie liczby chorych oznacza poprawę zdrowia społeczeństwa.
Niestety na razie brakuje trzeciego postulatu: bycie młodym, pięknym, zdrowym i bogatym jest o wiele lepsze niż bycie starym, brzydkim, chorym i ubogim. Ale liczę, że w następnej edycji raportu ten brak zostanie uzupełniony i postulat się znajdzie już na samym początku.
Aborygen

СообщениеДобавлено: Чт Мар 17, 2011 4:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):

- zmniejszenie liczby ubogich oznacza zwiększenie zamożności społeczeństwa
- zmniejszenie liczby chorych oznacza poprawę zdrowia społeczeństwa.

"Zmniejszenie liczby" ubogich i chorych?...
No tak... Wystarczy pierwszym nie dać zasiłków a drugim nie podawać lekarstw i już! Statystyki zaraz się poprawią! Very Happy
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Мар 17, 2011 4:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Rosjaredukuje armię, znacząco liberalizuje system polityczny

NATO wstępuje do Rosji...

Jakoś tak... Very Happy

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Aborygen

СообщениеДобавлено: Пт Мар 18, 2011 9:11 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Цитата:
Rosjaredukuje armię, znacząco liberalizuje system polityczny

NATO wstępuje do Rosji...

Jakoś tak... Very Happy

Z mojego przeprowadzonego kilka miesięcy temu, na nie reprezentatywnej grupie badanych, "mini sondażu" wynika, że prawie połowa Rosjan, bardziej lub mniej, obawia się tego "wstąpienia" NATO i Amerykanów do Rosji... Shocked
Serek

СообщениеДобавлено: Пт Мар 18, 2011 9:15 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ja się nie obawiam. Murem nie do przeskoczenia są wojska rakietowe. Ale to dotyczy kwestii konfliktu zbrojnego. Czym innym jest dominacja ekonomiczna.
Aborygen

СообщениеДобавлено: Пт Мар 18, 2011 1:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dużo większym "murem" jest zdrowy rozsądek.
Nikt o zdrowych zmysłach w NATO i USA nawet nie pomyśli o rozpoczęciu konfliktu zbrojnego z Rosją, wiedząc, ze zakończy się on wojną nuklearną.
Dlatego, ta przestraszona połowa społeczeństwa rosyjskiego może spać spokojnie:
"Wstępowania" NATO do Rosji nie będzie Very Happy
Маша_

СообщениеДобавлено: Ср Мар 23, 2011 9:59 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
Nikt o zdrowych zmysłach w NATO i USA nawet nie pomyśli o rozpoczęciu konfliktu zbrojnego z Rosją

Ale ci sami o zdrowych zmysłach wyhodowali Al-Kaidę w Afganistanie, z którą to niby walczą, m.in., na terenie byłego sojusznika, a który to dołączył do państw posiadających bomby atomowe.

Czy nie lepiej się martwić nie o sen przestraszonej połowy społeczństwa rosyjskiego, a o adekwatność zmysłów decydentów od polityki w NATO i USA?
Aborygen

СообщениеДобавлено: Ср Мар 23, 2011 11:02 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Aborygen писал(а):
Nikt o zdrowych zmysłach w NATO i USA nawet nie pomyśli o rozpoczęciu konfliktu zbrojnego z Rosją

Ale ci sami o zdrowych zmysłach wyhodowali Al-Kaidę w Afganistanie, z którą to niby walczą, m.in., na terenie byłego sojusznika, a który to dołączył do państw posiadających bomby atomowe.

Czy nie lepiej się martwić nie o sen przestraszonej połowy społeczństwa rosyjskiego, a o adekwatność zmysłów decydentów od polityki w NATO i USA?

Historia zna wiele takich zwrotów. No, choćby ten bliski pani Maszy przykład:
Wypasiony na piersi "matuszki Rossii" Hitler zamiast wdzięczności za ropę i inne strategiczne surowce, odrzucił jej przyjaźń szczerą i ofiarną, "zdradziecko" napadł ją i rzucił na kolana.
Za zdradę został surowo ukarany! ;90;
Маша_

СообщениеДобавлено: Ср Мар 23, 2011 11:10 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

O... azaliż właśnie tam wypasiony? Czyżby Francja i Anglia swego udziału w tym nie miały? Chociażby na randez vous w Monachium w 38?
Albo na powtórkę z lat 1917 - 192.... trzeba było usilnie czekać? (toż ziemi było nadal pod dostatkiem)...
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Мар 24, 2011 10:00 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Wypasiony przez ROSJĘ Hitler rzucił ROSJĘ na kolana?!
Co za brednie... Bo naprawdę to było tak, że w Berlinie wylądowały krwiożercze kosmiczne pomidory, które zaatakowały Atlantydę a potem założyły turbany i z krzykiem "Allah akbar!"zabiły polskiego prezydenta Wink
golem

СообщениеДобавлено: Чт Мар 24, 2011 10:41 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
ę a potem założyły turbany i z krzykiem "Allah akbar!"zabiły polskiego prezydenta Wink

Nie, jego zabili Tusk, Putin i Komoruski oraz mgła, magnes i brzoza Wink
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Мар 24, 2011 10:51 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

I pomidory, Paweł, pomidory!
Aborygen

СообщениеДобавлено: Чт Мар 24, 2011 1:43 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Czyżby Francja i Anglia swego udziału w tym nie miały?(...)

Aborygen писал(а):
Historia zna wiele takich zwrotów.

Takich przypadków było bardzo wiele. Mudżahedini nie są żadnym wyjątkiem. Tym bardziej, że narody Afganistanu znane są z narodowej tradycji częstych "zmian frontu"...

Ale co to ma wspólnego z niespokojnym snem części Rosjan, czujących zagrożenie ze strony NATO i USA?...

Dla ich spokojnego snu w tym obiekcie (Mikhaylovka, koło miasteczka Gusev, obwód Kaliningradzki) zmagazynowano 2-3 tysięcy taktycznych głowic nuklearnych. Laughing

Последний раз редактировалось: Aborygen (Чт Мар 24, 2011 3:50 pm), всего редактировалось 1 раз
Маша_

СообщениеДобавлено: Ср Мар 30, 2011 10:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
Takich przypadków było bardzo wiele.

To niech Pan wysili się na jakiś inny przykład, bo mam wrażenie, że w "Gwiezdnych Wojnach", które zapewne oglądał Pan w dzieciństwie, ktoś podłożył złe napisy i zamiast "Imperium Zła" wpisali "ZSRR". Widocznie trauma z dzieciństwa pozostała.
Aborygen

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 12:08 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Aborygen писал(а):
Takich przypadków było bardzo wiele.

To niech Pan wysili się na jakiś inny przykład, bo mam wrażenie, że w "Gwiezdnych Wojnach", które zapewne oglądał Pan w dzieciństwie, ktoś podłożył złe napisy i zamiast "Imperium Zła" wpisali "ZSRR". Widocznie trauma z dzieciństwa pozostała.

"Gwiezdne Wojny" oglądałem bez żadnych napisów. A już na pewno nie w języku rosyjskim.
Ani w dzieciństwie ani później, żadnej traumy nie przeżyłem.
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 8:45 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):

Dla ich spokojnego snu w tym obiekcie (Mikhaylovka, koło miasteczka Gusev, obwód Kaliningradzki) zmagazynowano 2-3 tysięcy taktycznych głowic nuklearnych. Laughing

Kolejny poszukiwacz skarbów... A wystarczy poczytać:
Цитата:
По имеющимся данным, к 2000 году все ТЯО флота и авиации ВМФ были перемещены в централизованные хранилища, а 30% этих средств ликвидировали. Было ликвидировано 50% ТЯО ВВС и 50% боеголовок зенитных ракет ПВО, а также частично были уничтожены ядерные боеголовки артиллерии, тактических ракет и мин Сухопутных войск.

В настоящее время большинство экспертных оценок сводится к наличию у России примерно 2000 единиц ЯО средней дальности и тактического назначения. Эта цифра включает около 500 тактических ядерных авиационных ракет и бомб для 120 бомбардировщиков средней дальности типа Ту-22М и для 400 фронтовых бомбардировщиков типа Су-24. Кроме того, есть примерно 300 авиационных ракет, бомб свободного падения и глубинных бомб для морской авиации в составе 180 самолетов Ту-22М, Су-24, Бе-12 и Ил-38. Свыше 500 единиц ТЯО - это противокорабельные, противолодочные, противовоздушные ракеты, а также глубинные бомбы и торпеды кораблей и подводных лодок, включая до 400 ядерных КРМБ большой дальности многоцелевых подводных лодок. Около 100 ядерных боеголовок приписывается ракетам-перехватчикам Московской системы ПРО А-135 и еще 630 - зенитным ракетам С-300 и другим системам ПВО территории.

Принято считать, что в мирное время все эти ядерные средства содержатся на специальных складах российских баз ВВС, ВМФ и ПВО. Как стало известно в результате катастроф с подводными лодками «Комсомолец» и «Курск», ядерные оперативно-тактические ракеты и торпеды загружаются на атомные подлодки, выходящие на морское патрулирование, но неизвестно, практикуется ли это и поныне.

Как отмечалось выше, в течение 90-х годов все средства ТЯО Сухопутных войск и ПВО, а также преобладающая часть тактического ядерного оружия ВВС и ВМФ были передислоцированы на объекты централизованного хранения 12-го Главного управления Минобороны (ядерно-технические войска), где они хранятся как резерв или стоят в очереди на демонтаж и утилизацию. По заявлениям представителей военно-политического руководства РФ, уже сейчас все нестратегические ядерные средства России находятся на объектах централизованного хранения.

Nie trzeba być mega-ekspertem z CIA a nawet WSI żeby wiedzieć, że takich jednostek w Kaliningradzie nie ma. A nawet gdyby się nagle pojawiły to nie są one podobne do zabudowań rolniczych nawet na zdjęciu z Googla Wink
Aborygen

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 9:16 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pewnie że niema! Na zdjęciu jest wzorcowe gospodarstwo rolne zajmujące się uprawą sosny zwyczajnej i świerka oraz hodowlą zajęcy, jeży i borsuków.
W obwodzie Kaliningradzkim nie ma głowic jądrowych a Związek Radziecki to był nowoczesny, wysoko rozwinięty kraj ludzi miłujących pokój... Laughing

Serek

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 9:23 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

W Obwodzie Kaliningradzkim nie ma głowic jądrowych, gdyż nie ma tam środków do ich przenoszenia. No chyba że weźmiemy na poważnie bajki o odpowiednio wyszkolonych osiołkach, które dostarczają walizkowe bomby atomowe wprost na biurko szefów sztabów wrogich armii Wink Wtedy rzeczywiście zdjęcie jakiejś wioski możemy uznać za tajną bazę szkoleniową "bojowych osiołków" Wink
Choć tak naprawdę to tajna baza szkoleniowa osiołków znajduje w mazurskiej wiosce o nazwie Kiejkuty Wink Ale tym osiołkom na szczęście nikt broni atomowej nie powierza, bo jeszcze jakieś nieszczęście by było Wink
golem

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 9:27 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jeżeli nawet w Kaliku nie ma broni jądrowej to na pewno są bomby próżniowe , mgielne i MAGNES bojowy.

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 1:28 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
W Obwodzie Kaliningradzkim nie ma głowic jądrowych, gdyż nie ma tam środków do ich przenoszenia.

Pewnie nie ma... Przecież wszyscy wiemy, że obwód Kaliningradzki to strefa zdemilitaryzowana! Laughing Laughing Laughing
Przypomina się anegdota o robotniku pracującym w fabryce maszyn do szycia, który co dzień wykradał po jednej części i w końcu złożył z nich... kałasznikowa.
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 1:46 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jabym się tylko cieszył z jakiejś broni jądrowej w Kaliku, bo Zachodowi trzeba regularnie wciskać kit w celach profilaktycznych, odpowiadać na projekty budowy tarczy i pozostałe pomysły "pokojowe"...
Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Aborygen

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 2:03 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Co kraj to obyczaj.
Jedni cieszą się ze wzrostu PKB kraju, nowo wybudowanej autostrady, czy rekordowo długiego mostu a inni z nowej bomby, okrętu podwodnego albo "rakiety, która może...." Confused
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 2:33 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
Co kraj to obyczaj.
Jedni cieszą się ze wzrostu PKB kraju, nowo wybudowanej autostrady, czy rekordowo długiego mostu a inni z nowej bomby, okrętu podwodnego albo "rakiety, która może...." Confused

Ci "inni" tylko w ubiegłym roku zarobili jakieś 10 mld zielonych na sprzedaży urządzeń "które mogą" Wink Oczywiście, radość ze względu wzrostu PKB (wzrostu, powiedzmy, niższego niż w przypadku takich wzrostowych liderów jak Albania, Afganistan czy Białoruś) tyż dobra, ale gdyby umiano zrobić też coś więcej niż modernizować T-72 tez by był powód do radości Wink
golem

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 8:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
[

ale gdyby umiano zrobić też coś więcej niż modernizować T-72 tez by był powód do radości Wink

Umie się zrobić coś więcej Wink np
http://www.pit.edu.pl/aktualnosci/310,radar-liwiec-najlepszym-produktem-przemyslu-obronnego.html
czy
http://magnum-x.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=647&catid=4&Itemid=12
Przykłady można mnożyć. Tylko trzeba o nich wiedzieć.
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 8:45 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No właśnie. Problem w tym, że nikt o tym nie wie, a zbrojeniówka bankrutuje.
Gwoli ścisłości. Zbrojeniówka to taki sam biznes jak każdy inny. A może nawet więcej. Ten biznes daje pracę setkom naukowców, rozwija technologie, jest to biznes bardzo opłacalny. Ale nie w Polsce. W Polsce wielkim sukcesem jest eksport bezrobotnych - za chwilę będzie kolejne osiągnięcie polskiej polityki zagranicznej w postaci otwarcia rynków pracy m.in. w Niemczech. Ponoć jakieś 1,3 mln Polaków z zachodnich województw zadeklarowało chęć wyjazdu. Rewelacja.
golem

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 9:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
No właśnie. Problem w tym, że nikt o tym nie wie, a zbrojeniówka bankrutuje.

Zainteresowani wiedzą a informacje o bankructwie zbrojeniówki są mocno przesadzone. Akurat MON na specjalne braki finansowe nie narzeka. Budżet ministerstwa systematycznie rośnie.
Co do rzekomej fali wyjazdów to poczekajmy do czerwca.
Serek

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 10:03 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Budżet MON rośnie z naszych z Tobą podatków a nie dlatego, że cały świat rzucił się kupować "Twarde" czy radary. Na razie to akurat MON wydaje miliardy na import (także z Rosji).
golem

СообщениеДобавлено: Чт Мар 31, 2011 10:13 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
Budżet MON rośnie z naszych z Tobą podatków a nie dlatego, że cały świat rzucił się kupować "Twarde" czy radary. Na razie to akurat MON wydaje miliardy na import (także z Rosji).

MON zamawia w polskiej zbrojeniówce, importem pokrywa się to czego polska zbrojeniówka nie produkuje. To raczej normalne.
Маша_

СообщениеДобавлено: Пт Апр 01, 2011 2:42 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
A już na pewno nie w języku rosyjskim.

Nawet nie śmiałam przypuszczać, bo gdyby tak było, zamiast "Gwiezdne Wojny" napisałabym "Звёздные войны", zamiast "Imperium Zła" - "Империя Зла", a zamiast "ZSRR" - "СССР".
Aborygen писал(а):
Ani w dzieciństwie ani później, żadnej traumy nie przeżyłem.

Ok. Może źle określiłam. Ma Pan pewnie misję uświadomienia, ale proszę również czasami rozszerzyć zakres przykładów o sytuacje nie związane z Rosją i ZSRR. Tak, dla równowagi, inaczej zakrawać to będzie na jakąś idée fixe.
Serek

СообщениеДобавлено: Пт Апр 01, 2011 2:59 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
MON zamawia w polskiej zbrojeniówce, importem pokrywa się to czego polska zbrojeniówka nie produkuje. To raczej normalne.

Wszystko jest normalne. Również gdyby polska zbrojeniówka sprzedawała na eksport sprzęt, konkurencyjny na światowych rynkach, to też by było normalne.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Апр 01, 2011 3:09 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Serek писал(а):
golem писал(а):

Wszystko jest normalne. Również gdyby polska zbrojeniówka sprzedawała na eksport sprzęt, konkurencyjny na światowych rynkach, to też by było normalne.

I sprzedaje a że mała zbrojeniówka to sprzedaje mało.
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku Часовой пояс: GMT + 1
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  След.
Страница 6 из 9

Перейти: