Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Stasiuk o Rosji w NEW

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
mNk

СообщениеДобавлено: Пт Янв 22, 2010 11:04 pm    Заголовок сообщения: Stasiuk o Rosji w NEW Ответить с цитатой

Wywiad ze Stasiukiem z "Nowej Europy Wschodniej" [sory, że go nie skopiowałem, ale sporo dłubania, bo bez bolda się przekleja]:

http://www.new.org.pl/?module=newspaperarticles&id=117

Przy okazji - co sądzą Rosjanki i Rosjanie o tym czasopiśmie, które jest chyba ewenementem na polskim rynku? Wydawane przez fundację mającą na celu wspierać dialog, więc chyba trudno podejrzewać o manipulacje w stylu mediów masowych...
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Rain

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 1:34 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Wiele osób w ten sposób opisuje Rosję. Jak słusznie było powiedziane to pewien "rodzaj literackiego slum tour". Rosja jest taka jaka jest, na pewno się kiedyś zmieni, ale 70 lat komunizmu i wielkość kraju to poważny argument usprawiedliwiający. Żaden Putin, żaden Jelcyn czy tzw. inni demokraci nie mogliby zmienić całego kraju, jego tradycji, mentalności narodu.

Z drugiej strony proszę spojrzeć do sąsiednich topików. Istnieją też tacy, których fascynuje Rosja jako kraj, a także jego kultura: filmy, książki, rock etc.

Slogan reklamowy powinien być zawsze taki: Wykorzystujcie i podziwiajcie to, co jest w Rosji dobre! To co złe znajdziecie wszędzie na świecie...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Gleb

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 9:07 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Co tu sądzić? Czasopismo jak i autor tej wyprawy do głębi Rosji - to zwykli rusofoby. Z tego jak widać i żyją.
mNk

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 12:13 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Gleb писал(а):
Co tu sądzić? Czasopismo jak i autor tej wyprawy do głębi Rosji - to zwykli rusofoby. Z tego jak widać i żyją.

Może w nieodpowiednim miejscu o to zapytałem, przywołując taki a nie inny wywiad. Widziałem kilka numerów tego czasopisma i nie odniosłem wrażenia, że jest rusofobiczne, że ktoś chce na siłę udowodnić, że Rosja jest zła, i tylko zła. Ale dlatego też zapytałem Rosjan, bo inaczej będą na to patrzeć. A zamieszczenie takiego a nie innego wywiadu nie świadczy, jak dla mnie, jeszcze o "rusofobii". Choć sam po jego przeczytaniu miałem ambiwalentne odczucia...
mNk

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 12:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Wiele osób w ten sposób opisuje Rosję. Jak słusznie było powiedziane to pewien "rodzaj literackiego slum tour". Rosja jest taka jaka jest, na pewno się kiedyś zmieni, ale 70 lat komunizmu i wielkość kraju to poważny argument usprawiedliwiający. Żaden Putin, żaden Jelcyn czy tzw. inni demokraci nie mogliby zmienić całego kraju, jego tradycji, mentalności narodu.

Z drugiej strony proszę spojrzeć do sąsiednich topików. Istnieją też tacy, których fascynuje Rosja jako kraj, a także jego kultura: filmy, książki, rock etc.

Slogan reklamowy powinien być zawsze taki: Wykorzystujcie i podziwiajcie to, co jest w Rosji dobre! To co złe znajdziecie wszędzie na świecie...

Nie wątpię w to, że są tacy których Rosja fascynuje, sam pewnie się do nich zaliczam. Mówię pewnie, bo jeszcze tam nie byłem, więc nie można tak do końca być pewnym. Choć, jak jechałem na Ukrainę to intuicyjnie czułem, że mi się tam spodoba, i tak oczywiście było. Wschód jest fascynujący.

Co do Stasiuka, trzeba pamiętać, że facet jakąś część życia przeżył w PRL-u, a wiadomo, czym był wtedy ZSRR. Ja PRL pamiętam oczami dziecka, z jednej strony myślało się, że "ruski" to przyjaciel, z drugiej wkrótce się okazało, że wróg. Jeszcze w 1991 r. chodziło się do sklepiku na terenie szpitala sowieckiego u nas w mieście po zagęszczone mleko w puszce, a niedługo później pokazywało "faki" wyjeżdżającym żołnierzom podczas przerwy obiadowej w szkole, bo akurat nieopodal szkoły cała kolumnada jechała, pewnie z NRD, choć i u nas w mieście i okolicach wojska sowieckiego było mnóstwo... Co chcę powiedzieć, każdy patrzy mniej lub bardziej przez pryzmat swoich doświadczeń. Mi się tam nie podoba to co mówi Stasiuk, ale chętnie to przeczytałem, a sam jestem przekonany, że inną Rosję bym odkrył, kiedy bym tam pojechał, co mam nadzieję się uda (choć na początek będzie to zupełnie inna od tej, gdzie był Stasiuk, bo Soczi).

Последний раз редактировалось: mNk (Сб Янв 23, 2010 2:39 pm), всего редактировалось 1 раз
Rain

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 2:16 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Na tym właśnie polega problem - Polacy nie tylko mają obiektywne powody do rusofobii, ale jednocześnie często po prostu nie mają wyboru, ponieważ mieszkają w kraju antyrosyjskim. Wszystko jedno co czytasz, autor w 99% wypadków będzie na Rosję i wydarzenia w Rosji patrzył przez pryzmat ogólne przyjętego wszędzie schematu.

Czy polscy autorzy patrzą np. "fobicznie" na pewne kraje Ameryki Łacińskiej czy Ukrainę, gdzie kryzys i bieda jest znacznie większe niż w FR? Nie zauważyłem...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Jubus
Гость

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 2:28 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Takie stwierdzenie że Polska to kraj antyrosyjski jest już nawet nie śmieszne co wskazujące chyba na analfabetyzm funkcjonalny albo wręcz jakąś chorobę psychiczną, więc mam nadzieje że się przedmówcy tylko słowa pomyliły. Wink
Wieloktronie piszę o tym że to nie jest kwestia rusofobii a raczej moskalo-fobii i to w pełni usprawiedliwionej wręcz uważam że każdy prawdziwy Rosjanin-patriota uważający się za Słowianina winien być moskalo-fobem. Moskal - ktoś utożsamiany z Wielkim Księstwem Moskwieskim które zniszczyło Ruś Nowogrodzką - prawdziwą Rosję, czyli moskalofobia to można powiedzieć rusofilia. Ja np. jest rusofiliem i moskalofobem. Myślę że cała masa osób w Polsce jest właśnie taka, a tzw. rusofobia to w większości moskalofobia, czyli nienawiść do azjatyckiego typu państwa rosyjskiego i wszystkich zbrodni na Polakach i nie tylko jakie to państwo od 500 lat popełnia.
Co do Ukrainy to myślę że większość osób jest jeszcze bardziej krytycznych wobec tego kraju i jego mieszkańców niż mieszkańców FR, do Ameryki Południowej jest za daleko by się w ogóle odnosić. Tak to jednak dziwnie jest że kraje które są daleko w większości się lubi bo to co dalekie jest ciekawe i fascynujące a to co bliskie zazwyczaj uważa się za nudne i mało ciekawe. Wystarczy podać przykład RFN - ile osób z państw sąsiadujących z tym krajem lubi ten kraj i uważa go za wartościowy cel turystyczny - 1%, 2%??
A sam artykuł i wypowiedzi tego Stasiaka również mi się nie podobały, nie wiem czemu zabiera głos w piśmie poświęconym Europie Wschodniej ktoś kto tego obszaru nie lubi??
Same czasopismo natomiast jest bardzo wartościowe i obiektywne, można powiedzieć wręcz białoruso-ukraino-rusofilskie, ale to chyba dobrze. Rusofilia czy ukrainofilia nie musi oznaczać braku ostrej czasami chamskiej wręcz krytyki pod adresem jej władz,polityki czy sytuacji wewnętrznej .
mNk

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 2:44 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jubus писал(а):
A sam artykuł i wypowiedzi tego Stasiaka również mi się nie podobały, nie wiem czemu zabiera głos w piśmie poświęconym Europie Wschodniej ktoś kto tego obszaru nie lubi??

Ano myślę dlatego, że niezależnie co się o tym wywiadzie sądzi, Stasiuk prowadzi wydawnictwo które wydaje świetne książki poświęcone Europie Środkowo-Wschodniej i pisane przez autorów z tego obszaru. Sam też popełnił kilka prac o tej tematyce.
Shalun

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 2:59 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Autorowi ma swoje zdanie i koniec.Ale to co jemu sie nie podoba innemu moze przypasc do gustu. I tyle. Rusofobia bym go nie obarczal. Podobnie inne miejsca na swiecie - moga spodobac sie, lub nie. Tak samo mentalnosc ludzi.
Gleb

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 3:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jubus pisał:
Takie stwierdzenie że Polska to kraj antyrosyjski jest już nawet nie śmieszne co wskazujące chyba na analfabetyzm funkcjonalny albo wręcz jakąś chorobę psychiczną, więc mam nadzieje że się przedmówcy tylko słowa pomyliły. Wink
Wieloktronie piszę o tym że to nie jest kwestia rusofobii a raczej moskalo-fobii i to w pełni usprawiedliwionej wręcz uważam że każdy prawdziwy Rosjanin-patriota uważający się za Słowianina winien być moskalo-fobem. Moskal - ktoś utożsamiany z Wielkim Księstwem Moskwieskim które zniszczyło Ruś Nowogrodzką - prawdziwą Rosję, czyli moskalofobia to można powiedzieć rusofilia. Ja np. jest rusofiliem i moskalofobem. Myślę że cała masa osób w Polsce jest właśnie taka, a tzw. rusofobia to w większości moskalofobia, czyli nienawiść do azjatyckiego typu państwa rosyjskiego i wszystkich zbrodni na Polakach i nie tylko jakie to państwo od 500 lat popełnia...

Żyjesz Jubusie w dziwnych czasach. Cały czas wspominasz o Ruś Nowogrodzką, której nie ma już setki lat. Tak samo możesz być „- filem” martwego Imperium Rzymskiego i „- fobem” dzisiejszych Włoch, członka UE. Kogo lubisz – indian z Ameryki Północnej, czy jankiesów, którzy wymordowali ich wolność i pozbawili ziemi? A może zatęsknisz po Polsce w składzie Inperium Rosyjskim? Takich przykładów mogą być setki.
Radze nie zawracać głowy „moskalami”, bo od bardzo dawna to właśnie oni są przedstawicielami Rosji. Teraz Nowgorod – to tylko jedno miasto w dużym kraju. Zgadzam się iż „stwierdzenie że Polska to kraj antyrosyjski jest nie śmieszne”, wskazuje to na chorobę psychiczną pewnej części SMP i elit rządzących w tym kraju.
mNk

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 4:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Na tym właśnie polega problem - Polacy nie tylko mają obiektywne powody do rusofobii, ale jednocześnie często po prostu nie mają wyboru, ponieważ mieszkają w kraju antyrosyjskim. Wszystko jedno co czytasz, autor w 99% wypadków będzie na Rosję i wydarzenia w Rosji patrzył przez pryzmat ogólne przyjętego wszędzie schematu.

Czy polscy autorzy patrzą np. "fobicznie" na pewne kraje Ameryki Łacińskiej czy Ukrainę, gdzie kryzys i bieda jest znacznie większe niż w FR? Nie zauważyłem...

Tylko, że o autentycznej "-fobii" można mówić, kiedy oprócz sfery mediów dotyczy ona praktyki. Wnioski jakie wiele osób na tym forum wysnuwa opierają się na tym, co się mówi w mediach. Ideologia i propaganda to jedna strona "-fobii", jednak niezbędnym elementem bez którego nie można o niej mówić jest to, czy w praktyce życiowej dochodzi do dyskryminacji danej grupy ze względu na narodowość, religię, płeć, itd., czy dochodzi do aktów agresji i prześladowań. Jak moi drodzy bracia i siostry Rosjanie jesteście traktowani w Polsce? Jakie macie doświadczenia z kontaktów z Polakami? Od tej odpowiedzi zależy, czy możemy mówić o rusofobii. Np. z pełnym przekonaniem można mówić o islamofobii w Europie i świecie, gdyż przedstawianie islamu w krzywym zwierciadle w masowych mediach już dawno przerodziło się w jawne przypdaki agresji i dyskryminacji...
Jubus
Гость

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 5:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Gleb писал(а):
Cały czas wspominasz o Ruś Nowogrodzką, której nie ma już setki lat. Tak samo możesz być „- filem” martwego Imperium Rzymskiego i „- fobem” dzisiejszych Włoch, członka UE. Kogo lubisz – indian z Ameryki Północnej, czy jankiesów, którzy wymordowali ich wolność i pozbawili ziemi?

Moje wspominki nt.Republiki, nie Rusi Nowogrodzkiej są skrótem myślowym, chodzi mi o to że Rosja ma jednak drugą prawdziwą choć ciemiężoną i ukrywaną przez Moskali twarz jako kraju słowiańskiego wolnego, gdzie władców którzy chcą za długo rządzić zwyczajnie się wiesza lub rozstrzeliwuje zamiast bić im pokłony. Paradoksalnie potraktowanie rodziny carskiej przez Bolszewików było właśnie takim słowiańskim, prawdziwie rosyjskim czynem, skoro Francuzi ścięli swojego króla czemu nieetycznym miałoby rozstrzelanie despoty i jego rodziny który traktował kraj jak folwark a jego mieszkańców jak niewolników?
Jubus
Гость

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 6:05 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

mNk писал(а):
Np. z pełnym przekonaniem można mówić o islamofobii w Europie i świecie, gdyż przedstawianie islamu w krzywym zwierciadle w masowych mediach już dawno przerodziło się w jawne przypdaki agresji i dyskryminacji...

Tutaj także należy odróżnić islamofobię jako fobię wobec religii islamskiej od islamodziczo-fobii, czyli fobii wobec dzikich wyznawców tej religii. W Europie tzw. islamofobia nie jest skierowana przeciwko samej religii islamskiej tylko przeciwko w lwiej części skandalicznie zachowywującej się mniejszości semicko -irańsko -pakistańskiej która, akurat w większości zdecydowanej jest wyznawcami islamu. Zawsze uważam że problemem jest nie sama religia a stosunek do niej, gdyby przybysze z państw islamskich po przyjeździe do Europy mieli w dalekim poważaniu swoją religię i z chęcią ulegali asymilacji drwiąc i szydząc z zacofania mieszkańców krajów gdzie religię traktuje się wyżej niż rzeczywistość to jakiejkolwiek fobii wobec nich by nie było. Z doświadczenia wiem, że Syryjczyk czy biały Pakistańczyk mający islam daleko gdzieś mimo że formalnie jest muzułmaninem jest dużo bardziej szanowany niż jakiś nie umiejący miejscowego języka dzikus który bije lub wręcz morduje członków swojej rodziny bo te śmiały mu się sprzeciwić.(morderstwa honorowe i inne trudne do pojęcia dla cywilizowanego Europejczyka rzeczy).
Маша_

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 7:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

"Rosja po prostu wygląda tak, jak on to opisuje. Jedziesz pięć tysięcy kilometrów i ciągle widzisz ten sam bezkształtny, bezsensowny krajobraz."
Proponuję zobaczyć w Google jakieś zdjęcia krajobrazów w Rosji: Wołga, Ural, Syberia, Kamczatka, Czukotka. O południu - Don, Kubań - nie wspomnę.
Zobaczcie na forum w rozdziale "Foto" - "Widoki z okna": jest widok z mieszkania mojej mamy na Kamczatce: otwierasz okno, patrzysz, i aż chce się żyć.
Zaiste, trzeba bardzo mocno chcieć czegoś nie widzieć, żeby uznać krajobraz za "bezsensowny".
Pan Stasiuk powołuje się na Daniela Kaldera jak na wyrocznię - oto, gdzie prawda, bo facet mieszkał w Rosji przez 10 lat. A kto temu facetowi na Zachodzie wyda książkę, która przestawiałaby pozytywnie wybrane realia rosyjskiego życia i za którą on zgarnąłby kasę?
Koniunktury takiej 'niet'.

„Co to za wizja Rosji? Ja się nie zgadzam!” – mówiły. Wyglądało to jak rozpaczliwa próba ukrycia olbrzymich narodowych kompleksów."
Jeżeli te panie Rosjanki się nie zgadzały, to dlaczego Pan Stasiuk od razu doszukuje się w tym kompleksów narodowych? Nie przyszło mu do głowy, że ktoś z jego wizją może się nie zgadzać?

"Rosja nigdy mnie nie fascynowała. Odkąd pamiętam, była obecna w moim życiu jako coś obciachowego i desperacko nudnego."
Dobra, może nie fascynować, może być nudna, ale obciachowa? Dla kogoś, kto tam nigdy nie był? Czy właśnie to nie jest kompleksem narodowym - "ja jestem z tej górnej półki"?

"Przyjechaliśmy akurat, kiedy rosyjska armia najechała Gruzję."
... która przed tym zbombardowała "Gradami" śpiące miasto Cchinwal i posterunki rosyjskich sił pokojowych stacjonujących tam z ramienia ONZ.... Ale o tym już tu dużo pisało. Cały świat już wie, że Gruzja rozpoczęła konflikt, a Pan Stasiuk nadal w posiadaniu "jedynie słusznej informacji."

"Wystarczyło, że pomieszkaliśmy parę dni u kogoś nad Bajkałem, a przy pożegnaniu dochodziło do rozdzierających scen. Łzy, obłapianie, na które wcale nie miałem ochoty. Wynajmowaliśmy przecież tylko nocleg, za który zapłaciliśmy. Owszem, pogadaliśmy, przyjemnie spędziliśmy czas, ale żeby od razu szlochać na pożegnanie i zapewniać o przyjaźni?"
W Rosji ludzie dbają o kontakty z tymi, z kim dobrze się rozmawia i przyjemnie spędza się czas. Prawdopodobnie ktoś z rodaków uznał zachowanie Pana Stasiuka i Co. za szczere i docenił. Niepotrzebnie ("Wali mnie rosyjska dusza.").

"Mieliście jakieś złe doświadczenia z rosyjską milicją?
Nie, ale wystarczyły nam te badawcze spojrzenia spod ich szerokich czap."

Biedny, nieszczęśliwy, on - turysta z Zachodu, gdzieś tam w głuszy... i ci milicjanci, którzy na niego patrzą.
Na mnie w Warszawie też zwracają uwagę, jeżeli mówię po rosyjsku. A niektórzy nawet badawczo się przyglądają : )

"Rosja to potwornie depresyjny, nudny kraj."
"Wszystko. Cywilizacja, kultura i pejzaże. Nic nas tam złego nie spotkało, ale przytłaczała potworna melancholia i smutek."

Z tym też mi się trudno zgodzić. Wiem, że nie można generalizować, ale ja mam takie wrażenie, że to właśnie Rosjanie są optymistami, a Polacy - raczej pesymistami, którzy na zapas zamartwiają się. Wystarczy porównać, jak wyglądają święta w Rosji, a jak - w Polsce.

"Mnie w ogóle nie interesuje tak zwana „prawda”. Jeśli gdzieś jadę, to po to, żeby uruchomić wyobraźnię, a nie robić dziennikarską relację."
I pozycja Pana Stasiuka jest jasna w świetle tej wypowiedzi.
Według mnie, nie jest on rusofobem, tylko zarozumiałym jego mością, który po prostu ma gdzieś tę całą Rosję i Rosjan, bo za jego dzieciństwa to kojarzyło się z obciachem, a w dorosłym życiu nie miał chęci, żeby poznać ten temat z innej strony.
Маша_

СообщениеДобавлено: Сб Янв 23, 2010 7:19 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jubus писал(а):
uważam że każdy prawdziwy Rosjanin-patriota uważający się za Słowianina winien być moskalo-fobem.

Nie każdy Rosjanin w znaczeniu "obywatel Rosyjskiej Federacji" jest Słowianinem.
Myślenie w innym kierunku wskazuje (zacytuję tu Pana Jubusa) "chyba na analfabetyzm funkcjonalny".
mNk

СообщениеДобавлено: Вс Янв 24, 2010 1:41 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Маша_ писал(а):
Цитата:
"Rosja po prostu wygląda tak, jak on to opisuje. Jedziesz pięć tysięcy kilometrów i ciągle widzisz ten sam bezkształtny, bezsensowny krajobraz."
Proponuję zobaczyć w Google jakieś zdjęcia krajobrazów w Rosji: Wołga, Ural, Syberia, Kamczatka, Czukotka. O południu - Don, Kubań - nie wspomnę.
Zobaczcie na forum w rozdziale "Foto" - "Widoki z okna": jest widok z mieszkania mojej mamy na Kamczatce: otwierasz okno, patrzysz, i aż chce się żyć.
Zaiste, trzeba bardzo mocno chcieć czegoś nie widzieć, żeby uznać krajobraz za "bezsensowny".

Nie wątpię Wink Żeby tylko to wszystko zobaczyć. Póki co chciałbym pojechać tu (zdaje się, że Don i Kubań to właśnie tam w okolicy, w kraju krasnodarskim):

http://englishrussia.com/?p=1873

Fajnie, bo można wrócić przez Cieśninę Kerczeńską na Krym (zakładam, że powinny tam być jakieś promy?).

Цитата:
"Rosja nigdy mnie nie fascynowała. Odkąd pamiętam, była obecna w moim życiu jako coś obciachowego i desperacko nudnego."
Dobra, może nie fascynować, może być nudna, ale obciachowa? Dla kogoś, kto tam nigdy nie był? Czy właśnie to nie jest kompleksem narodowym - "ja jestem z tej górnej półki"?

W taki sposób postrzegano ZSRR w PRL-u, kiedyś miało to więcej wspólnego z wyrażaniem oporu wobec imperialnego protektora, niż z kompleksem narodowym... obecnie nie to powinno być najistotniejsze...

Цитата:
"Wystarczyło, że pomieszkaliśmy parę dni u kogoś nad Bajkałem, a przy pożegnaniu dochodziło do rozdzierających scen. Łzy, obłapianie, na które wcale nie miałem ochoty. Wynajmowaliśmy przecież tylko nocleg, za który zapłaciliśmy. Owszem, pogadaliśmy, przyjemnie spędziliśmy czas, ale żeby od razu szlochać na pożegnanie i zapewniać o przyjaźni?"
W Rosji ludzie dbają o kontakty z tymi, z kim dobrze się rozmawia i przyjemnie spędza się czas. Prawdopodobnie ktoś z rodaków uznał zachowanie Pana Stasiuka i Co. za szczere i docenił. Niepotrzebnie ("Wali mnie rosyjska dusza.").

No, w tym momencie chyba okazał się właśnie zblazowanym burakiem, a nie rusofobem. Nie wiem, może rzeczywiście było to przesadne, ale właśnie Słowiańska, czy szerzej, Wschodnia gościnność (w Iranie np. podróżującego człowieka z Zachodu na każdym kroku ktoś chce gościć i zapraszać do domu) jest piękna.

Цитата:
A niektórzy nawet badawczo się przyglądają : )

Ciekawe czemu : )

No i dzięki Masza za trochę alternatywnej informacji o Rosji.

Последний раз редактировалось: mNk (Вс Янв 24, 2010 12:54 pm), всего редактировалось 1 раз
mNk

СообщениеДобавлено: Вс Янв 24, 2010 12:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jubus писал(а):
mNk писал(а):
Np. z pełnym przekonaniem można mówić o islamofobii w Europie i świecie, gdyż przedstawianie islamu w krzywym zwierciadle w masowych mediach już dawno przerodziło się w jawne przypdaki agresji i dyskryminacji...

Цитата:
Zawsze uważam że problemem jest nie sama religia a stosunek do niej, gdyby przybysze z państw islamskich po przyjeździe do Europy mieli w dalekim poważaniu swoją religię i z chęcią ulegali asymilacji drwiąc i szydząc z zacofania mieszkańców krajów gdzie religię traktuje się wyżej niż rzeczywistość to jakiejkolwiek fobii wobec nich by nie było.

A niby to z jakiej okazji mieliby wyrzec się swojej tożsamości?! A niby, jak inaczej powinno się traktować religię, jeśli nie "wyżej niż rzeczywistość"?!

Цитата:
Z doświadczenia wiem, że Syryjczyk czy biały Pakistańczyk mający islam daleko gdzieś mimo że formalnie jest muzułmaninem jest dużo bardziej szanowany niż jakiś nie umiejący miejscowego języka dzikus który bije lub wręcz morduje członków swojej rodziny bo te śmiały mu się sprzeciwić.(morderstwa honorowe i inne trudne do pojęcia dla cywilizowanego Europejczyka rzeczy).

Litości! Brak słów. A znasz panie chociaż jednego muzułmanina? Tak, tak,owszem, "My Europejczycy" jesteśmy wspaniali, cywilizowani, biali wybrańcy, cóż za poczucie wyższości... Proponuję trochę poczytać o cywilizacji muzułmańskiej...

jur

СообщениеДобавлено: Сб Янв 30, 2010 3:34 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

[Jedziesz, jedziesz, jedziesz i końca nie widać. Kompletny upadek, skundlenie materii, kultury, wszystkiego, a jednocześnie porywanie się na coś kosmicznego, ponadświatowego. ]
Naprawdę litości, napiszę tylko tyle ,jechałem koleją z Uralu, coś pięknego.
Dzejdzej

СообщениеДобавлено: Вс Мар 21, 2010 9:01 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No ja się właśnie wybieram (nie wiem tylko czy w tym, czy w przyszłym roku)wybieram w taką podróż, m.in. na Ural, który chce zjechać z północy na południe.
Mi się wydaje, że jedni ludzie wolą luksusy, pięciogwiazdkowe hotele, podróż tam gdzie ciepło, all-inclusive a inni, do których ja się zaliczam, zamiast miast czy atrakcji turystycznych, gdzie watachy turystów, wolą jeździć w nieodkryte miejsca i oglądać naturę przy piwku.
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku Часовой пояс: GMT + 1
Страница 1 из 1

Перейти: