Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Czego nauczono mnie o Rosji. Czy w Polsce nie lubia Rosjan?

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Serek

СообщениеДобавлено: Сб Апр 16, 2011 1:01 pm    Заголовок сообщения: Czego nauczono mnie o Rosji. Czy w Polsce nie lubia Rosjan? Ответить с цитатой

http://www.new.org.pl/2011-04-16,czego_nauczono_mnie_o_rosji.html
(oraz tu: http://nowaeuropawschodnia.salon24.pl/298676,kacprzak-czego-nauczono-mnie-o-rosji )

Rosja to wróg, zaborca, ciemiężyciel, podstępny przeciwnik, który wykorzysta każdą nadarzającą się okazję, aby uśmiercić najmniejszy pąk polskiej kultury. Oto nauka, jaką wyniosłem z każdego szczebla otrzymanej edukacji – od szkoły podstawowej począwszy, na dwóch państwowych uniwersytetach skończywszy. Taki obraz wschodniego sąsiada budował w mojej głowie konsekwentnie tandem polonista-historyk, a później wykładowcy historii, z jednym doskonale potwierdzającym regułę wyjątkiem.

Mówiono: niższa kultura, barbaria, despotia, zamordyzm, Azja. Jeśli nie wprost, to między słowami. Najlepszą, jak mniemam, wolą moich nauczycieli i wykładowców, zostałem intelektualnie uzbrojony do walki. Niczym obronnego psa, wyszkolono mnie do warunkowego i bezrefleksyjnego ataku na każdą wychodzącą z Moskwy/Petersburga decyzję dotyczącą mojego kraju i pobratymców. Bez sprzeciwu i bez zastanowienia. Zostałem wychowany przez pokolenie wojowników do walki, którą miałem po nich przejąć, tak jak oni przejmowali ją od swoich poprzedników. Wychowanie w rycie tak dawnym, że można by ulec iluzji, że tak było, tak jest i tak już będzie po prostu zawsze.

Historia spłatała figla, dając mnie i moim mistrzom upragnioną wolność. Nagle okazało się, że całe przeszkolenie, jakie przeszedłem, nastawienie, jakie we mnie ukształtowano, jest w nowych warunkach nieprzydatne. Że nie ma z kim walczyć, komu stawiać czoła, bo wróg odszedł, zgnuśniał, zawalił się pod ciężarem samego siebie. Oczywiście, nadal nie brakuje osób, które broni nie porzuciły. Ludzi uparcie utrzymujących, że sytuacja w zamieszkiwanej przeze mnie części Europy nie uległa znaczącej zmianie, a transformacja, jaka się dokonała, była pozorna, zmanipulowana i odbyła się według sporządzonego przez Kreml scenariusza. Tylko, czy taki przekaz nie gwałci młodych, wolnych, pragnących samodzielnie oceniać rzeczywistość umysłów? Czy nie jest to krzywda wyrządzana młodej Polsce?

Być może nie byłoby to dla mnie niezrozumiałe, gdybym swoją edukację rozpoczął w latach siedemdziesiątych. Ale ja do pierwszej klasy szkoły podstawowej poszedłem w roku 1990. Mnie już nie kazano świętować 22 lipca. Świętowałem 11 listopada. Zaledwie trzy lata dzieliły mnie od opuszczenia ojczystej ziemi przez armię wroga, zaborcy, ciemiężyciela. Z wyjątkiem jednego, potwierdzającego regułę, wykładowcy nie zanotowałem przypadku, w którym moi nauczyciele przystosowaliby swoją naukę do nowych warunków. Po dziś dzień szkoły i uczelnie opuszczają całe legiony gotowych do walki z Rosją, a wśród nich wiele moich koleżanek i kolegów. Śmiem twierdzić, że pochodzę z kraju rusofobów, zapiekłych, miejscami wręcz histerycznych zwolenników niszczenia Rosji. Jeśli miałbym dzisiaj znaleźć jakąś wypadkową wymarzonego wyobrażenia moich rodaków o statusie międzynarodowym Rosji, to namalowałbym upadający, pogrążony w chaosie otoczony wielkim betonowym płotem kraj.

Dzisiaj to nie jest już optyka pomocna w budowaniu siły i pozycji mojego kraju. Powiem więcej, takie zaprogramowanie wręcz przeszkadza w wykorzystaniu jego potencjału. Filozofia obolałej, poranionej ofiary nie dodaje mi siły i determinacji. To filozofia mściciela, żądnego rewanżu albo przynajmniej satysfakcji wojownika, której ja nie chcę przenosić w przyszłość.

Powiem jeszcze więcej, wykładanie tak podawanej historii wyrządziło olbrzymie szkody. Zamiast bowiem samodzielnie i twórczo podchodzić do bieżących zagadnień wschodniej polityki zagranicznej Polski, ja wciąż wygrzebuję się z okopów. Spędziłem i nadal spędzam mnóstwo czasu na wymontowywaniu całych modułów logicznych historii mojego kraju, na oczyszczaniu się z wszczepionych, gotowych odpowiedzi. Wciąż zastanawiam się, czy powód, dla którego postrzegam określony wycinek współczesnej polityki polsko-rosyjskiej, wynika bezpośrednio z analizy faktów czy też na mojej ocenie ciąży potężne brzemię. Czy przypadkiem nie wychodzi ze mnie podejrzliwa, wołająca o zadośćuczynienie i tym samym większe wymagania ofiara? Z trudem brnę w nałożonych mi niewidzialnych kajdanach, zamiast wolny biec naprzód.

Poznałem, szanuję i przechowuję w swojej najlepszej pamięci bolesną historię relacji polsko-rosyjskich, jej bohaterów i ofiary. Staram się też trzeźwo patrzeć na polskiego wschodniego sąsiada, dostrzegać jego wady i płynące z jego strony zagrożenia. Ale chcę też odważyć się myśleć i pisać o kładzeniu podwalin pod budowanie w Rosji wolności, jak o ostatecznym celu polskiej polityki wschodniej. Niezatrzymywaniu się na białorusko-rosyjskiej czy ukraińsko-rosyjskiej granicy. Bo uważam, że to jest śmiała wizja i program na skalę ambitnej polskiej polityki wschodniej. Na siły i zamiary wolnego i bezpiecznego państwa.

Jednak ten, kto szuka choćby niewielkich obszarów, na których można by coś z Rosjanami w zgodzie zbudować i chce na tym polu położyć pierwszą cegłę, jest natychmiast zakrzykiwany najboleśniejszymi inwektywami, ze „zdrajcą” włącznie. Jak stawiać pierwsze kroki w budowaniu wzajemnie korzystnych polsko-rosyjskich relacji w niezmiennie reprodukowanym dziewiętnastowiecznym nurcie patrzenia na Rosję jako odwiecznego wroga Polski?

Artur Kacprzak jest współtwórcą i redaktorem portalu Eastbook.eu. Członek zarządu Fundacji Wspólna Europa. Absolwent Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych na Uniwersytecie Łódzkim i student Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
golem

СообщениеДобавлено: Сб Апр 16, 2011 1:21 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

To ja chodziłem do lepszej szkoły Laughing

СообщениеДобавлено: Сб Апр 16, 2011 1:25 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rosja wg Wolaków:

"Rosja ("Ruskie" lub "Kacapy") - jeden z odwiecznych wrogów Wolski. Jest odpowiedzialna za rozbiory, za I, II i III wojnę światową, za rządy komuny w Polsce, za zwycięstwo Hanny Gronkiewicz-Waltz w wyborach prezydenta Warszawy, za zwycięstwo zbrodniczego Donaldu Tusku w sfałszowanych wyborach 2007, a także za złamanie ręki ekspremiera na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Rosjanie często współpracują z Niemcami, aby jak najsilniej zaszkodzić Wolsce/Polsce. Przykładem tego może być Pakt Ribbentrop - Mołotow, a także budowa Rurociągu Północnego, zwanego przez niektórych polityków koalicji rządzącej "drugim paktem Ribbentrop - Mołotow".
Rosja słynie też z licznych prób przeszkadzania w budowie IV RP oraz kłamliwego oskarżania przedstawicieli wolskiego rządu o rusofobię. Przykładem może być odrażająca prowokacja szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa wobec pani Minister Spraw Zagranicznych Anny Fotygi, który w dniu urodzin pani minister wysłał jej kwiaty. Oburzona oczywistym seksualnym podtekstem tego ohydnego czynu, pani minister kwiatów nie przyjęła, pokazując zarazem, że Wolacy nie gęsi i nie dadzą sobą manipulować. . Udowodniła tym gestem, że nie jest sowieckim agentem, w przeciwieństwie do swoich poprzedników.
Zarazem pragniemy zdementować plotkę, że fakt nieprzyjęcia kwiatów wyniknął z innego powodu, mianowicie takiego, że w ramach realizacji programu Tanie państwo, w całym ministerstwie nie było wazonu.
Jeszcze tego samego dnia rzecznik prasowy MSZ Robert Szaniawski powiedział:
"Nic nie wiemy o żadnych kwiatach. Minister Siwiec [obecny eurodeputowany z ramienia SLD, który informacją o nieprzyjęciu kwiatów podał w swoim blogu] kłamie".
Rzecznik potwierdził natomiast przyjęcie przez Annę Fotygę prezentu urodzinowego od Siergieja Ławrowa. Marek Siwiec napisał w swoim blogu, że szef rosyjskiej dyplomacji potwierdził mu fakt odesłania kwiatów przez panią minister.
Bliższych danych na temat prezentu brak, natomiast fakt politycznej przynależności eurodeputowanego Marka Siwca (SLD) oraz utrzymywania przez niego znajomości z rosyjskimi politykami, pozwala uznać go za sowieckiego agenta, a przekazywane przez niego informacje za kolejny wściekły atak opozycji."
Za http://www.spieprzajdziadu.com/muzeum/index.php?title=Rosja

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 11:11 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nielubiany jak Rosjanin. W polskim internecie
http://www.tvn24.pl/12690,1700475,0,1,nielubiany-jak-rosjanin--w-polskim-internecie,wiadomosc.html

Rosjanie, Żydzi i homoseksualiści - to na ich temat można przeczytać w polskim internecie najwięcej wrogich wypowiedzi. Collegium Civitas i Fundacja Wiedza Lokalna właśnie zakończyli swój "raport mniejszości".

Rosjanie, Żydzi i homoseksualiści - to na ich temat można przeczytać w polskim internecie najwięcej wrogich wypowiedzi. Collegium Civitas i Fundacja Wiedza Lokalna właśnie zakończyli swój "raport mniejszości".
Specjalny program przeanalizował łącznie 10 milionów postów opublikowanych w trzech największych polskich portalach internetowych. Wszystko po to, żeby sprawdzić jak dużo agresji w stosunku do osób innej nacji czy wyznania pojawia się w polskim internecie.

Jak się spisać przez internet?

Maszyna odmienia przez liczby i przypadki, szuka przymiotników i synonimów. Również tych niepoprawnych politycznie. Bierze pod uwagę szyk zdania.

- Wystarczy, że pojawi się zaprzeczenie, które nie zawsze występuje przed czasownikiem. Może być bardzo wcześnie, np. "To nie jest prawdą, że Rosjanie lubią Polaków". Jeśli weźmiemy tylko samo "lubią Polaków", no to mamy pozytywne znaczenie. Musimy więc uwzględnić szerszy kontekst - tłumaczy Marek Troszyński z Fundacji Wiedza Lokalna.

Żydzi, Rosjanie, homoseksualiści

Specjaliści znaleźli ponad 140 tysięcy komentarzy dotyczących mniejszości. 65 proc. negatywnych, wrogich, a nawet nawołujących do agresji. Najwięcej tych negatywnych wypowiedzi dotyczyło Żydów. Badacze doszukali się 21 tys. agresywnych postów - to aż 65 proc. wszystkich komentarzy dotyczących tej grupy w badaniu.

Na drugim miejscu znaleźli się Rosjanie, o których niechętnie, a nawet nienawistnie wypowiadano się 17 tys. razy. To 70 proc. wszystkich postów.

Lista żalu i pretensji

- Pojawiały się i wątki dotyczące bieżącej polityki, ale były również wątki związane z wydarzeniami historycznymi. Nie chce generalizować i mówić, że dotyczyło to wydarzeń dotyczącej tej ostatniej polityki, natomiast wiemy, że były również takie wypowiedzi - mówi Jacek Bieliński z Collegium Civitas.

Skąd ta nienawiść? - W świadomości przeciętnego Polaka jest taka obawa przed zagrożeniami, że Rosjanie nas dominowali przez okres zaborów, przez okres Polski komunistycznej. Chodzi także o nierozliczenie zbrodni stalinowskich - tłumaczy dr Józef Tymanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie kończyło się w dniach, kiedy dyskusja o zbrodni katyńskiej za sprawą smoleńskiej tablicy na nowo rozgorzała. Dokładnie dlaczego polscy internauci są tak źli na Rosjan, dowiemy się za kilka miesięcy, kiedy raport szczegółowo przeanalizują autorzy projektu.

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Serek

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 11:15 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A może zamiast jakichś głupawych postów należałoby najpierw zbadać treści w mediach, hę?
Rain

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 11:25 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Media są bezkarne dopóki piszą źle o Ruskich...
Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Aborygen

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 2:19 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Nielubiany jak Rosjanin. W polskim internecie
http://www.tvn24.pl/12690,1700475,0,1,nielubiany-jak-rosjanin--w-polskim-internecie,wiadomosc.html

Jak widać, choćby na tym forum, niektórzy Rosjanie ciężko i bez wytchnienia pracują na to, żeby nie ubywało tych negatywnych wypowiedzi na forach...

A wcale tak nie musi być:...
petitchaton писал(а):
Я всю жизнь польских пограничнов и вообще полякой злобными руссофобами и взяточниками считала...Теперь аж стыдно за такие мысли. Добрее надо быть с людьми.
У меня когда проблема на границе была, польский пограничник сначала был просто вежливым, а потом, когда я рассказала, что люблю польскую еду, что папа прыжки с трампилина обожает и за Адамы Малыша болеет и что вообще я рада снег видеть у них в Польше (не знаю, зачем рассказа все это ему...наверное, потому что просто 2 дня до этого ни с кем не говорила, в дороге была), то он вообще там мило заулыбался, еще с большим энтузиазмом начал по-русски говорить, потом вообще по-английски про пани Валевска, Наполеона, Версаль, языки и т.д. Сам написал мне письмо в посольство на польском и напоил горячей водой (у меня бронхит был). Через 4 часа он мне руку пожимал и приглашал через год в Польшу с мужем Very Happy
Потом и в польском посольстве мне все очень помогали и говорили со мной очень вежливо, на русском, точно хотели помочь.
Так что, можем, самим добрее к людям быть, и они к нам потянутся? Я рада, что случай так сильно изменил мое ошибочное мнение о поляках...Верю, что мир не без добрых людей Smile
golem

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 3:50 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Większość wypowiedzi na polskich forach to dzieło ludzi, którzy w życiu nie widzieli żadnego Rosjanina / w realu/ a co dopiero z nim rozmawiali. O Rosji nie wiedzą nic. To psy Pawłowa . Toczą pianę wyłącznie w reakcji na jakiś tam artykulik, często nie mający nic wspólnego z prawdą /czego nie są w stanie zweryfikować/
Ładują się artykułami pisanymi przez oszołomów.

Po prawdzie podobne zjawisko ale na dużo mniejszą skalę funkcjonuje w Rosji / w stosunku do Polski/. Tyle, że tam temat Polski w ogóle jest marginalny a u nas temat Rosji nie.

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 3:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Po prawdzie podobne zjawisko ale na dużo mniejszą skalę funkcjonuje w Rosji / w stosunku do Polski/. Tyle, że tam temat Polski w ogóle jest marginalny a u nas temat Rosji nie.

To chyba nie bywa pan na rosyjskich forach!...
Tematów o Polsce rzeczywiście jest nie dużo, ale jeśli już się jakiś pojawi, to 90% komentarzy jest negatywnych. W większości chamskich i obrzydliwie szowinistycznych, pisanych przez ludzi z dokładnie wypranymi mózgami.
Biedni ludzie...
golem

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 4:07 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
golem писал(а):

To chyba nie bywa pan na rosyjskich forach!...
Tematów o Polsce rzeczywiście jest nie dużo, ale jeśli już się jakiś pojawi, to 90% komentarzy jest negatywnych. W większości chamskich i obrzydliwie szowinistycznych.

O tym właśnie pisałem. Jest to między innymi rezultat tego, że większość wiadomości o Polsce związana jest z wyskokami Kaczora albo jego przydupasów. Podkreśla się oczywiście wszystkie negatywne wypowiedzi o Rosji / nasza prasa postępuje zresztą dokładnie tak samo/.
Zawsze kiedy miejscowy /Polak czy Rosjanin - nieistotne/ usłyszy, że w innym kraju wypowiadają się o jego ojczyźnie negatywnie i nie zgadza się z tym ; reaguje łagodnie rzecz określając, niezadowoleniem.
Różnica jest tylko taka, że w Polsce każdy ma coś do powiedzenia o Rosji a znaczna część społeczeństwa uważa, że zna rosyjski / albo raczej to co za rosyjski uważa Wink / a w Rosji większość ma sprawy Polski w głębokim poważaniu a gotują się tylko ci, którzy przypadkiem natrafili na jakiś artykuł.
Aborygen

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 4:54 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Jest to między innymi rezultat tego, że większość wiadomości o Polsce związana jest z wyskokami Kaczora albo jego przydupasów.

Tusk o ile wiem nie należy do przydupasów Kaczyńskiego:...
Матвей Р.:
08.04.2011, 16:44
Туск второй Качинский наверное жалеют, что не полетели в Польской толпе в Котынь. Справедливость на свете есть всеже.

http://kp.ru/daily/25665.4/826958/

Nie musiałem długo szukać...
golem

СообщениеДобавлено: Пт Апр 22, 2011 8:59 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
golem писал(а):
Jest to między innymi rezultat tego, że większość wiadomości o Polsce związana jest z wyskokami Kaczora albo jego przydupasów.

Tusk o ile wiem nie należy do przydupasów Kaczyńskiego:...
Матвей Р.:
08.04.2011, 16:44
Туск второй Качинский наверное жалеют, что не полетели в Польской толпе в Котынь. Справедливость на свете есть всеже.

http://kp.ru/daily/25665.4/826958/

Nie musiałem długo szukać...

Od kiedy to pojedynczy post ma być dowodem na cokolwiek Wink
Gdyby tak było musiałbym już wiele razy wstydzić się że jestem Polakiem czytając co niektóre posty Wolactwa, także na tym forum.
Zresztą post ten potwierdza to co już napisałem. Krytyka Rosji wywołuje reakcję piszących / zresztą nie wszystkich/. Proszę zwrócić uwagę na sam artykuł. Tak samo zresztą krytyka Polski przez Rosjan wywoła analogiczne reakcje polskich internautów.
Zaznaczam, że nie pisałem, iż wszystkie wiadomości o Polsce związane są z wyskokami Kaczora i jego przydupasów ale, że ich większość. To pewna różnica Wink
gladius

СообщениеДобавлено: Вс Май 15, 2011 6:04 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A jakie powody mają Polacy, żeby Rosjan lubić? Władza u was ZAWSZE była antypolska a Rosja carska, ZSRR czy Rosja Putina to wrogowie Polski. Politycznie Rosja była, jest i będzie wrogiem Polski. Na poziomie "zwykłych ludzi" można się dogadać i polubić, ale politycznie nie.
golem

СообщениеДобавлено: Чт Июн 16, 2011 7:14 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

gladius писал(а):
A jakie powody mają Polacy, żeby Rosjan lubić? Władza u was ZAWSZE była antypolska a Rosja carska, ZSRR czy Rosja Putina to wrogowie Polski. Politycznie Rosja była, jest i będzie wrogiem Polski. Na poziomie "zwykłych ludzi" można się dogadać i polubić, ale politycznie nie.

Akurat za czasów ZSRR byliśmy przyjaciółmi Wink Laughing
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 6:28 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

A ja się ostatnio zastanawiałam dużo nad pewną rzeczą - dlaczego niektórzy Polacy myślą, że Rosjanie nas nie lubią?
Odpowiedź pewnie jest dość prosta - bo nie znają Rosji i Rosjan. A prawda jest taka, że w Rosji spotykam się niemal tylko i wyłącznie z pozytywnym lub neutralnym stosunkiem do Polaków.
Pokolenia, pamiętające ZSRR są pod tym względem najbardziej przyjazne - od razu wspominają Barbarę Brylską, Annę Herman, ew. podróże do Polski, wszystkich przyjaciół Polaków, jakieś zabawne wydarzenia... Niesamowicie się słucha tych historii. Czasem tylko, jeśli się interesują polityką, to pytają dlaczego ci na górze się nie potrafią dogadać.
Z młodszym pokoleniem jest różnie. Często o Polsce wiedzą nie wiele, dlatego zadają dużo najróżniejszych pytań. Ale część interesuje się Polską lub u nas była, lub ma przyjaciół Polaków i wtedy zaczynają też coś mówić po polsku...
Przy spotkaniach zazwyczaj też się pojawia fraza, mówiąca że najpiękniejsze kobiety na świecie to Rosjanki i Polki" (domyślam się, że z zależności od składu narodowościowego listę można odpowiednio rozszerzać Wink ).
Ale to wszystko mało... Zaniedbujemy te stosunki i nie chodzi mi tak bardzo o politykę. Chodzi między innymi o to, że Rosjanie, podróżując na zachód Europy często pomijają Polskę, ponieważ nie wiedzą, co u nas jest interesującego do zobaczenia. Myślę, że to powinno dać nam dużo do myślenia.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 6:51 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):

Chodzi między innymi o to, że Rosjanie, podróżując na zachód Europy często pomijają Polskę, ponieważ nie wiedzą, co u nas jest interesującego do zobaczenia. Myślę, że to powinno dać nam dużo do myślenia.

A przecież mamy Kaczora. Taki folklor po prostu trzeba zobaczyć. Kaczor toczący pianę to rzadki w przyrodzie widok.
A poważnie. Trudno się dziwić. Z Polski do Rosji jeździ niewielu ludzi / w porównaniu np. z południem Europy/. Dla Rosjan jesteśmy co najwyżej krajem tranzytowym. Zresztą i tak większość turystów rosyjskich udaje się do krajów UE samolotami.
Nie słyszałem także o jakiejś szczególnej promocji obu krajów u siebie nawzajem.
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 6:56 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No właśnie ta promocja by się przydała...
golem

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 8:39 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Tyle, że promuje się kierunki przynoszące zyski. A tu wygląda to kiepsko z obu stron. Wystarczy wspomnieć same wizy. Niby koszt niewielki /relatywnie/ ale w przeliczeniu na 4 osobową rodzinę to sporo paliwa za które przejechałbym kawał Europy. A tak wydałem kasę a jeszcze nie ruszyłem z miejsca Smile.
Biorąc pod uwagę ceny najtańszych wycieczek na Zachód Rosja nie jest konkurencyjna. No i jeszcze obowiązek meldunkowy. To zdaje się ciągle obowiązuje.
Oczywiście dobra promocja może wykreować potrzebę ale potrzebne byłyby naprawdę duże pieniądze. I to bez gwarancji powodzenia. Dlatego zwyciężają Egipt i Turcja / w obu zresztą krajach/.
wojtek1973

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 8:47 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Możliwe, że pojawi się więcej informacji o Rosji w Polsce, kiedy Rosjanie kupią Onet i TVN
http://wsieci.rp.pl/opinie/rekiny-i-plotki/TVN-zostanie-sprzedany-
Ciekawe czy wtedy zmienią linię programową czy podtrzymają dotychczasową linię.

golem

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 9:24 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

wojtek1973 писал(а):
Możliwe, że pojawi się więcej informacji o Rosji w Polsce, kiedy Rosjanie kupią Onet i TVN
http://wsieci.rp.pl/opinie/rekiny-i-plotki/TVN-zostanie-sprzedany-
Ciekawe czy wtedy zmienią linię programową czy podtrzymają dotychczasową linię.

Chyba mało prawdopodobne. Jaka telewizja rosyjska chciałaby toczyć 24h bitwę z Kaczyńskim. Już teraz ujada na TVN ile wlezie. Strach pomyśleć coby było gdyby rzeczywiście kupili go Rosjanie. Każdy program /łącznie z prognozą pogody/ byłby analizowany pod kątem : Słoń a sprawa polska.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 9:26 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Telewizja n już teraz ma cały kanał poświęcony rosyjskim filmom.

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 1:04 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):

Chyba mało prawdopodobne. Jaka telewizja rosyjska chciałaby toczyć 24h bitwę z Kaczyńskim. Już teraz ujada na TVN ile wlezie. Strach pomyśleć coby było gdyby rzeczywiście kupili go Rosjanie. Każdy program /łącznie z prognozą pogody/ byłby analizowany pod kątem : Słoń a sprawa polska.
niestety dużo w tym prawdy, większość Polaków nie jest w stanie skonsumować rosyjską kulturę. Wydaje mi się, że rację miał akurat człowiek, który sprowadza do Polski na występy Chór Aleksandrowa czy Bieriozkę mówiąc, że na te imprezy przychodzą ludzie wykształceni, elita. W podobny sposób o kulturze rosyjskiej mówi Boris Akunin "Pisarz przez duże P nie myśli o czytelnikach, istnieje w gatunku monologu: jestem ja i Bóg. Chcecie - czytajcie, nie chcecie - nie czytajcie, gwiżdżę na to. Beletrysta jest lepiej wychowany. Jego żywiołem jest dialog, zgaduje życzenia odbiorców i stara się je spełnić. Balzak, Dumas i nawet Bułhakow to beletrystyka z najwyższej półki - dla Akunina nieosiągalnej, niestety. Ale nieprzypadkowo staram się zaszczepić w masy ducha i stylistykę rosyjskiej klasyki literackiej. Nasz dialog z kulturą jest zbudowany na mitach. W XIX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki zawszeni mężczyźni w śmierdzących onucach paśli krowy i po pijanemu strzelali do siebie z pistoletów. Sto lat później z niemytej prozy życia kultura amerykańska stworzyła imponujący gatunek westernu ze wspaniałymi kowbojami. W kulturze rosyjskiej można czerpać ze znacznie bogatszego arsenału postaci i zdarzeń"
golem

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 3:35 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

wojtek1973 писал(а):
golem писал(а):

niestety dużo w tym prawdy, większość Polaków nie jest w stanie skonsumować rosyjską kulturę. Wydaje mi się, że rację miał akurat człowiek, który sprowadza do Polski na występy Chór Aleksandrowa czy Bieriozkę mówiąc, że na te imprezy przychodzą ludzie wykształceni, elita.

Wiem. Przychodzę co roku Very Happy Wink
A poważnie akurat rosyjska kultura przyjmuje się w Polsce dobrze /jeżeli oczywiście do nas dotrze/. Problem bywa z dotarciem bo część decydentów nie chce, żeby dorobiono im gęby zdrajców ojczyzny .
Aborygen

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 3:57 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

wojtek1973 писал(а):
większość Polaków nie jest w stanie skonsumować rosyjską kulturę.

A może to skutek "przekarmienia" w przeszłosci, "najlepszą w świecie" kulturą radziecką?...
W PRL konsumcja ta odbywała się najczęściej przymusowo. W dodatku jakość dań nie była dobierana tak, żeby prosić o repete.Confused

Minie jakiś czas to może i apetyt wróci...
...
Stig

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 7:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
A ja się ostatnio zastanawiałam dużo nad pewną rzeczą - dlaczego niektórzy Polacy myślą, że Rosjanie nas nie lubią?
Odpowiedź pewnie jest dość prosta - bo nie znają Rosji i Rosjan.

A nie znają, bo najczęściej sami Rosji i Rosjan nie lubią. I chociaż nie podzielam tego stanowiska, to powiedzmy szczerze, wolno im. :] Niestety problem w tym, że to jest samonapędzająca się machina. Im więcej niechęci po polskiej stronie, tym większą niechęcią odpowiadają Rosjanie, na co Polacy reagują w taki sam sposób i tak to się kręci. Ostatnio na youtube wymieniłem kilka komentarzy z Rosjaninem, który narzekał, że Polacy wrzucają mu na kanał komentarze w stylu "jebać ruskich", itp. Stwierdził, że bardziej antyrosyjscy od Polaków są tylko Rumuni i że 90% Polaków to rusofoby. Pisał to nie przebierając w słowach, czemu zresztą się nie dziwię. Agresja, nawet słowna, budzi agresję. Kwestia tylko decyzji: czy ktoś zasługuje na to żeby mu agresją nie odpowiedzieć. Jeśli tak, to najczęściej wszystko wraca na dobre tory. Wink

agata_88 писал(а):
Czasem tylko, jeśli się interesują polityką, to pytają dlaczego ci na górze się nie potrafią dogadać.

Skoro się interesują, to powinni wiedzieć. Wink

golem писал(а):
agata_88 писал(а):

Chodzi między innymi o to, że Rosjanie, podróżując na zachód Europy często pomijają Polskę, ponieważ nie wiedzą, co u nas jest interesującego do zobaczenia. Myślę, że to powinno dać nam dużo do myślenia.

A przecież mamy Kaczora. Taki folklor po prostu trzeba zobaczyć. Kaczor toczący pianę to rzadki w przyrodzie widok.

Co ma Jareczek do tego, że Rosjanie nie wiedzą co w Polce jest ciekawego? Naprawdę staram się zlewać równo naszą "klasę polityczną", ale jeszcze trochę i doprowadzisz do tego, że z wrodzonej przekory zacznę bronić krasnala. A tego bym nie chciał. Wink Poza tym wydaje mi się, że mylisz skutek z przyczyną. Gdyby nie było podatnego gruntu, to Jaruś nie uderzałby w takie tony. A nawet jeśli by uderzał, to szybko by to uderzanie zakończył.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 8:19 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):

golem писал(а):
agata_88 писал(а):

Co ma Jareczek do tego, że Rosjanie nie wiedzą co w Polce jest ciekawego? Naprawdę staram się zlewać równo naszą "klasę polityczną", ale jeszcze trochę i doprowadzisz do tego, że z wrodzonej przekory zacznę bronić krasnala. A tego bym nie chciał. Wink Poza tym wydaje mi się, że mylisz skutek z przyczyną. Gdyby nie było podatnego gruntu, to Jaruś nie uderzałby w takie tony. A nawet jeśli by uderzał, to szybko by to uderzanie zakończył.

To był akurat żart. Następne zdanie zaczynało się od słów " A poważnie .." Wink

Nie jest oczywiście tajemnicą, że spora część społeczeństwa polskiego Rosjan nie lubi. Czy działa mechanizm samonapędzającej się niechęci . Tak ale chyba jest on asymetryczny. Niechęć po polskiej stronie jest większa i powszechniejsza niż po stronie rosyjskiej. Tam przeważa obojętność.
Co nie znaczy, że liczba niechętnych Polsce Rosjan nie rośnie. Rośnie ale nie w "polskim" tempie. U nas wszyscy są "specjalistami" od Rosji. Tam Polskę mają w głębokim poważaniu.
PS."Wina" Jareczka polega na tym, że mechanizm ten ze strony polskiej podtrzymuje dowalając do pieca Wink
Stig

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 8:55 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Nie jest oczywiście tajemnicą, że spora część społeczeństwa polskiego Rosjan nie lubi. Czy działa mechanizm samonapędzającej się niechęci . Tak ale chyba jest on asymetryczny. Niechęć po polskiej stronie jest większa i powszechniejsza niż po stronie rosyjskiej. Tam przeważa obojętność.

Zgadza się, bo wynika to z ciągle jednak mocarstwowej czy mocarstwopodobnej (no offence) pozycji Rosji, dla której Polska jest jedym z mniej znaczących partnerów. A to przekłada się na odbiór społeczny Polski w RF.

golem писал(а):
Co nie znaczy, że liczba niechętnych Polsce Rosjan nie rośnie. Rośnie ale nie w "polskim" tempie. U nas wszyscy są "specjalistami" od Rosji. Tam Polskę mają w głębokim poważaniu.

Gdzie Krym, a gdzie Rzym. Wink

golem писал(а):
PS."Wina" Jareczka polega na tym, że mechanizm ten ze strony polskiej podtrzymuje dowalając do pieca Wink

Ogólnie rzecz biorąc to prawda. Jednak Jarek ma anse głównie do Kremla. O Rosjanach, w sensie narodu, z reguły źle się nie wypowiada.
golem

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 9:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):

golem писал(а):

Ogólnie rzecz biorąc to prawda. Jednak Jarek ma anse głównie do Kremla. O Rosjanach, w sensie narodu, z reguły źle się nie wypowiada.

Nie wiem do kogo ma anse gnom. To zresztą nieważne. Obawiam się , że jego wyznawcy nie są tak "subtelni" żeby odróżniać Kreml od narodu rosyjskiego i tworzenie względnie podtrzymywanie niechęci wobec Rosji jako państwa przekłada się u części Polaków na niechęć do zwykłych Rosjan. Wystarczy poczytać wypowiedzi niektórych uczestników tego forum. Bynajmniej nie rosyjskich dyplomatów.
Stig

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 10:05 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ale to nie wina Jareczka, że trafia na podatny grunt. Tak samo jak nie wina Donka, że jego kumple mogą kręcić lody, a wyborcom to nie przeszkadza. Wink

Ale tak zupełnie serio, to myślę, że gdyby zapytać pisowski elektorat, czy i dlaczego nie lubi Rosjan i jaki jest ich główny obiekt antypatii, to moglibyśmy wyróżnić dwa niezależne obiekty. Pierwszy - Kreml i ogólnie pojęta władza, która od kilkuset lat interesy Polski, albo zwalcza, albo ma głęboko... Drugi - postrzeganie przeciętnego Rosjanina jako tępego buca. W tym akurat jest trochę prawdy, tak jak w tym, że przeciętny Polak też się wpisuje w taką szufladkę. Wink Problem w tym, że "przeciętny" jest rozciągane na "każdy" i to już ma bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Ale ile razy ten temat był na tym forum wałkowany... Wink

Последний раз редактировалось: Stig (Сб Июн 18, 2011 11:36 am), всего редактировалось 1 раз
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Июн 17, 2011 11:22 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stig писал(а):
Agresja, nawet słowna, budzi agresję.

Oj tak, tylko kwestia jest też taka, że patrząc na duże fora internetowe można zobaczyć, że bardzo dużo tam pieniaczy, troli, którzy nie koniecznie są obrazem narodu. Ale zgadzam się, że często robi się takie błędne koło i nie wiadomo kto ma je zatrzymać.
Aborygen писал(а):
A może to skutek "przekarmienia" w przeszłosci, "najlepszą w świecie" kulturą radziecką?...
W PRL konsumcja ta odbywała się najczęściej przymusowo.

Tylko "kultura radziecka" to nie synonim kultury rosyjskiej. Z resztą wtedy karmiono tą kulturą wybiórczo, a teraz mamy dostęp do wszystkiego. No i od czasów ZSRR minęło już parę lat...
Aborygen

СообщениеДобавлено: Сб Июн 18, 2011 9:44 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Stig писал(а):

golem писал(а):

Nie wiem do kogo ma anse gnom. To zresztą nieważne. Obawiam się , że jego wyznawcy nie są tak "subtelni" żeby odróżniać Kreml od narodu rosyjskiego i tworzenie względnie podtrzymywanie niechęci wobec Rosji jako państwa przekłada się u części Polaków na niechęć do zwykłych Rosjan. Wystarczy poczytać wypowiedzi niektórych uczestników tego forum. Bynajmniej nie rosyjskich dyplomatów.

Tu na tym forum można poczytać wypowiedzi narodu:

Прилеплена: И что….это действительно правда? Нас тут ненавидят!
[ На страницуНа страницу: 1 ... 24, 25, 26 ] 1279 Mary888 189700 Пт Июн 10, 2011 2:45 pm
irina-e Посмотреть последнее сообщение

Forumowiczka Mary888 pojawiła się na forum 1 raz(!) tylko po to zeby rozpocząć ten "ocieplający stosunki polsko-rosyjskie" temat. Dzięki temu, ze został on potaktowany jako bardzo ważny (Прилеплена) wejść na niego było 189700 !
...
Czy może ktoś wyjaśnic w jakim celu temat ten jest "Прилеплена"?...
golem

СообщениеДобавлено: Сб Июн 18, 2011 11:04 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
golem писал(а):
Stig писал(а):

golem писал(а):

Tu na tym forum można poczytać wypowiedzi narodu:

Прилеплена: И что….это действительно правда? Нас тут ненавидят!
[ На страницуНа страницу: 1 ... 24, 25, 26 ] 1279 Mary888 189700 Пт Июн 10, 2011 2:45 pm
irina-e Посмотреть последнее сообщение

Forumowiczka Mary888 pojawiła się na forum 1 raz(!) tylko po to zeby rozpocząć ten "ocieplający stosunki polsko-rosyjskie" temat. Dzięki temu, ze został on potaktowany jako bardzo ważny (Прилеплена) wejść na niego było 189700 !
...
Czy może ktoś wyjaśnic w jakim celu temat ten jest "Прилеплена"?...

Może autorce odechciało się Polski ? Dalej jednak ludzie piszą i podają przykłady konkretnych zdarzeń. Nie wiem czy ociepla to stosunku polsko-rosyjskie ale wiem, że chowanie głowy w piasek niczego nie załatwia. Trzeba przynajmniej wiedzieć jakie "przygody" ma część Rosjan w Polsce. Chociażby po to żeby reagować / w polskim kręgu/ na jakieś idiotyczne antyrosyjskie wypowiedzi.
Aborygen

СообщениеДобавлено: Сб Июн 18, 2011 3:07 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Tyż prowda!
Nikt jednak, jak dotychczas nie pomyślał o temacie "Прилеплена: - "Wow! Ale mi się fajnie żyje w tej Polsce!!!"
golem

СообщениеДобавлено: Сб Июн 18, 2011 3:50 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
Tyż prowda!
Nikt jednak, jak dotychczas nie pomyślał o temacie "Прилеплена: - "Wow! Ale mi się fajnie żyje w tej Polsce!!!"

Może Rosjanom nie żyje się w Polsce fajnie albo nie na tyle fajnie żeby zakładać osobny temat ?
Aborygen

СообщениеДобавлено: Сб Июн 18, 2011 9:12 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Aborygen писал(а):
Tyż prowda!

Może Rosjanom nie żyje się w Polsce fajnie albo nie na tyle fajnie żeby zakładać osobny temat ?

Może należałoby ich o to zapytać?...
golem

СообщениеДобавлено: Сб Июн 18, 2011 9:22 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):
golem писал(а):
Aborygen писал(а):
Tyż prowda!

Może należałoby ich o to zapytać?...

Ma pan okazję Wink
Zako

СообщениеДобавлено: Вс Июн 19, 2011 4:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aborygen писал(а):

Bo Polacy rowniez na ten temat nie rozmawia. Nie dlatego, ze Polska nie jest fajna, tylko dlatego, ze nie jest to ciekawy temat. Lew Tolstoj pisal : "Wszystkie rodziny cieszą się tak samo, każda cierpi na swój sposób". Mysle, ze mial racje, i to chodzi nie tylko o rodzinach. Rolling Eyes

PS: jestem Rosjanka
Stig

СообщениеДобавлено: Пн Июн 20, 2011 9:35 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
Oj tak, tylko kwestia jest też taka, że patrząc na duże fora internetowe można zobaczyć, że bardzo dużo tam pieniaczy, troli, którzy nie koniecznie są obrazem narodu. Ale zgadzam się, że często robi się takie błędne koło i nie wiadomo kto ma je zatrzymać.

No dużą winę ponoszą ci, którzy tych trolli traktują poważnie.
Aborygen

СообщениеДобавлено: Вт Июн 21, 2011 3:57 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Zako писал(а):
Nie dlatego, ze Polska nie jest fajna, tylko dlatego, ze nie jest to ciekawy temat.

Tak sobie pomyslałem, ze przydałaby się równowaga. Ale jeżeli to nie jest ciekawy temat... Confused
golem

СообщениеДобавлено: Вт Июн 21, 2011 4:22 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pozytywy nie są zbyt interesujące w przeciwieństwie do negatywów.

СообщениеДобавлено: Чт Июн 30, 2011 1:59 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):

Już podobnie o tym powiedział Stanisław Lem „Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.”

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku Часовой пояс: GMT + 1
Страница 1 из 1

Перейти: